Filmy 15. FKA

20 000 gatunków pszczół

15 / 10 / 2023----------------------12:30
20000 gatunków pszczół, reż. Estibaliz Urresola Solaguren, 2023.

20.000 especies de abejas/20 000 species of bees
2023, 125 min.
Sekcja: Premierowe odkrycia
Szkoła Filmowa, Sala Z1
pokaz przedpremierowy

Nagrody i selekcje: Berlinale 2023 – Nagroda Specjalna – Nagroda Gildii Niemieckich Kin Arthouse’owych, Nagroda Specjalna – Nagroda czytelników „Berliner Morgenpost”, Srebrny Niedźwiedź – Najlepsza rola pierwszoplanowa
Reżyseria: Estibaliz Urresola Solaguren
Scenariusz: Estibaliz Urresola Solaguren
Producent: Lara Izagirre, Valérie Delpierre
Obsada: Sofía Otero, Patricia López Arnaiz, Ane Gabarain, Itziar Lazkano, Martxelo Rubio, Sara Cozar, Miguel Garcés
Kraj: Hiszpania

Przyjazny tytuł filmu skrywa w sobie słodko-gorzką opowieść o braku porozumienia i tolerancji w obrębie jednego gatunku – ludzkiego.

Nikogo nie dziwi, że istnieje ponad 20 tysięcy gatunków pszczół, jednak ludzka różnorodność wielu osobom wydaje się trudna do zaakceptowania. Przekonuje się o tym ośmioletnia Lucía, do której  – wyraźnie wbrew woli – większość krewnych zwraca się urzędowym imieniem Aitor. W trakcie spędzanych w baskijskiej wiosce wakacji bohaterka doświadcza konfrontacji ze skrajnie odmiennymi postawami – od wyraźnej niechęci ze strony konserwatywnej kobiety, przez bierność zagubionej mamy. Lucía, która trwa przy swojej tożsamości, zyskuje jednak zaskakującą sojuszniczkę, która żyjąc w zgodzie z naturą, zajmuje się opieką nad pszczołami. Przebywanie wśród tych pożytecznych owadów, staje się dla dziewczynki bezpieczną przystanią, gdzie wszelakie konflikty przestają mieć znaczenie.

„20 000 gatunków” pszczół, choć niepozbawiony goryczy, jest filmem niosącym ukojenie. Dodatkowo dzięki zachowaniu dokumentalnego stylu rejestrowania wydarzeń, można odnieść wrażenie, że dzieją się one w czasie rzeczywistym. Być może właśnie ten łagodny ton, który bynajmniej nie odbiera opowieści wyrazistości, sprawił, że debiut Estibaliz Urresoli Solaguren okazał się jednym z odkryć tegorocznego Berlinale. 

[Piotr Czerkawski]

POKAZ STACJONARNY
Zobacz zwiastun: TUTAJ


W MEDIACH:

«W warstwie stylistyczno-narracyjnej trudno nie uniknąć porównania do „Alcarràs” Carli Simón. Solaguren prowadzi opowieść w podobny, wiwisekcyjno-behawioralny sposób. Rozpływamy się w „tu i teraz”, a obserwacja bohaterów staje się celem samym w sobie. Reżyserka, będąca również autorką scenariusza, stawia w centrum dziecko, „czystą kartę” niezapisaną jeszcze czasem, doświadczeniem i kontekstem społeczno-kulturowym».
– Agnieszka Pilacińska, Pełna Sala, czytaj recenzję tutaj

„Podejście Solaguren do tematu jest tak naturalne, wplecione w strukturę ludzi i miejsc, które przedstawia, że ​​najważniejsze sceny w jej filmie dzieją się niemal niezauważalnie” .
– Jordan Mintzer, The Hollywood Reporter, czytaj recenzję tutaj

Estibaliz Urresola Solaguren. Reżyserka filmowa pochodzenia hiszpańskiego. Absolwentka komunikacji audiowizualnej (UPV-Bilbao), teorii montażu (EICTV Cuba). Magister reżyserii filmowej i biznesu filmowego (ESCAC). Wyreżyserowała filmy krótkometrażowe „Adri i Ashes and Dust” oraz pełnometrażowy dokument „Paper Voices”, którego premiera odbyła się w San Sebastián. Jej filmy pokazywane były także na festiwalach w Brukseli czy Maladze. „20 000 gatunków pszczół” to pierwszy fabularny pełny metraż w karierze reżyserki.

TAGI: debiut reżyserski, coming-of-age, tożsamość, LGBT+


Newsletter
Polub nas
Partnerzy