Idea

Mickiewicz filmowy. Echa „Ballad i romansów” w polskim kinie – idea wydarzenia

Dokładnie 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał „Ballady i romanse” – zbiór utworów poetyckich, które na zawsze odmieniły oblicze polskiej literatury i kultury. Od początków istnienia kina literatura była dla twórców filmowych niezwykle istotną inspiracją. To na tradycjach literackich budowała się polska kinematografia – od wiekopomnych adaptacji literatury po kierowników literackich w zespołach filmowych. 

Ideą Mickiewicza filmowego jest odkrywanie obecności ducha „Ballad i romansów” w postaci nawiązań, inspiracji, a nawet bezpośrednich adaptacji poezji wieszcza. Poszukujemy odpowiedzi na pytania: Ile z twórczości Mickiewicza pobrzmiewa w dzisiejszym kinie polskim? Na wydarzenie będzie składać się seria pokazów filmowych, spotkań z twórcami  kina czy debata o Wiedźminie. Czekać na Was będą podcasty, wideoeseje i webinary, które ujawnią nieoczywiste motywy. Niektóre wnioski i obserwacje prowadzą do nierzadko zaskakujących odkryć – duch romantyzmu może się kryć w niespodziewanych miejscach czy dziełach kultury. Mickiewiczowskie motywy inspirują pokolenia scenarzystów i aktorów, a nawet pisarzy, których dzieła jawnie nawiązują do utworów zawartych w debiucie wieszcza. Jego wpływ wykracza poza granicę Polski i jest powodem do szerszej dyskusji. Myśląc o Mickiewiczu, raczej nie myślimy o kinie. To błąd, bo jak wspomniał kiedyś Piotr Dumała:

Gdyby Mickiewicz żył dzisiaj, mógłby być filmowcem. Sposób, w jaki opisuje rzeczywistość i następstwa różnych wydarzeń były bardzo filmowe.

Uczestnictwo w Mickiewiczu filmowym będzie bezpłatne, wydarzenie odbędzie się w formie online na platformie Think Film w październiku i listopadzie 2022 roku.

autorem ident. graf. jest Arkadiusz Jaworek

Mickiewicz filmowy. Echa „Ballad i romansów” w polskim kinie to wydarzenie online odbywające się od października do listopada 2022 na platformie Think Film. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Miasta Łodzi. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Biblioteka Miejska w Łodzi. Partnerami są: Łódź Film Commission, EC1 w Łodzi, Think Film. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: TVP 3 Łódź, Radio Łódź, TVP Kultura. Organizatorem wydarzenia jest Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja


Dofinansowanie:

Partnerzy:

Patroni medialni:

Organizator:

Newsletter
Polub nas
Partnerzy