Filmy 14. FKA

Blok rumuńskich filmów krótkometrażowych

15 / 10 / 2023----------------------10:30

POKAZ STACJONARNY
Łączny czas trwania filmów w bloku: 85 min.
Kino A, Budynek Aktorski

SMUTEK
reż. Sarra Tsorakidis, 2020
czas trwania: 28 min.

Mieszkająca za granicą kobieta wraca do kraju, aby pożegnać zmarłą matkę. Spotkanie rodzinne wydobywa dawne nieporozumienia i nierozwiązane różnice. Otoczona tłumem bliskich ludzi Eli czuje się bardziej samotna niż kiedykolwiek, a poczucie winy wynikające z długiej nieobecności sprawia, że chce cofnąć się w czasie i znów być nastolatką. Życie jednak toczy się dalej, a rzeczywistość jest taka, że matka już nigdy jej czule nie skarci, bez względu na to, jak źle się zachowa. Utrata bliskiej osoby jest jednak dla Eli na tyle przełomowym doświadczeniem, że doprowadza do utraty kontroli nad jej życiem.

Smutek, reż. Sarra Tsorakidis, 2020

HISTORIE MIŁOSNE ZASŁYSZANE W TRASIE
reż. Corina Gabriela Dașoveanu, 2020
czas trwania: 22 min.

36-letnia Lila jest kierowcą taksówki, natomiast jej partner Dani to zapalony amator wędkarstwa. Para przechodzi kryzys małżeński. Ich głównym problemem jest brak komunikacji. Zamknięta przestrzeń taksówki prowadzonej przez kobietę prowokuje pasażerów do zwierzeń. Słuchając wielu historii miłosnych, kobieta poznaje zupełnie inne formy związków, odmienne od jej własnych doświadczeń. Po całodziennym słuchaniu angażujących historii to, czego pragnie Lila, jest możliwość bycia wysłuchaną.

Historie miłosne zasłyszane w trasie, reż. Corina Gabriela Dașoveanu, 2020

TROFEUM MŁODOŚCI
reż. Răzvan Oprescu, 2019
czas trwania: 15 min.

Po 20 latach mężczyzna wraca do miasteczka, w którym mieszkali jego dziadkowie. Odwiedza stare, komunistyczne gorące źródła, co budzi w nim nostalgię za minioną epoką i skłania do poszukiwań własnej tożsamości w dorosłym życiu. Wspomina dobrze znane miejsca, do których chodził w każde wakacje, a także wspina się po górach, które w przeszłości były celem jego  mozolnych wędrówek. Niektóre znane z dzieciństwa miejsca sukcesywnie niszczeją, lecz inne wyglądają tak, jakby czas się zatrzymał. Bohater odczuwa tęsknotę za beztroskimi chwilami, które już nigdy nie wrócą. „Trofeum Młodości” jest historią wspomnień dobrych momentów, ale także i traum z okresu dzieciństwa bohatera, który po latach postanawia się z nimi zmierzyć.

Trofeum młodości, reż. Răzvan Oprescu, 2019

POSTAW SIĘ NA MOIM MIEJSCU
reż. Laura Georgescu Baron, 2022
czas trwania: 6 min.

Zmęczony codzienną rutyną Bobo czuje, że byłby szczęśliwszy w innej skórze. Postanawia podjąć kroki w kierunku zmiany swojego wyglądu. Jednak metamorfoza, na którą się decyduje, szybko wymyka się spod kontroli. Czy pogoń Bobo za szczęściem może go doprowadzić do jeszcze większej rozpaczy?

Postaw się na moim miejscu, reż. Laura Georgescu Baron, 2022

SPADEK
reż. Marian Fărcuț, 2022
czas trwania: 14 min.

W prowincjonalnym miasteczku w Siedmiogrodzie rodzina opiekuje się wiekowym wujkiem Viorelem. Pewnego poranka staruszek odbiera sobie życie. Rodzina zaczyna załatwiać formalności związane z pogrzebem. Sprawy komplikują się, gdy bliscy orientują się, że jeszcze nie powiadomili o zgonie lokalnej policji. Zeznania głównego opiekuna wujka – Petrego wydają się dosyć nieskładne i niezwykle podejrzane. Policjanci tym baczniej przyglądają się mężczyźnie, kiedy dowiadują się, że wujek w spadku przepisał rodzinie swój dom.

Spadek, reż. Marian Fărcuț, 2022

POKAZ STACJONARNY
Łączny czas trwania filmów w bloku: 85 min.

Sekcja „Rumuński akapit” jest realizowana we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury.


Newsletter
Polub nas
Partnerzy