Nabór do Konkursu Krytyk Mówi otwarty!


Festiwal Kamera Akcja, który od 14 lat odbywa się w Łodzi, kinofilię ma zapisaną w swoim DNA. Ruszyły coroczne nabory do konkursów, w których doceniane są pisemne, dźwiękowe czy wizualne formy krytyczno-filmowe. Do 4 września można nadsyłać teksty do Konkursu Krytyk Pisze, a do 24 września zgłosić podcast lub vlog do Konkursu Krytyk Mówi. To doskonała okazja, by postawić swoje pierwsze kroki w zawodzie krytyka filmowego i dać się poznać szerokiej publiczności.

Krytyk mówi. Obraz i dźwięk górą

Podczas 14. FKA odbędzie się także kolejna odsłona Krytyk Mówi. Dostrzegamy to, że krytycy filmowi coraz częściej przedkładają audiowizualne formy nad papier, dlatego kontynuujemy tradycję Krytyk Mówi. To idealny konkurs dla twórców vloga, audycji filmowej, wideoeseju czy podcastu filmowego – zachęca Przemek Glajzner, dyrektor festiwalu. O tytuł laureata powalczy Złota Dziesiątka Konkursu Krytyk Mówi, wskazana spośród wszystkich zgłoszeń. Do konkursu swoich faworytów może zgłosić każdy, a to wszystko po to, by odbiorcy poznali nowe kanały pełne jakościowej krytyki. Dzięki konkursowi Krytyk Mówi na Kamerze Akcji do tej pory dali się poznać m.in. Filmoznawczyni Diana Dąbrowska, laureatka Nagrody PISF w 2022 roku i twórczyni „Accademii Włoskiego Kina”, edukatorka filmowa Kaja Łuczyńska i Paweł Panfil, specjalista filmowy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Marcin Radomski i jego kanał „KINOrozmowa” oraz Katarzyna Czajka-Kominiarczuk i jej podcast „Jeszcze słowo” znaleźli się w ścisłym finale konkursu w ostatnich edycjach. W jury zasiądą wszyscy festiwalowicze – to właśnie oni w plebiscycie wyłonią zwycięzcę. Podczas poprzednich edycji publiczność Kamery Akcji doceniła wideoblogi Na Gałęzi i Galerię Horroru, podcasty SpoilerMaster Michała Oleszczyka oraz Celuloid i taśma Jarosława Tokarskiego. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 24 września 2023 roku.

plakat aut. Arkadiusza Jaworka

14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

16 / 05 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy