Najlepsze kino artystyczne i spotkanie z oscarową producentką Ewą Puszczyńską

Niebanalne portrety skomplikowanych postaci, oscarowe filmy i twórcy nagradzani w Cannes („Strefa interesów”) i na Berlinale („Czerwone niebo”). W czerwcowym wydaniu Kina Szkoły Filmowej przyglądamy się tytułom, które rzucają wyzwanie widzom i wciągają w psychologiczne wiwisekcje swoich bohaterów („Monster”). 20 czerwca spotkanie z Ewą Puszczyńską, producentką „Strefy interesów” Jonathana Glazera, który przyniósł jej drugiego Oscara. Nie zabraknie tytułu dla każdego od małego do dużego („Pies i robot”).

ident. graf. Krzysztof Iwański

Ewa Puszczyńska gościnią po „Strefie interesów”. Oscarowa producentka w Kinie Szkoły Filmowej!

Urodzona w Łodzi, triumfatorka na niezliczonych czerwonych dywanach festiwali rozsianych po całym świecie – Ewa Puszczyńska odwiedzi Kino Szkoły Filmowej 20 czerwca. „Strefa interesów” to najnowszy, głośny film Jonathana Glazera, autora „Under the Skin”, który od Cannes (Grand Prix) po Oscary (statuetka dla najlepszego filmu międzynarodowego) zbierał tak znakomite recenzje, jak i przede wszystkim nagrody. Ewie Puszczyńskiej zaś przyniósł drugiego w karierze Oscara po „Idzie” Pawła Pawlikowskiego. Perspektywa narzucona przez Glazera w tym filmie każe balansować pomiędzy świadomością komór gazowych a sielanki idealnego ogródka pielęgnowanego ku uciesze oprawcy z Oświęcimia Rudolfa Hössa (Christian Friedel) przez jego żonę (Sandra Hüller). Podczas rozmowy z łódzką producentką będzie można dowiedzieć się, jak wyglądało powstawanie trudnego i wymagającego filmu o holokauście, w którym groza jest jedynie kontekstowa, a także przekonać się, jak przebiegała praca nad oryginalnym zastosowaniem dźwięku w „Strefie interesów”.

kadr z filmu Strefa interesów, reż. Jonathan Glazer

Nagradzane filmy na ekranie Kina Szkoły Filmowej!

„Monster” to niezwykle wciągająca i zarazem wrażliwa opowieść o dzieciach wchodzących w świat dorosłych. Jeden z ważniejszych pozycji coming-of-age obok „Blisko” i „To nie wypanda”. Hirokazu Kore-eda, autor takich tytułów jak „Złodziejaszki” czy „Baby Broker”, ściska za serce. Wzruszająca i dająca do myślenia historia z japońskiej prowincji o niezwykle uniwersalnym przesłaniu została doceniona w Cannes Złotą Palmą za najlepszy scenariusz. Na zupełnie przeciwległym spektrum jest „Czerwone niebo” Christiana Petzolda, wnikliwa analiza młodego pisarza (Thomas Schubert), niepozbawiona dystansu i kontekstu ekologicznego. Spędzający czas na bałtyckim wybrzeżu autor styka się z problemami z przyjacielem (Langston Uibel), poznaje atrakcyjną dziewczynę (Paula Beer) i dopada go… apokaliptyczny pożar lasu. Film uhonorowany na zeszłorocznym Berlinale Wielką Nagrodą Jury.

fotos z filmu Monster, reż. Hirokazu Kore-eda

Wyjątkowy #comfort_movie o przyjaźni

Jak napisał członek Loży Krytyków FKA Filip Grzędowski „Wiek odbiorcy w tej pięknej opowieści nie gra roli. Między innymi dlatego to jeden z najlepszych filmów animowanych ostatnich lat.”. „Pies i robot” to jedna z najbardziej oryginalnych animacji mijającego sezonu. Skupia się ona na losach Robota, który prosto ze sklepowej półki trafia do samotnego Psa. Zrodzoną w ten sposób przyjaźń przerywa nagle awaria, która zmusza do rozłąki. Adaptacja komiksu Sary Varon przeniesiona na ekran przez Pabla Bergera („Śnieżka”, 2012) doczekała się nominacji Oscarowej i niezwykle przychylnych recenzji wśród krytyków z całego świata. Mimo że jej akcja rozgrywa się w świecie zantropomorfizowanych zwierząt upstrzonym pastelową kreską, jest to zdecydowanie film do obejrzenia w każdym wieku.

kadr z filmu Pies i robot, reż. Pablo Berger

Repertuar Kina Szkoły Filmowej w czerwcu ‘24:

6/06/CZW/ 19:00 Czerwone niebo reż. Christian Petzold | KUP BILET
13/06/CZW/ 19:00 Pies i robot reż. Pablo Berger | KUP BILET
20/06/CZW/ 19:00 Strefa interesów reż. Jonathan Glazer GOŚĆ: Ewa Puszczyńska | KUP BILET
27/06/CZW/ 19:00 Monster reż. Hirokazu Kore-eda | KUP BILET

Osoby posiadające legitymację szkolną/studencką/emeryta-rencisty – wstęp bezpłatny. Seanse odbywają się w budynku rektoratu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (ul. Targowa 61/63).

03 / 06 / 2024
Newsletter
Polub nas
Partnerzy