Filmy 14. FKA

Czerwone niebo

12 / 10 / 2023----------------------18:00
Czerwone niebo, reż. Christian Petzold, 2023

Roter Himmel/Afire
2023, 103 min.
Sekcja: Krytyczne premiery
Kino Szkoły Filmowej
pokaz przedpremierowy

Nagrody i selekcje: Berlinale 2023 – Wielka Nagroda Jury
Reżyseria: Christian Petzold
Scenariusz: Christian Petzold
Producent: Anton Kaiser, Florian Koerner von Gustorf, Michael Weber
Obsada: Thomas Schubert, Paula Beer, Enno Trebs, Langston Uibel, Matthias Brandt
Kraj: Niemcy

Grupa znajomych spędza wakacje nad Bałtykiem. Podczas gdy emocje i utarczki sięgają zenitu, okoliczny las trawi pożar.

Leon – początkujący pisarz, pozostaje irytującym „popsuj-zabawą” nawet podczas wakacji nad Bałtykiem, które jego znajomym upływają pod znakiem kąpieli, spacerów i niezobowiązujących flirtów. Arcydzieło okazuje się narcystycznym bełkotem, a wakacyjna sielanka zostaje zakłócona przez tragiczną w skutkach falę pożarów. Czy w tych okolicznościach Leon zrozumie, że rzeczywistość bywa dużo bardziej oryginalna od fikcji? 

„Czerwone niebo” doskonale przeplata w sobie zmysłowe i intelektualne kino w stylu „Kolekcjonerki” Rohmera, jednocześnie pozostając niezwykle aktualnym, trafnym atakiem na mit artysty demiurga.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH

«Ciężko znaleźć drugą produkcję, która w tym roku tak bardzo rozbawiłaby nowohoryzontową widownię – przy niektórych żartach na sali można było nawet usłyszeć oklaski.»
– Stanisław Sobczyk, Immersja, czytaj recenzję tutaj.

«Wielki ogień, zawierający się zresztą w oryginalnym tytule filmu, w wolnym tłumaczeniu oznaczającym „czerwone niebo”, wyznacza dramaturgiczną linię narracji Petzolda, balansującego między tonami komediowymi a gorzkimi. A wszystko to w służbie kreacji oraz jej związkowi z ego. »
– Agnieszka Pilacińska, Pełna Sala, czytaj recenzję tutaj.

Christian Petzold. Urodzony w 1960 roku, jeden z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych niemieckich reżyserów filmowych. Studiował germanistykę i teatr na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim, a następnie – w latach 1988-1994 – reżyserię w Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (DFFB), w trakcie studiów pracował jako asystent m.in. Haruna Farockiego. Za swój pierwszy film kinowy, zrealizowaną w 2000 roku „Decyzję”, otrzymał Niemiecką Nagrodę Filmową. Jego późniejsze dzieła były prezentowane m.in. na festiwalach w Berlinie, Wenecji oraz San Sebastián.

TAGI: coming of age, Berlinale, wakacje, pożar, komedia, dramat
#Uwolij umysł


Newsletter
Polub nas
Partnerzy