Krytyczne premiery

Portret kobiety w ogniu
reż. Céline Sciamma
pokaz w tygodniu premierowym, MFF Cannes 2019 – Konkurs Główny – nagroda za najlepszy scenariusz, ICS Cannes Award, Queer Palm

Francja, 1760 rok. Trzeba mieć nadzwyczajnie wnikliwe oko, by namalować czyjś portret bez jego wiedzy i zgody. Z wymownych spojrzeń, subtelnych gestów, zapartych wdechów składa się nie tylko intrygująca relacja malarki z córką hrabiny, ale zmysłowość całego filmu, który uwodzi każdym (malowniczym) kadrem. Świetnie zagrane kino kobiece ubrane w kostiumowy melodramat, ale niech jego krój nikogo nie zmyli – to film o znacznie większym formacie.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Prelekcję przed filmem poprowadzi: Diana Dąbrowska

Niewidoczne życie sióstr Gusmão
reż. Karim Aïnouz
pokaz przedpremierowy, MFF Cannes 2019 – Un Certain Regard – Nagroda dla najlepszego filmu sekcji

Pierwsza połowa lat 50. Rio de Janeiro widziane oczyma dwóch młodych kobiet, które łączy silna siostrzana więź. Eurídice (Carol Duarte) marzy by zostać pianistką, Guida (Júlia Stockler) pragnie prawdziwej, szalonej miłości. Jednak na co dzień przyszło im żyć w konserwatywnym środowisku, w którym każdy sprzeciw i próba realizacji marzeń odbierane są jako cios wymierzony w kulturę patriarchatu. Zmysłowy, kobiecy film, pokazujący skomplikowane relacje rodzinne. Oparty na książce „Niewidzialne życie Eurídice Gusmão” Marthy Batalhy.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Krew na betonie (Dragged Across Concrete)
reż. S. Craig Zahler
film bez polskiej dystrybucji kinowej, MFF Wenecja 2018 – Konkurs Główny; London Film Festival 2018 – Konkurs Główny

Kilka źle podjętych decyzji może zaważyć na całym życiu. Dwaj doświadczeni policjanci zostają zawieszeni w obowiązkach. Pozbawieni środków do życia, postanawiają wykorzystać kontakty kryminalne. To wyjątkowe kino akcji flirtujące z artystycznym „slow cinema”, a jednocześnie z szacunkiem odnoszące się do klasyki kina. Film miał swoją światową premierę w konkursie głównym MFF w Wenecji. Wyreżyserowany z wysoką precyzją i stylowym sznytem. Kolejna zaskakująca propozycja reżysera znakomicie przyjętego przez widzów 6. FKA filmu „Bone Tomahawk”.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Sarah Plays a Werewolf
reż. Katharina Wyss
polska premiera, 32. Tydzień Krytyki podczas MFF w Wenecji; Film Comment Selects 2018 – Lincoln Center

Polska premiera filmu. Sarah to przepełniona gniewem, ale przede wszystkim niezwykle samotna nastolatka. Dziewczyna odpycha od siebie ludzi, a brak przyjaciół i chłodne relacje rodzinne w naturalny sposób potęgują wyalienowanie. Ujściem dla emocji i sposobem na wyrażenie siebie stają się dla Sarah zajęcia kółka teatralnego. Pełne zatracenie się w sztuce może mieć wymiar terapeutyczny, ale niesie za sobą również konsekwencje. Przywołuje na myśl film “Interruption” – hit Festiwalu Kamera Akcja z 2016 r. Mroczny, elektryzujący film z psychologicznym napięciem, potęgowanym unoszącą się w powietrzu, choć nigdy niewypowiedzianą wprost, tajemnicą. Bez wątpienia najciekawszy anti-coming of age ostatnich lat.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Wysoka dziewczyna
reż. Kantemir Bałagow
pokaz w tygodniu premierowym, MFF Cannes 2019 – Un Certain Regard – Nagroda FIPRESCI, Nagroda dla najlepszego reżysera

Reżyser „Bliskości” tym razem przenosi nas do zniszczonego Leningradu tuż po II wojnie światowej. Tytułową wysoką dziewczyną, przez wielu zwaną Tyczką, jest Ija. To nieśmiała, popadająca w dziwne stany otępienia pielęgniarka, pracująca w jednym tamtejszych szpitali. Niebawem z frontu wraca jej przyjaciółka Masza. Wkrótce bohaterki połączy kolejna tragedia. Jak żyć, gdy doświadczyło się piekła na Ziemi? Czy można otrząsnąć się z traumy i podnieść się z ruin dźwigając za sobą bagaż wojennych doświadczeń?

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Synowie Danii
reż. Ulaa Salim
film bez polskiej dystrybucji kinowej, MFF Rotterdam 2019 – Konkurs Główny; MFF Karlovy Vary 2019 – Oficjalna selekcja

„Synowie Danii” to ważny debiut urodzonego w Kopenhadze syna irackich imigrantów – Ulaa Salim. Reżyser przełamuje stereotyp Skandynawii jako „krainy szczęśliwości”, pokazując mroczną stronę Danii  – przeciwwagę dla popularnych poradników lansujących skandynawski styl życia. To wstrząsający obraz rodzącego się ruchu politycznego nacjonalistów, political fiction w świecie znanym z filmów Nicolasa Windinga Refna. „Synowie Danii” mieli swoją światową premierę podczas MFF w Rotterdamie.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Zaślepieni (Blindspotting)
reż. Carlos López Estrada
film bez polskiej dystrybucji kinowej, MFF Sundance 2018 – Konkurs Główny; MFF Palm Springs 2018 – Directors to Watch – Nagroda Główna

Będący na zwolnieniu warunkowym Collin próbuje unikać problemów i doczekać 3. dnia, gdy odzyska pełną wolność. Kończąc pracę staje się niespodziewanie świadkiem strzelaniny, w której ginie ciemnoskóry mężczyzna. Teledyskowam zaskakująca narracja nakreśla sytuację Afroamerykanów na tle współczesnej Ameryki. Hit festiwalu filmowego w Sundance.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Nimic
reż. Yorgos Lanthimos
polska premiera, MFF Locarno 2019, MFF Toronto 2019, MFF San Sebastian 2019

Krótkometrażowy thriller o niezwykłej sile oddziaływania. Intrygująca struktura opowiadania zwodzi widza, poddając w wątpliwość realizm oglądanych wydarzeń. Jak to u Lanthimosa – nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji i niekonwencjonalnych rozwiązań. Akcja rozgrywa się w prostym, ascetycznym otoczeniu, co jeszcze bardziej podkreśla jej surrealistyczny wymiar. Światowa premiera filmu odbyła na MFF w Locarno. Podczas 10. FKA „Nimic” będzie miał swoją polską premierę.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Pororoca
reż. Constantin Popescu
film bez polskiej dystrybucji kinowej, MFF San Sebastian 2017 – Srebrna Muszla, Rumuńskie Nagrody Filmowe 2019 – Nagroda za najlepszą reżyserię, role aktorskie; MFF Dublin 2019 – Nagroda Krytyków Filmowych

Tytułowa Pororoca to wezbrana fala o potężnej, często niszczycielskiej sile. Rozumiana jest także jako nagłe, gwałtowne zdarzenie. To właśnie spotyka rodzinę Ionescu. Ich spokojne i szczęśliwe dotychczas życie zostaje wywrócone o 180 stopni, gdy podczas spaceru w niewyjaśnionych okolicznościach ginie ich córka, Maria. To traumatyczne wydarzenie bezpowrotnie zmieni życie całej rodziny. Reżyser kreśli tu wnikliwą analizę rozpadu psychiki bohaterów, pokazując narastający kryzys w ich (pozornie) udanym związku. Film stanowi rumuńską odpowiedź na „Niemiłość” Zwiagincewa.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Synonimy
reż. Nadav Lapid
pokaz w tygodniu premierowym, MFF Berlinale 2019 – Konkurs Główny, Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, Nagroda FIPRESCI

Historia młodego Izraelczyka o imieniu Yoav (Tom Mercier), który próbuje zacząć swoje życie na nowo wyjeżdżając do Paryża. W odcięciu od korzeni pomóc ma porzucenie rodzimego języka, dlatego nieodłącznym towarzyszem Yoava jest słownik, w którym bohater ciągle wyszukuje tytułowych synonimów. Desperacka próba odcięcia się od przeszłości i odnalezienia siebie na nowo w innym miejscu, innej rzeczywistości i kulturze może obudzić uśpione demony i zafundować poważny kryzys egzystencjalny. “Synonimy” to tragikomiczna historia, w której reżyser, na bazie swoich własnych doświadczeń, stawia trudne pytanie – czy odcięcie się od swoich korzeni jest w ogóle możliwe? Gra językiem i mnogość interpretacji będą tu prawdziwą gratką dla krytyków filmowych.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

