Filmy 14. FKA

Człowiek i pies

15 / 10 / 2023----------------------10:15
Człowiek i pies, reż. Stefan Constantinescu, 2022

Om-câine/Man and Dog
2022, 108 min.
Sekcja: Rumuński akapit
film bez polskiej dystrybucji kinowej

Nagrody i selekcje: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu 2022 – Wyróżnienie Specjalne dla Najlepszego Filmu Fabularnego
Reżyseria: Stefan Constantinescu
Scenariusz: Stefan Constantinescu, Andrei Epure, Jörgen Andersson
Producent: Ada Solomon, Diana Paroiu
Obsada: Bogdan Dumitrache, Ofelia Popii, Ana Ciontea
Kraj: Rumunia, Bułgaria, Niemcy, Szwecja

Podejrzenie zdrady skłania bohatera do rzucenia pracy i wszczęcia śledztwa, w którym towarzyszy mu czworonożny przyjaciel.

W szczytowym momencie pandemii i wynikłego z niej kryzysu główny bohater Doru, pod pozorem osobistego powodu, postanawia zrezygnować z pracy w Szwecji i wrócić do Rumunii. Jednak tak naprawdę kieruje się innym celem – pragnie potwierdzić podejrzenia dotyczące niewierności swojej żony. W życiowej podróży Doru nieustannie towarzyszy pies jego matki.

Constantinescu przygląda się kondycji współczesnego mężczyzny i roli, jaką pełni męskość we współczesnym społeczeństwie.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«„Człowiek i pies” niezwykle przekonująco eksploruje charakterystyczną mentalność, rodzaj alienacji oraz nieuniknione pytania, które rzucane są każdemu człowiekowi w kryzysie wieku średniego.»
– Ştefan Dobroiu, Cineuropa, czytaj recenzję tutaj.

Stefan Constantinescu. Artysta wizualny oraz reżyser pochodzenia rumuńskiego tworzący w Szwecji. Swoje prace opiera na introspekcji, która pozwala mu podważać pojęcie tożsamości w kontekście kwestii politycznych, w szczególności tych związanych z postkomunistyczną Rumunią. Formy wyrazu, którymi się posługuje to m.in. film, książki artystyczne oraz malarstwo. „Człowiek i pies” to jego pierwszy pełnometrażowy film.

TAGI: dramat, kino drogi, kryzys, Skandynawia, pies

Sekcja „Rumuński akapit” jest realizowana we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury.


Newsletter
Polub nas
Partnerzy