Filmy 14. FKA

Întregalde

13 / 10 / 2023----------------------09:30

Întregalde/Intregalde
2021, 104 min.
Sekcja: Rumuński akapit
Szkoła Filmowa, Sala Z1
film bez polskiej dystrybucji kinowej

Nagrody i selekcje: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie 2021 – Nagroda dla najlepszego międzynarodowego filmu, Międzynarodowy Festiwal Filmów Frankofońskich Namur 2021 – Nagroda Specjalna Jury, Festiwal Filmowy w Trieście 2022 – Nagroda dla najlepszego filmu
Reżyseria: Radu Muntean
Scenariusz: Radu Muntean, Alexandru Baciu, Răzvan Rădulescu
Producent: Dragos Vilcu
Obsada: Maria Popistașu, Ilona Brezoianu, Alex Bogdan, Luca Sabin, Toma Cuzin
Kraj: Rumunia

Najnowszy film Radu Munteana to trzymająca w napięciu opowieść o granicach hojności, prawdziwych powodach altruizmu, a także odbiorcach dobroczynności.

Przebiegła i zabawna opowieść o SUV-ie, który utknął w rowie, mistrzowsko przekształcona przez reżysera w fascynującą narrację. Muntean umiejętnie kreśli historię trójki przyjaciół, którzy podczas niesienia pomocy humanitarnej mieszkańcom wsi odciętych od reszty świata, trafiają na obrzeża Transylwanii. Po drodze napotykają starszego człowieka, który prosi o podwiezienie do położonego w górach tartaku. Spełnienie prośby ma jednak nieprzyjemne konsekwencje. Wyobrażenia o empatii i niesieniu pomocy zostają brutalnie skonfrontowane z rzeczywistością.

„Întregalde” to społeczna satyra na temat tego, że dobre intencje nie zawsze prowadzą do pozytywnych rezultatów. Film dotyka problematyki dyskryminacji osób starszych, homofobii, braku porozumienia w małżeństwie czy uprzedzeń wobec Romów, czyniąc to jednak humorystycznie i zarazem konfrontując je z przekonaniami widza.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«Nie da się jednak ukryć, że to kino diablo inteligentne, które rozszerza ascetyczną filmową formułę proponowaną przez Rumuńską Nową Falę o samoświadomość. „Întregalde” jest niezwykle migotliwe, trudne do uchwycenia. Często prowokacyjnie mówi „nie” przyzwyczajeniom widzów, ale nigdy nie staje się postmodernistyczną grą, w której narracja byłaby mniej ważna niż intertekstualność.»
– Krzysztof Osica, Filmaster.com, przeczytaj recenzję tutaj

«„Deliverance” spotyka Rumuńską Nową Falę. Przewrotny portret klasy średniej, jakiego w Polsce wciąż nie mamy.»
– Michał Oleszczyk, recenzja kapsułkowa na portalu Filmweb.

«Parę osób, mały czas, realistyczna estetyka i społeczna obserwacja, czyli typowa rumuńska nowa fala – tu nietypowo wzbogacona o przewrotny nastrój grozy.»
– Miłosz Stelmach, recenzja kapsułkowa na portalu Filmweb.

Radu Muntean. Rumuński reżyser i scenarzysta. Jeden z głównych twórców nurtu Rumuńskiej Nowej Fali. Studiował nauki humanistyczne i reżyserię na Akademii Filmowej i Teatralnej w Bukareszcie. Jego pierwszy film fabularny „Furia” (2002) otrzymał nagrodę za najlepszy debiut Związku Filmowców Rumuńskich. Jego drugi film fabularny „The Paper Will Be Blue” (WFF 2006) miał premierę na festiwalu w Locarno 2006 roku. Następny film „Boogie” miał premierę na festiwalu w Cannes w 2008 roku (WFF 2008). W 2018 roku Andra Guti otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na festiwalu w Locarno za rolę w jego kolejnym filmie „Alice T.”. Jego najnowszy film „Întregalde” miał premierę na festiwalu w Cannes w 2021 roku.

TAGI: film rumuński, pomoc humanitarna, wieś, przyjaźń
TRIGGER WARNINGS: przemoc

Sekcja „Rumuński akapit” jest realizowana we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury.


Newsletter
Polub nas
Partnerzy