Filmy 14. FKA

Age of Panic

13 / 10 / 2023----------------------20:15

La bataille de Solférino/Age of panic
2013, 94 min
Sekcja: Droga do Złotej Palmy: Justine Triet
Szkoła Filmowa, Sala Z2
film bez polskiej dystrybucji kinowej

Nagrody i selekcje: Cezary 2014 – nominacja w kategorii najlepszy film debiutancki; pokaz w ramach ACID Cannes 2013
Reżyseria i scenariusz: Justine Triet
Producent: Emmanuel Chaumet
Obsada: Lætitia Dosch, Vincent Macaigne, Arthur Harari, Virgil Vernier, Marc-Antoine Vaugeois.
Kraj: Francja

Spór między dwojgiem nierozsądnych rodziców rozgrywa się na tle wyborów prezydenckich w 2012 roku. Justine Triet łączy w filmie osobiste tarcia i polityczne uniesienia.

6 maja 2012. Lætitia, prezenterka telewizyjna relacjonuje wybory prezydenckie we Francji, podczas gdy Vincent, jej były mąż, żąda spotkania z córeczkami. To szalona niedziela w Paryżu: dwie wzburzone dziewczyny, wyczerpana opiekunka, nowy chłopak w potrzebie, zrzędliwy prawnik i Francja przecięta na pół. Nikt nie wie kiedy pęknie bańka na zatłoczonych ulicach Paryża, jak i w życiu osobistym Laetitii. Justine Triet wykorzystuje swoje doświadczenie dokumentalistki, dzięki czemu w „Age of Panic” napięcie eskaluje w rzadko niespotykany sposób.

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ

W MEDIACH:

«Triet genialnie przeplata narrację dokumentalną z fikcją. I kiedy rzeczywistość nie stwarza warunków do zastosowania przez Haskella Wexlera [operator – przyp. red.] swojej charakterystycznej palecie chłodnych barw, spontaniczne przypływy tłumu Francuzów synchronizują się wizualnie i rytmicznie z rodzimą odmianą romantyzmu i bezpośrednią improwizacją. Drosch i Macaigene świetnie oddają niepewność swojego pokolenia.»
– Ronnie Scheib, Variety, przeczytaj recenzję tutaj.

«Ocena Triet nie bywa jednostronna. Zawsze empatyzuje z obiema stronami konfliktu, zarówno z kobietą, jak i mężczyzną, nawet jeśli wcześniej któreś z nich robiło drugiemu krzywdę. Nie da się przejść przez życie bez przemocy i bez konfliktów.»
– Adriana Prodeus, Vogue, przeczytaj recenzję tutaj.

Justine Triet. Francuska reżyserka, scenarzystka i montażystka. Ukończyła École nationale supérieure des Beaux-Arts. Jej pierwszy pełnometrażowy film „Age of Panic” miał premierę w programie ACID na festiwalu w Cannes w 2013. 10 lat później zdobyła Złotą Palmę za „Anatomy of the Fall”, jednocześnie stając się trzecią kobietą w historii Cannes, która otrzymała to wyróżnienie. W swojej twórczości, Triet stawia w środku wydarzeń kobietę zmagającą się z codziennymi trudnościami, a tło dla prywatnych dramatów stwarzają uniwersalne dla społeczeństwa francuskiego problemy.

TAGI: komediodramat, film francuski, debiut, Cannes, Justine Triet


Newsletter
Polub nas
Partnerzy