Mistrzowskie i zachwycające – sekcja Krytyczne premiery

Na widzów czeka prawdziwe zatrzęsienie filmów nagradzanych na światowych festiwalach, które będzie można przeżyć w najlepszy możliwy sposób: razem! To najważniejsza sekcja festiwalu, po brzegi wypełniona hitami z Cannes, Wenecji czy Berlinale. Widzowie Kamery Akcji mogą być pewni, że w tym roku filmowy line up będzie zaskakujący i różnorodny. Zapraszamy na 4 intensywne dni z doskonałym kinem – zachęca Przemek Glajzner, dyrektor FKA.


W sekcji Krytyczne Premiery znalazły się produkcje, które rozgrzewały widownię na najbardziej cenionych światowych festiwalach. Widzów oszołomi „Rodeo”, produkcja, którą żyje dziś cała filmowa Francja, zdobywca Nagrody Jury Coup de Coeur w Cannes. Lola Quivoron, reżyserka olśniewającej, krótkometrażowej produkcji „Dreaming of Baltimore”, stworzyła tym razem historię, w której artystyczna refleksja krzyżuje się z rykiem silników i piskiem opon. To dzieło łączące realizm społeczny z pasją, napięciem i akcją godną największych blockbusterów.

Festiwalowicze i festiwalowiczki będą mogli także wejść w sam środek elektryzującej hybrydy gatunkowej, świat „Pięciu diabłów” Léi Mysius, w którym dramat, romans, fantasy i thriller posegregowane są niczym słoiczki głównej bohaterki. Z takiej mieszanki zrodziła się opowieść o macierzyństwie, miłości oraz desperackiej potrzebie bliskości. W programie 13. FKA znajdzie się także „Zdarzyło się” Audrey Diwan, zdobywca Złotego Lwa oraz Nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na festiwalu w Wenecji w 2021 roku. Do festiwalowych kalendarzy już teraz należy wpisać czas na obejrzenie „Na pełen etat” Érica Gravela, filmu, za który został uhonorowany nagrodą dla najlepszego reżysera na weneckim festiwalu. To historia matki, która stała się materiałem do stworzenia portretu współczesnych czasów: ciemnej strony kapitalizmu, poczucia ciągłego braku bezpieczeństwa i wiecznego niepokoju.

O problemach świata XXI wieku opowiada także Thomas Salvador w „The Mountain” – żonglując konwencjami gatunkowymi, porusza temat korporacyjnego życia. To punkt obowiązkowy dla każdego, kto chce doświadczyć mistycznych przeżyć w nieprzewidywalnej dziczy. Pełna aury tajemniczości i mroku jest także historia z „The Humans”, w zabawny sposób opowiadająca o konfliktach współczesnej amerykańskiej rodziny, wykorzystując zdolności aktorskie Amy Schumer czy Beanie Feldstein. Dzieło to jest reżyserskim debiutem Stephena Karama, a także adaptacją jego teatralnej sztuki nagrodzonej Pulitzerem i wystawianej na Broadwayu.

Równie immersyjnie i z pełną dbałością o detale opowieść prowadzi Isaki Lacuesta w filmie „Jeden rok, jedna noc”. Reżyser odtwarza traumatyczne wydarzenia sprzed siedmiu lat – zamach terrorystyczny podczas koncertu w paryskim klubie Bataclan. Film otrzymał jedną z najważniejszych nagród na tegorocznym Berlinale. Morze emocji, które przeżywają bohaterowie nie pozwala zasnąć po seansie. To ten rodzaj filmu, który zostaje z widzem na zawsze – niepokoi, porusza, dotyka. Warto zaryzykować bezsenną noc dla takiego doświadczenia – mówi Malwina Czajka, dyrektorka Festiwalu Kamera Akcja. W Konkursie Głównym festiwalu w Berlinie, a teraz także na FKA obecna będzie „Niebieska linia” Ursuli Meier – historia rodzinnej dysharmonii, która wybija się ponad inne produkcje zarówno wizualnie, jak i tematycznie.

Skład sekcji Krytyczne Premiery wieńczy najnowsza produkcja ukraińskiego reżysera Valentyna Vasyanovycha „Odbicie”, nominowana w 2021 roku do Złotego Lwa. To pozycja obowiązkowa traktująca o okropności konfliktów zbrojnych, szczególnie w kontekście trwającej wojny w Ukrainie. Prosto z Cannes przyjadą do Łodzi zdobywca Grand Prix „Blisko” Lukasa Dhonta oraz nagrodzony w prestiżowej sekcji „Directors’ Fortnight”, okrzyknięty najlepszym filmem europejskim „Piękny poranek” Mii Hansen-Løve.


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

15 / 09 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy