Nowe kino polskie

Boże ciało
reż. Jan Komasa
pokaz w tygodniu premierowym, polski kandydat do Oscara 2019, MFF Wenecja 2019 – Giornate Degli Autori, Nagrody Edipo Re oraz Label Europa Cinemas; MFF Toronto 2019 – Oficjalna selekcja

Kino autorskie i odważne, na temat, który od lat dzieli polskie społeczeństwo. Daniel wychodzi z poprawczaka i chciałby wstąpić do seminarium duchownego. Wyrok wyklucza jednak możliwość wejścia w stan duchowny. Gdy Daniel jedzie do małego miasteczka, gdzie ma już załatwioną pracę, zamiast do tartaku, udaje się do kościoła. Tam, tylko na chwilę, wyciągnie z torby sutannę. Nie habit czyni mnicha, ale człowieka poznasz po czynach. Film nagrodzono owacją na stojąco na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Ikar. Legenda Mietka Kosza
reż. Maciej Pieprzyca
Pokaz w tygodniu premierowy), Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Konkurs Główny

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek jako dziecko traci wzrok. Matka oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach, gdzie chłopiec odkrywa muzykę jako nowy sposób opisywania świata. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Pewnego dnia odkrywa jazz, zaczyna koncertować i odnosić sukcesy nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Poznaje charyzmatyczną wokalistkę Zuzę. To spotkanie na zawsze odmieni jego życie. Muzykę do filmu napisał Leszek Możdżer.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Nic nie ginie
reż. Kalina Alabrudzińska
Pokaz specjalny, przedpremierowy, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” 2019 – Nagroda im. Stanisława Różewicza za reżyserię oraz Nagroda Jury Młodzieżowego


Bohaterowie filmu chorują na smutek. Życie wymaga od nich zmian, którym wcale nie chcą się poddać. Wolą chować się w gąszczu liści i codzienności. A świat dookoła piękny, pogoda słoneczna, więc czemu nie mieliby się odrodzić jako lepszy i weselszy gatunek? „Nic nie ginie” to filmowy dyplom studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, a tym samym pełnometrażowy debiut fabularny Kaliny Alabrudzińskiej.

Ja teraz kłamię
reż. Paweł Borowski

„Konfesjonał Gwiazd” – tak nazywa się kontrowersyjny program telewizyjny prowadzony przez demoniczną Kai (Agata Buzek). Biorą w nim udział: aktorka Celia (Maja Ostaszewska), reżyser a zarazem partner Celii – Matt (Rafał Maćkowiak) oraz młoda wokalistka Yvonne (Paulina Walendziak). Zasady programu są proste. Wystarczy opowiedzieć smutną historię swojego życia i tym samym przekonać do siebie widownię. Celebryci żywią nadzieję, że dzięki wygranej będą w stanie spełnić swoje marzenia. Yvonne znów stanie się rozchwytywaną piosenkarką, a Celia i Mat zrealizują wspólny projekt filmowy. Niestety nie tak łatwo jest przekonać do siebie publiczność. Kreśląc wizję świata, spajając ze sobą futuryzm i retro, reżyser zdaje się mówić: nie wierz we wszystko, co widzisz.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Mowa ptaków
reż. Xawery Żuławski
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019 – Konkurs Główny, MFF Nowe Horyzonty 2019 – mBank Pokazy Galowe

Jeden z najgłośniejszych polskich tytułów 2019 roku. Jedni go kochają, inni nienawidzą. „Mowę ptaków” nakręcono na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego (ojca Xawerego), twórcy „Trzeciej części nocy” (1971), „Szamanki” (1996) czy ostatniego filmu w dorobku reżysera – „Kosmosu” (2015) według Gombrowicza. Tytułową „mową ptaków” posługują się ludzie wyrzuceni poza nawias społeczeństwa. Znajdziemy tu Mariana (Sebastian Fabijański) – polonistę i początkującego pisarza bez pracy, historyka (Sebastian Pawlak), któremu młodzież wchodzi na głowę czy brata Mariana borykającego się z trądem. Ich jedynym sposobem na swoją obronę pozostaje język ubrany w ironię, piosenki i cytaty klasyków. Bez wątpienia „Mowa ptaków” to język opisu polskiej rzeczywistości, czyli, jak już ktoś zdążył zauważyć, czasu manii historyzowania, cytowania i życia wyobrażeniami.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Ostatnia góra
reż. Dariusz Załuski
Spotkania z filmem górskim 2019 – Nagroda Polskiego Związku Alpinizmu za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach

Tą akcją ratunkową żyła cała Polska. Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol zdobywają szczyt Nanga Parbat, lecz mściwa góra zatrzymuje ich w śnieżnym potrzasku. Polscy wspinacze atakujący w tym czasie K2 podejmują jedno z najbardziej brawurowych wyzwań… i ruszają na pomoc. Poruszający dokument, będący zapisem zmagań ludzi z naturą i lękiem, gdzie każda minuta może przeważyć szalę na korzyść życia lub śmierci.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Wilkołak
reż. Adrian Panek
Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej 2019; Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018 – Konkurs Główny – Nagrody za najlepszą reżyserię oraz muzykę; MFF Ateny 2019 – Nagroda za najlepszą reżyserię; MFF Rzym 2019 – Nagroda dla najlepszego filmu


Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Ośmioro dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen znajduje schronienie w opuszczonym pałacu wśród lasów. Początkowo wszystko zdaje się układać, dzieci próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, odzyskać resztki straconego dzieciństwa. Kiedy odkrywają, że w lesie grasują wygłodniałe wilczury, koszmar wojny powraca, a w przerażonych dzieciach ponownie uruchamia się instynkt przetrwania. Dramat psychologiczny i nietypowy horror wojenny w jednym.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Zobacz zwiastun sekcji!