Konkurs Krytyk Pisze

Znamy werdykt konkursu „Krytyk Pisze”!

Podczas Gali Otwarcia 10. FKA poznaliśmy laureatów konkursu Krytyk Pisze. Wzorem ubiegłego roku, nagrody przyznały dwie komisje:

  • JURY KRYTYKÓW (Michał Oleszczyk, Diana Dąbrowska, Kamila Żyto, Iwona Cegiełkówna) nagrodę główną przyznało Martynie Milewskiej, za tekst „Tu nie ma prostych rozwiązań – o Miłości Michaela Hanekego”; Jury doceniło „intelektualną głębię tekstu połączoną z emocjonalną wrażliwością jego twórcy. Pozostaje też pod wrażeniem językowej precyzji eseju, której towarzyszy wnikliwość diagnozy. Ale przede wszystkim postanowiło wyróżnić Autora za odwagę pisania o tematach odwiecznych i uniwersalnych, takich jak miłość czy śmierć, w sposób świeży, zaskakujący, bezpretensjonalny, nienaznaczony banałem ani patosem”.
  • JURY TWÓRCÓW (Krystyna Kantor, Kalina Alabrudzińska) postanowiło nagrodzić  Łukasza Mańkowskiego za tekst „Kalejdoskop społecznego niepokoju. Recenzja filmu Parasite w reż. Bong Joon-ho.”; Jury w ten sposób uzasadniło swój wybór: „nagrodzony tekst wybrałyśmy, ponieważ mimo że twórca nazywa go recenzją, uważamy go za ciekawą, rozbudowaną, wielopoziomową  analizę. Analizę, w którą autor wplata nawiązania kulturowe, filmowe i społeczne, jednocześnie opisując tą mieszankę ramenu z udonem w sposób spójny i czytelny, nie odbiegający od głównego tematu. Tym samym dostarcza nam intelektualnej rozrywki, która nie jest przeintelektualizowana.”

JURY TWÓRCÓW postanowiło również wyróżnić pracę Martyny Milewskiej  „Tu nie ma prostych rozwiązań – o Miłości Michaela Hanekego”, ponieważ – jak uzasadnia – „jest to marzenie twórców, żeby ich filmy były wnikliwie i z dużą dozą wrażliwości analizowane”.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Oryginalność, wrażliwość i wyobraźnia. To z pewnością wyróżniki, które mogą zdecydować o wygranej w Konkursie Krytyk Pisze. Lekturą nadesłanych w tym roku prac zajęły się ponownie dwa składy jurorskie.

Konkurs odbywa się pod patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Tekst, który zwycięży werdyktem Jury Krytyków, zostanie opublikowany w magazynie KINO, a laureat Jury Twórców otrzyma szansę na publikację (reportaż, wywiad, artykuł) w Film&TVKamera. Wszyscy laureaci otrzymają również dostęp do serwisu Kinoscope.


Tegoroczne składy jurorskie tworzą:

Jury Krytyków:
– Michał Oleszczyk
– Diana Dąbrowska
– Kamila Żyto
– Iwona Cegiełkówna

Jury Twórców:
– Krystyna Kantor
– Kalina Alabrudzińska

Partnerami Konkursu Krytyk Pisze są: