Ku kosmistycznej nieśmiertelności

A gdyby wyobrazić sobie przyszłość wolną od śmierci, wojny, czy zawłaszczania przyrody? Próby opracowania takiej koncepcji podjął się artysta Anton Vidokle, który przez blisko dekadę zgłębiał filozofię kosmizmu – pacyfistyczną ideę opartą na pomyśle radykalnego przezwyciężenia śmierci, szczególnie wskutek przemian zachodzących w kosmosie. Tym bardziej jest to istotne w kontekście niezmiennie trwającej wojny w Ukrainie – postulaty rosyjskich kosmistów niosą za sobą duży ładunek emocjonalny, co w określonych warunkach może stanowić fałszywe uzasadnienie dla imperialnych projektów Rosji. Podczas Kamery Akcji widzowie będą mogli wejść w świat opisywany przez Viodkle’a: w programie znajdą jego „This Is Cosmos” – pierwszy z trylogii film, który jest nielinearną historią praktyk i idei związanych z kosmizmem i stanowi estetyczną eksplorację potencjału tkwiącego w utopijnej idei lepszego świata. Dzieło zostało zrealizowane w plenerach Moskwy i Archangielska, Ałtaju, Kazachstanu i Krymu – regionów i miejsc, które odegrały ważną rolę w historii ruchu. W ramach wydarzenia odbędzie się także projekcja „The Communist Revolution Was Caused By The Sun”, a tryptyk zamyka „Immortality and Resurrection For All!”: dzieło będące medytacją nad muzeum, które według autora jest miejscem zmartwychwstania, centralną ideą wielu kosmistycznych myślicieli, naukowców i awangardowych artystów. Pokazom towarzyszyć będzie spotkanie z Danielem Muzyczykiem – kuratorem wystawy „Obywatele kosmosu” w Muzeum Sztuki w Łodzi – które poprowadzi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni.


Z biletem z wystawy Obywatele kosmosu. Anton Vidokle z Veroniką Hapchenko, Fedirem Tetianyczem i Kolekcją Instytutu Kosmizmu wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Pokaz trylogii Oto jest kosmos, Rewolucję komunistyczną wywołało słońce oraz Nieśmiertelność i zmartwychwstanie dla wszystkich!  podczas festiwalu Kamera Akcja towarzyszy wystawie Obywatele kosmosu. Anton Vidokle z Veroniką Hapchenko, Fedirem Tetianyczem i Kolekcją Międzynarodowego Instytutu Kosmizmu prezentowanej od 7 października w ms1.

Partnerem pokazu specjalnego jest Muzeum Sztuki.


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

11 / 10 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy