Filmy 14. FKA

Club Zero

14 / 10 / 2023----------------------17:30
Club zero, reż. Jessica Hausner, 2023

Club Zero/Club Zero
2023, 110 min.
Sekcja: Krytyczne premiery
Szkoła Filmowa, Sala Z2
pokaz przedpremierowy

Nagrody i selekcje: MFF w Cannes 2023 – Udział w konkursie głównym
Reżyseria: Jessica Hausner
Scenariusz: Jessica Hausner, Géraldine Bajard
Producent: Philippe Bober, Mike Goodridge, Johannes Schubert, Bruno Wagner
Obsada: Mia Wasikowska, Sidse Babett Knudsen, Amir El-Masry, Elsa Zylberstein, Mathieu Demy, Ksenia Devriendt, Luke Barker, Florence Baker, Samuel D Anderson, Gwen Currant
Kraj: Austria, Wielka Brytania, Francja, Dania

Pani Novak podejmuje pracę w szkole z internatem, aby prowadzić zajęcia ze świadomego odżywiania. Wkrótce jej podopieczni zaczynają zamieniać się w członków anorektycznego kultu.

Jeden z najbardziej dyskutowanych filmów ostatniego festiwalu w Cannes. „Club Zero” to mocne i wyraziste kino Jessiki Hausner. Nowa nauczycielka (Mia Wasikowska) prowadzi zajęcia o świadomym odżywianiu, które przeradzają się w odważne eksperymenty wśród podopiecznych. Hausner snuje historię o samolubnych rodzicach, systemie edukacji i wyższych sferach kompletnie odciętych od prawdziwego świata.

„Club Zero” przypomina miejscami spin-off „W trójkącie”. Film jest wyrafinowany formalnie – każdy kadr perfekcyjnie skomponowano, a kolory w absolutnie każdej scenie są precyzyjnie dobrane.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«Otępiająca zmysły, wykorzystująca elementy chóralne muzyka Markusa Bindera pojawia się w ramach zaskakujących kontrapunktów, a pod względem aktorskim, całość jest fantastyczna.»
– Michał Walkiewicz, Filmweb, czytaj recenzję tutaj.

«Chcę doszukiwać się pod spodem nowoczesnej opowieści Hausner pewnej charakterystyki kondycji współczesnej młodzieży oraz braku autorytetów, z których ci mogliby czerpać, ale jest tam tego po prostu za mało, bo tylko w zarysie, zatartym i niepełnym.»
– Jakub Jaworski, Głos Kultury, czytaj recenzję tutaj.


Jessica Hausner. Austriacka reżyserka i scenarzystka filmowa. Od 1999 roku wraz z Barbarą Albert, Antoninem Svobodą i Martinem Gschlachtem prowadzi firmę producencką coop99. Zadebiutowała w 2001 roku pełnometrażową fabułą „Lovely Rita”, będącą portretem młodej dziewczyny uwięzionej w skomplikowanej sieci rodzinnych relacji. Kolejne jej produkcje prezentowane były premierowo w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes, a w 2016 roku Hausner dołączyła do jury tej sekcji. Jej najbardziej utytułowanym dziełem pozostaje „Lourdes”, docenione na festiwalach w Wenecji (nagrody FIPRESCI, SIGNIS oraz Nagroda im. Sergio Trasattiego), w Warszawie oraz podczas rozdania nagród LUX i szwedzkich Złotych Żuków.

TAGI: odżywianie, generacja Z, manipulacja
TRIGGER WARNINGS: zaburzenia odżywiania


Newsletter
Polub nas
Partnerzy