Filmy 15. FKA
Club Zero/Club Zero
2023, 110 min.
Sekcja: Krytyczne premiery
Szkoła Filmowa, Sala Z2
pokaz przedpremierowy
Nagrody i selekcje: MFF w Cannes 2023 – Udział w konkursie głównym
Reżyseria: Jessica Hausner
Scenariusz: Jessica Hausner, Géraldine Bajard
Producent: Philippe Bober, Mike Goodridge, Johannes Schubert, Bruno Wagner
Obsada: Mia Wasikowska, Sidse Babett Knudsen, Amir El-Masry, Elsa Zylberstein, Mathieu Demy, Ksenia Devriendt, Luke Barker, Florence Baker, Samuel D Anderson, Gwen Currant
Kraj: Austria, Wielka Brytania, Francja, Dania
Pani Novak podejmuje pracę w szkole z internatem, aby prowadzić zajęcia ze świadomego odżywiania. Wkrótce jej podopieczni zaczynają zamieniać się w członków anorektycznego kultu.
Jeden z najbardziej dyskutowanych filmów ostatniego festiwalu w Cannes. „Club Zero” to mocne i wyraziste kino Jessiki Hausner. Nowa nauczycielka (Mia Wasikowska) prowadzi zajęcia o świadomym odżywianiu, które przeradzają się w odważne eksperymenty wśród podopiecznych. Hausner snuje historię o samolubnych rodzicach, systemie edukacji i wyższych sferach kompletnie odciętych od prawdziwego świata.
„Club Zero” przypomina miejscami spin-off „W trójkącie”. Film jest wyrafinowany formalnie – każdy kadr perfekcyjnie skomponowano, a kolory w absolutnie każdej scenie są precyzyjnie dobrane.
POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ
W MEDIACH:
«Otępiająca zmysły, wykorzystująca elementy chóralne muzyka Markusa Bindera pojawia się w ramach zaskakujących kontrapunktów, a pod względem aktorskim, całość jest fantastyczna.»
– Michał Walkiewicz, Filmweb, czytaj recenzję tutaj.
«Chcę doszukiwać się pod spodem nowoczesnej opowieści Hausner pewnej charakterystyki kondycji współczesnej młodzieży oraz braku autorytetów, z których ci mogliby czerpać, ale jest tam tego po prostu za mało, bo tylko w zarysie, zatartym i niepełnym.»
– Jakub Jaworski, Głos Kultury, czytaj recenzję tutaj.
Jessica Hausner. Austriacka reżyserka i scenarzystka filmowa. Od 1999 roku wraz z Barbarą Albert, Antoninem Svobodą i Martinem Gschlachtem prowadzi firmę producencką coop99. Zadebiutowała w 2001 roku pełnometrażową fabułą „Lovely Rita”, będącą portretem młodej dziewczyny uwięzionej w skomplikowanej sieci rodzinnych relacji. Kolejne jej produkcje prezentowane były premierowo w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes, a w 2016 roku Hausner dołączyła do jury tej sekcji. Jej najbardziej utytułowanym dziełem pozostaje „Lourdes”, docenione na festiwalach w Wenecji (nagrody FIPRESCI, SIGNIS oraz Nagroda im. Sergio Trasattiego), w Warszawie oraz podczas rozdania nagród LUX i szwedzkich Złotych Żuków.
TAGI: odżywianie, generacja Z, manipulacja
TRIGGER WARNINGS: zaburzenia odżywiania