Filmy 14. FKA

Czas na pogodę

14 / 10 / 2023----------------------19:45
Czas na pogodę, reż. Jacek Raginis, 2023

Czas na pogodę/A time for summer
2022, 79 min.
Sekcja: Akcja Edukacja
Kino Kinematograf, Muzeum Kinematografii
po pokazie case study z twórcami – Jacek Raginis, Bogna Janiec, Izabela Stronias, prowadzenie: Marcin Radomski

Nagrody i selekcje: FPFF w Gdyni 2022 — udział w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych
Reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz
Scenariusz: Jacek Raginis-Królikiewicz
Producent: Bogna Janiec, Jacek Raginis-Królikiewicz
Obsada: Ewa Konstancja Bułhak, Łukasz Lewandowski, Barbara Zgorzalewicz-Fryźlewicz, Zbigniew Moskal, Rafał Porzeziński
Kraj: Polska

Przewrotna i kameralna opowieść o marzeniach o tkwiącej w człowieku potrzebie twórczości, ale też o upadku, który wiąże się z uzależnieniem.

Adam ma za sobą serię trudnych życiowych doświadczeń: właśnie zmarła mu ciotka, a odziedziczone mieszkanie zostało zalane przez uciążliwą sąsiadkę z góry. Mężczyzna odwiedza ją i próbuje interweniować. Przypadkowe spotkanie zamienia się w emocjonalny rollercoaster, którego stawką jest życie i szczęście bohaterów.

POKAZ STACJONARNY, WSTĘP BEZPŁATNY


W MEDIACH:

«Adaś Miauczyński meets Wojciech Has z Pętli. Upijesz się tym na wesoło i będziesz mieć ze trzy myśli przerużne”.»
– Igor Kierkosz, recenzja kapsułkowa na portalu Filmweb

«Twórca stworzył sobie przed kamerą scenę – pokój w kamienicznym mieszkaniu i wprowadził tam dwoje aktorów. Ten minimalizm wcale nie przeszkadza, a dzięki niezłym zdjęciom nie odczuwa się nadmiernej teatralności inscenizacji. Film ma do tego naprawdę intrygujący punkt wyjścia i ciekawych bohaterów.»
– Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu, przeczytaj recenzję tutaj

«Coś jeszcze przekonało mnie jednak, że jedzie się do Gdyni, aby nadal spotykać się z człowiekiem. To mikrobudżetowy obraz „Czas na pogodę” Jacka Raginisa-Królikiewicza, kameralna przypowieść na jedną łódzką kamienicę i dwójkę bohaterów zagranych przez wspaniałych aktorów: Ewę Konstancję Bułhak i Łukasza Lewandowskiego. Tu nie ideologiczne morały są istotne. To historia o samotnych ludziach, o marzeniach i komedii pomyłek co do intencji, o ludzkim upadku podlanym alkoholem, z pytaniem o szanse na dźwignięcie się. Z pięknym, niejednoznacznym finałem na zwyczajnym balkonie.»
– Piotr Zaremba Tygodnik,  przeczytaj recenzję tutaj

Jacek Raginis-Królikiewicz. Reżyser, producent, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i PWSFTviT w Łodzi. Od 2007 roku współpracuje z Teatrem Telewizji. Trzykrotny laureat Grand Prix za najlepszy spektakl telewizyjny na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – w 2022 za spektakl „Król Edyp” Sofoklesa w 2021 za „Dzień gniewu” wg R. Brandstaettera, w 2018 za spektakl „Inspekcja”.

TAGI: kino polskie, mikrobudżet, PISF, słuchowisko


Spotkania z cyklu Akcja Edukacja dofinansowane są z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia Akcji Edukacji jest bezpłatny.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy