Konkurs Krytyk Pisze

Podczas Otwarcia 11. Festiwalu Kamera Akcja (15 października, godz. 20:00), poznaliśmy laureatów konkursu Krytyk Pisze. Podobnie jak w roku ubiegłym, nadesłane prace oceniały dwa składy jury:

  • JURY KRYTYKÓW (Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Mateusz Demski, Dawid Dróżdż) postanowiło nagrodzić Katarzynę Kebernik za tekst „Too Old To Die Young”. Przyćpany koniec świata.
    W konkursie „Krytyk Pisze” nasze jury zdecydowało się nagrodzić tekst pt. „Too Old To Die Young”. Przyćpany koniec świata. Spośród 50 nadesłanych prac wybraliśmy ten tekst, którego twórcę chcemy nagrodzić za erudycjęodwagę w formułowaniu myśli i otwarcie szerszego pola do dyskusji.
  • JURY TWÓRCZYŃ (Anka Sasnal, Daria Kopiec, Maria Ornaf) postanowiło wyróżnić ex aueqo:
    – Joannę Krygier za tekst Freudowskie sny, marynarskie wierzenia i mitologiczne starcia. O męskiej rywalizacji w filmie „Lighthouse Roberta Eggersa”
    Matyldę Cianciarę za tekst „First Cow” – Przypowieść o współczesnej Ameryce.
    Wśród 50 konkursowych tekstów szukałyśmy takiego, który byłby dowodem wrażliwości i odwagi autora/autorki. Odwagi, która nie jest tylko stawianiem [autorytarnych] tez. Teksty krytyczne, które miałyśmy okazje przeczytać, świadczą o dużej akademickiej wiedzy piszących, ale paradoksalnie nie ujawniają emocji, będących gwarantem indywidualnego spojrzenia oraz pogłębionej analizy rzeczywistości. Chciałybyśmy, aby szczególnie młode pokolenie krytyków i krytyczek  w odważny sposób pisało o świecie, a przez to również o kinie i żeby za cel  krytycznej twórczości uznało stawianie pytań, a nie przepisywanie gotowych odpowiedzi. Z odwagi przecież płynie wiara, że to, co czuję, myślę i mówię jest istotne. W tym roku postanowiłyśmy przyznać wyróżnienia tekstom, które pokazują dwie różne drogi rozmowy z widzem, a jednocześnie ujawniają [osobowość], emocje i pasje autorów. Ich fascynacje kinem.

Swoją nagrodę w Konkursie Krytyk Pisze przyznała redakcja miesięcznika „Kino” (Iwona Ciegiełkówna, Jacek Cegiełka). Postanowili wyróżnić:  Igora Kierkosza za tekst Pochłaniam, więc jestem. Ciało w „Niedosycie” Carla Mirabelli-Davisa.
Nagrodzony tekst pokazuje nie tylko sprawność językową, ale także erudycję jego autorki/autora. Analiza filmu nie ogranicza do omówienia jego fabuły i warsztatu. Bazuje też na rzeczywistości pozafilmowej wpisując omawiane dzieło w konteksty społeczno-kulturowe.

 

ARCHIWUM KONKURSU

Odpowiedz sobie na pytanie, czy masz ten super killer style i skillsy, które pozwolą Ci podbić online’owy świat krytyki pisanej. Jeśli tak, to nie mogłeś lepiej trafić bo tutaj swoje pierwsze kroki stawiają krytyczki i krytycy filmowi in spe, piszący dla Filmwebu, FilmPro, KINA i innych mediów. Marzą Ci się wyjazdy na festiwale, pisanie recenzji z największych premier, wywiady z gwiazdami światowego kina? Przed Tobą okazja, której nie możesz przegapić. Droga wolna. Właśnie otworzyliśmy drzwi i z utęsknieniem wypatrujemy kolejnych krytyków i krytyczek o nieprzeciętnym talencie, aby udekorować ich laurem. Czekają tu na Ciebie między innymi: Mateusz Demski, Patrycja Mucha, Maciej Kryński, Dawid Dróżdż, Dominika Bierczyńska, Tomasz Raczkowski, Joanna Birek, Łukasz Mańkowski. Mamy więcej dobrych wiadomości! To okazja, aby dać się poznać osobom uprawiającym krytykę filmową, ale również tym, którzy tworzą kino. To jedyny konkurs, w którym mówimy “Sprawdzam!” dwukrotnie i Twoją pracę poddajemy gustom i osądom dwóch składów jurorskich: Jury Twórców i Jury Krytyków. Masz tym samym podwójną szansę na sukces!

NABÓR TEKSTÓW ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY

Zgłoszenia przyjmujemy do 20 września.

REGULAMIN KONKURSU KRYTYK PISZE

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Krytyk Pisze o jedyny konkurs, w którym zgłoszone prace poddajemy osądom dwóch składów jurorskich.

Tegoroczne Jury Krytyków tworzą dwaj laureaci poprzednich edycji konkursu Mateusz Demski i Dawid Dróżdż, którzy współpracowali z Czasem Kultury, Przekrojem, czy Kulturą Liberalną oraz twórczyni bloga „Zwierz Popkulturalny” Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

W Jury Twórczyń zasiadają aktywnie działające reżyserki. W tym roku prace uczestników oceni wielokrotnie nominowana i nagradzana reżyserka Anka Sasnal (m.in. “Z daleka widok jest piękny”, “Huba”), Maria Ornaf, której etiuda „Piołun” otrzymała wiele prestiżowych nagród oraz Daria Kopiec, reżyserka teatralna i twórczyni wielu nagradzanych animacji.

Swoją nagrodę w Konkursie Krytyk Pisze przyzna także redakcja miesięcznika KINO, a nagrodą będzie współpraca redakcyjna z tytułem.


Konkurs odbywa się pod patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego

PULA NAGRÓD

FILM&TV KAMERA – współpraca redakcyjna z Film&TVKamera Filmtvkamera

 


FILM.ORG.PL
– współpraca redakcyjna z Film.org.pl


KINO
– współpraca redakcyjna z KINO


KINOSCOPE
– roczna subskrypcja do międzynarodowej platformy z filmami artystycznymi Kinoscope

 

DAFILMS – roczny dostęp do najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms


WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO – 
najnowsze publikacje filmoznawcze oraz około-filmowe od Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego

Autor identyfikacji: Arek Jaworek