Filmy 14. FKA

Cicha dziewczyna

13 / 10 / 2023----------------------13:00
Cicha dziewczyna, reż. Colm Bairéad, 2022

An Cailín Ciúin/The Quiet Girl
2022, 94 min.
Sekcja: Głos Krytyków
Szkoła Filmowa, sala Z2

Nagrody i selekcje: Berlinale 2022 – Nagroda Międzynarodowego Jury Generacji Kplus – Najlepszy film pełnometrażowy; Europejska Akademia Filmowa 2022 – Najlepszy europejski operator roku – Kate McCullough; IFTA 2022 – Najlepszy film
Reżyseria: Colm Bairéad
Scenariusz: Colm Bairéad, Claire Keegan
Producent: Cleona Ní Chrualaoí
Obsada: Catherine Clinch, Carrie Crowley, Andrew Bennett, Michael Patric, Kate Nic Chonaonaigh, Carolyn Bracken, Joan Sheehy
Kraj: Irlandia

Młoda, zamknięta w sobie Cáit wprowadza się do swoich krewnych na wsi, gdzie po raz pierwszy doświadcza bliskości, która zmienia jej spojrzenie na świat.

Irlandzka prowincja, lata 80. ubiegłego wieku. Cáit dorasta w rodzinie, w której nie znajduje wsparcia. Zostaje wysłana na lato na farmę dwójki krewnych, Eibhlín i Seána. Coraz lepiej poznaje sympatyczną parę, głęboka więź między nimi rośnie z dnia na dzień. Czerpią radość z prostych czynności i wspólnych prac na farmie. W jasnym, pogodnym gospodarstwie Eibhlín i Seána, które jest tak inne od ponurego domu jej własnego ojca, Cáit odkrywa sekret – smutną, trudną przeszłość.

Nominowany do Oscara debiut Colma Bairéada pokazuje małe życie osadzone w zjawiskowych irlandzkich plenerach.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«Budowane od początku filmu napięcie każe spodziewać się wpadnięcia z deszczu pod rynnę – jednak nic bardziej mylnego. »

– Agnieszka Pilacińska, Pełna Sala, czytaj recenzję tutaj.

Colm Bairéad. Irlandzki pisarz i reżyser. Urodził się w Dublinie i był wychowywany dwujęzycznie. Już jako nastolatek zaczął kręcić filmy krótkometrażowe, później studiował film w Dublin Institute of Technology. Od 2003 roku wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i telewizyjnych, tworzył w języku irlandzkim. Jego pełnometrażowy debiut „Cicha dziewczyna” jest pierwszym filmem w języku irlandzkim pokazywanym na Berlinale.

TAGI: sielanka, wieś, bliskość, relacje rodzinne, dzieciństwo
#Uwolnij umysł


Newsletter
Polub nas
Partnerzy