Filmy 14. FKA

How To Have Sex

14 / 10 / 2023----------------------20:45
How To Have Sex, reż. Molly Manning Walker, 2023

How To Have Sex/How To Have Sex
2023, 98 min.
Sekcja: Krytyczne premiery
Szkoła Filmowa, Sala Z2
pokaz przedpremierowy

Nagrody i selekcje: MFF w Cannes 2023 – Główna Nagroda w sekcji Un Certain Regard; Toronto International Film Festival 2023 – Oficjalna Selekcja; Melbourne International Film Festival 2023 – Oficjalna Selekcja
Reżyseria: Molly Manning Walker
Scenariusz: Molly Manning Walker
Producent: Konstantinos Kontovrakis, Emily Leo, Ivana MacKinnon
Obsada: Mia McKenna-Bruce, Shaun Thomas, Lara Peake, Enva Lewis, Samuel Bottomley, Laura Ambler
Kraj: Grecja, Wielka Brytania

Trójka nastolatek z Wielkiej Brytani i ich wakacje życia: picie, zabawa w klubie i pierwsze doświadczenia seksualne. Brzmi jak najlepszy plan na świecie, prawda? 

Debiut brytyjskiej reżyserki koncentruje się na losach Tary (Mia McKenna-Bruce), która wraz z przyjaciółkami rozpoczyna wakacje życia, wypełnione alkoholem, rozmowami o seksie, chłopakach i szkole. Oczekiwania rzadko idą w parze z rzeczywistością, a ta szybko weryfikuje nastawienie dziewczyn do życia.

Dzieło Molly Manning Walker to kolejny filmowy głos pokolenia Z, które poszukuje bliskości i zrozumienia, a jednocześnie odczuwa silną presję rówieśników związaną z wchodzeniem w dorosłość. Efektowna forma wizualna filmu, umiejętność inscenizacji i zmysł wykorzystania imprezowej przestrzeni do oddawania emocjalnego stanu bohaterek, może przypominać kino spod znaku Gaspara Noégo („Climax”) czy Julii Ducournau („Titane”). „How To Have Sex” to ważny głos w we wpółczesnym kinie, który prowokuje widza i nie pozwala pozostać mu obojętnym.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun TUTAJ


W MEDIACH:

«Turnus w Złotych Piaskach jako najstraszniejsze coming of age. Może i widziałeś tysiąc takich filmów ale żaden z nich nie był tak na poważnie!»
– Igor Kierkosz, recenzja kapsułkowa na portalu Filmweb.

«Pełne energii postaci, które od razu da się polubić i bezkompromisowe dowcipy tworzą trzon filmu. Intrygująco sympatyczna, złożona i nieco tajemnicza rola Mii McKenna-Bruce. Film jest niezwykle interesujący, pozbawiony sentymentów i kalk z filmów o dojrzewaniu (…).»
– Peter Bradshaw, The Guardian, czytaj recenzję tutaj.

Molly Manning Walker. Mieszkająca w Londynie autorka zdjęć i reżyserka, absolwentka NFTS. Jej film dyplomowy „November 1st” zdobył trzecią nagrodę podczas Student Academy Awards. Podczas realizacji krótkiego metrażu „Good Thanks, You?” korzystała ze wsparcia programu Semaine de la Critique 2020. Później był on prezentowany na festiwalach w Palm Springs, Pusan i Londynie. „How to Have Sex” jest jej pełnometrażowym debiutem fabularnym.

TAGI: wakacje, coming of age
TRIGGER WARNINGS: przemoc, seks, migające światła


Newsletter
Polub nas
Partnerzy