Palące sprawy na 15. FKA
Rozmowy i dyskusje — to właśnie clue Festiwalu Kamera Akcja. Dlatego też nie zapominamy o spotkaniach z samymi twórcami, z którymi będzie można skonfrontować swoje przemyślenia na temat ich produkcji
Malwina Czajka, dyr. FKA

Czy w czasach, gdy tytuły z platform streamingowych konkurują o uwagę widzów z reality show i serialami dziennymi, jest jeszcze miejsce na oryginalne i zaskakujące produkcje? Już w festiwalowy piątek, 25 października o godz. 15:00, o zmieniającym się rynku serialowym w Polsce porozmawiają producenci — Łukasz Dzięcioł („Kruk”, „Klangor”, „Idź przodem, bracie”), Dorota Kośmicka („Rodzinka.pl”, „Niania”, „Emigracja XD”), Monika Galliot-Salińska („Pierwsza miłość”, „Uroczysko”), Joanna Wiernik („Down the Road”, „Nieobliczalna”, „Wyrwa”) oraz scenarzysta Sławomir Łonisk („Brokat”, „Blondynka”). To dyskusja o wyzwaniach związanych z produkcją i konsumpcją różnorodnych formatów telewizyjnych, ale także nagradzanych tytułów HBO czy Netflixa. A może to mikro-seriale produkowane w Chinach będą przyszłością? Dyskusja PRIME TIME rozwieje wątpliwości, co w branży seriali piszczy.

Sobotę 26 października festiwalowicze spędzą pod znakiem rozmów o zależnościach w branży filmowej. Goście dyskusji SIEĆ: Miłosz Stelmach (krytyk, redaktor naczelny „Ekranów”), Joanna Szymańska (producentka „Red Path”, „Drzewa milczą”, „Hiacynt”) i Joanna Łapińska (dyrektorka artystyczna FPFF w Gdyni) zastanowią się, jaka jest kondycja festiwali filmowych: czy to wciąż miejsce uważności na sztukę filmową, platforma promocji celebrytów, a może narzędzie biznesowe, umożliwiające nawiązywanie współpracy z dystrybutorami czy agentami sprzedaży? Nie zabraknie także refleksji nad rolą krytyków filmowych, których opinie stają się kluczowym drogowskazem dla widzów i mogą wpłynąć na sukces filmu podobnie jak frekwencja kinowa czy zdobycie festiwalowej nagrody.

Dyskusja WRAŻLIWOŚĆ (niedziela, 27 października, godz. 15:00) to z kolei spotkanie o zmianach, jakie zaszły w świecie filmowym pod wpływem cancel culture i ruchów emancypacyjnych. Czy „sensitivity reading” i nowe spojrzenie na klasyki kina to wyraz sprawiedliwości, czy przesadnej poprawności politycznej? Jak oceniać dzieła genialnych twórców, których osobiste grzechy budzą kontrowersje? O tym wszystkim porozmawiają Maja Głogowska (krytyczka, wydawczyni „W poszukiwaniu dobrego filmu” TVP2), Mateusz Witkowski (dziennikarz, współtwórca audycji Podcastex) i Klara Cykorz (krytyczka filmowa pisząca m.in. dla „Dwutygodnika”, „Krytyki Politycznej”, laureatka Nagrody im. Krzysztofa Mętraka), zastanawiając się, czy mamy do czynienia z walką pokoleń, czy może tworzeniem lepszej rzeczywistości.
Wszystkie dyskusje poprowadzi Michał Pabiś-Orzeszyna. Wstęp wolny.
15. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 24 do 27.10.2024 w Łodzi oraz od 14 do 23.10.2024 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu są Monopolis i Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”. Karnety w atrakcyjnych cenach w sprzedaży tylko do 10 października 2024 r.