One Step Behind the Seraphim
reż. Daniel Sandu
film bez polskiej dystrybucji kinowej, MFF Ateny 2018, MFF Bukareszt – Nagroda za najlepszy scenariusz, 8 nominacji i 8 Rumuńskich Nagród Filmowych, MFF Hamburg 2018

Każda szkoła rządzi się swoimi zasadami, a im bardziej ortodoksyjny system wartości, tym bardziej niepokorna odpowiedź młodzieży. Klaustrofobiczne uczucie potęguje nie tylko habit, ale grube mury szkoły, za którą świat młodym adeptom teologii wydaje się coraz bardziej pociągający. Ciekawość zmąci niejedną niewinną duszę. Nowe kino rumuńskie, które z pewnością spodoba sie fanom „Złego wychowania” Pedra Almadovara.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Third Kind
reż. Yorgos Zois
polska premiera, MFF Cannes 2018 – Tydzień Krytyki, MFF Sztokholm 2018, MFF Hamptons 2018

A jeśli na planecie Ziemi już nic nie zostanie, nic z wyjątkiem… sygnału? Jego źródło chcą sprawdzić trzej archeolodzy, którzy przybywają na Ziemię z innej rzeczywistości. Polska premiera produkcji doskonale znanego publiczności FKA Yorgosa Zoisa, reżysera „Interruption” – hitu 7. edycji festiwalu.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Rosie
reż. Paddy Breathnach
film bez polskiej dystrybucji kinowej, MFF Toronto 2018, MFF Rotterdam 2019, London Film Festival 2018

Najgłośniejszy film irlandzki ostatniego roku, przywodzący na myśl kino Kena Loacha. „Rosie” opowiada historię młodej matki, której rodzina traci dach nad głową po tym, jak właściciel domu sprzedaje wynajmowaną przez nich nieruchomość. Film pokazuje jak wielką wartością jest rodzina, jaka drzemie w niej siła i ile jest w stanie przetrwać, dzięki miłości. Nawet w obliczu wielkiego kryzysu. Film miał światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w sekcji Voices.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Alone at My Wedding
reż. Marta Bergman

Pamela to młoda Romka, która za nic nie odnajduje się wśród kobiet w swojej wiejskiej społeczności. Jest samotną matką, mieszka z babcią i córką, z którymi dzieli wspólne łóżko. Pamela pragnie jednak dla siebie i swojej córki czegoś więcej. Kobieta rozpoczyna podróż w nieznane, uciekając od tradycji i schematów, które ograniczają jej wolność. Wyrusza z nadzieją na lepszą przyszłość. Świetne tło dla filmu stanowi ścieżka dźwiękowa, będąca mieszanką muzyki romskiej i jazzu.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

John McEnroe. Mistrz doskonałości
reż. Julien Faraut
Film bez polskiej dystrybucji kinowej, MFF Berlinale 2018 – Forum, Critics’ Choice Documentary Awards 2018 – Nagroda Główna

Filmowa refleksja nad cytatem Jean-Luca Godarda „Film kłamie, sport nie”. 
Historia niepokornego geniusza tenisa – Johna McEnroe, zarejestrowana podczas turnieju Rolanda Garrosa. Świetny dokument, który oddala się od tradycyjnej formy, by w archiwalnych materiałach odnaleźć moc zaskakujących paraleli między światem sportu i filmu. Zabawny poradnik „jak grać, by wygrać” opatrzony błyskotliwymi cytatami francuskiego krytyka filmowego Sergea Daney’ego, któremu nieobcy był również świat tenisa.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Zobacz zwiastun sekcji!

Partnerem filmów Proroca, Alone at my Weeding oraz
One Step Behind the Seraphim w sekcji „Krytyczne premiery” jest Rumuński Instytut Kultury.

Partnerem filmu John McEnroe. Mistrz doskonałości w sekcji „Krytyczne premiery” jest Instytut Francuski.