Odkrywamy pierwsze karty. „Silent Twins”, „Cicha ziemia” i „IO” w programie 13. FKA!

Festiwal Kamera Akcja to niebanalne projekcje, które zaskakują, a nierzadko przekraczają granice naszego komfortu. 13. edycja FKA przesunie ten próg znacznie dalej – widzowie będą mogli obejrzeć przedpremierowo przejmujący do szpiku kości „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej. W programie znajdą się także pokazy „Cichej ziemi”, niemającego w sobie ani grama sielskości filmu Agi Woszczyńskiej oraz „IO”, nagrodzonej w Cannes produkcji w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, która wywołała poruszenie w środowisku filmowym. Przypominamy, że tylko do 15 sierpnia można zakupić karnet w przedsprzedażowej, atrakcyjnej cenie.

Między obojętnością a baśnią. Pierwsze pokazy filmowe podczas 13. FKA

Oto jedne z najbardziej wyczekiwanych produkcji. „Przygotowaliśmy dla widzów Kamery Akcji emocjonalne trzęsienie ziemi. Filmy Agnieszki Smoczyńskiej i Agi Woszczyńskiej znacznie poszerzą granice, które rzadko przekracza się w polskim kinie i zdecydowanie wkradną się w widownię w wywrotowy sposób. Całość dopełni nagrodzone w Cannes «IO» Jerzego Skolimowskiego” – zapowiada Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu. Po międzynarodowym sukcesie „Córek dancingu” i „Fugi”, Agnieszka Smoczyńska była bohaterką sekcji „Filmoznawca-Filmowiec” podczas ósmej edycji FKA. Tym razem utalentowana twórczyni, podbijająca filmową arenę międzynarodową, powraca z „Silent Twins” – filmem-baśnią, choć opartym o rzeczywistą historię opisaną w reportażu Marjorie Wallace. Nagrodzony przez publiczność festiwalu w Cannes długimi owacjami na stojąco film, opowiada historię milczących bliźniaczek, które żyją w swoim własnym, magicznym świecie. Niedostatek słów Smoczyńska przekuła w żywe obrazy oraz emocjonalną muzykę. Choć „Silent Twins” jest pełen empatii, ta wielobarwność wydaje się pozorna – jest to w gruncie rzeczy obraz o systemowym rasizmie i wykluczeniu. Film będzie można obejrzeć przedpremierowo podczas Kamery Akcji. 

Silent Twins, reż. Agnieszka Smoczyńska (2022)

„Cicha ziemia”, wyprodukowana przez łódzkie studio Lava Films, określana jest przez krytyków niezwykle udanym debiutem utrzymanym w duchu „Turysty” Rubena Östlunda, szwedzkiego kandydata do Oscara z 2014 roku. Ten inteligentny i gęsty film Woszczyńskiej, choć rozgrywa się podczas włoskich wakacji, nie ma w sobie grama sielskości. Czy głównej parze bohaterów uda się zachować małżeńskie status quo? Do czego doprowadzi odwracanie wzroku od dramatów rozgrywających się tuż obok? Film Agi Woszczyńskiej zyskał uznanie Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na tegorocznym festiwalu w Salonikach.

Cicha Ziemia, reż. Aga Woszczyńska (2021)

Zachwyty w środowisku filmowym wzbudził także „IO” Jerzego Skolimowskiego, który zdobył Nagrodę Jury podczas festiwalu w Cannes. W swoim najnowszym dziele autor skutecznie nawiązuje do klasyka światowego kina – filmu „Na los szczęścia, Baltazarze!” Roberta Bressona – czyniąc osiołka głównym bohaterem. Tak jak francuski reżyser dążył do ukazania rzeczywistości duchowej poprzez rzeczywistość materialną, Skolimowski stworzył uniwersalną przypowieść o kondycji współczesnego świata. „IO” opisywany jest przez krytyków jako obraz surrealistyczny i uparty – tak uparty, jak jej bohater – w swojej symbolice i ostrym pesymizmie.

IO, reż. Jerzy Skolimowski (2022)

13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

02 / 08 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy