Konkurs Etiud i Animacji

Poznajcie laureatów Konkursu Etiud i Animacji!

JURY GŁÓWNE w składzie: Jakub Wiewiórski, Dominika Kłoczewiak, Adrian Jasion, Marta Chylińska, Mateusz Żebrowski postanowiło nagrodzić:

  • nagrodą dla najlepszej etiudy: „HI, HOW ARE YOU” reż. Michał Chmielewski; uzasadnienie: za udane przeniesienie stylu Murakamiego na polskie realia, wprowadzenie magii na rodzinne podwórko i spójność estetyczną.
  • nagrodą dla najlepszej animacji: „DUSZYCZKA” reż. Barbara Rupik; uzasadnienie: za tytaniczną pracę, która zaowocowała niezwykłym wydarzeniem formalnym, przyprawiającym o wstrząs egzystencjalny.

  • wyróżnieniem dla etiudy: „PLAY” reż. Piotr Sułkowski; uzasadnienie: za odrobinę formalnego szaleństwa i przekonujący, zabawny, szczery list miłosny do dzieci telewizji.

  • wyróżnieniem dla etiudy: „NA ZDROWIE!” reż. Paulina Ziółkowska; uzasadnienie: za czarny humor, świadomość formy, ruchu i koloru, a szczególnie za to, że po „Na zdrowie” każdy dwa razy zastanowi się, w którą stronę kicha.

JURY MŁODYCH w składzie: Maja Mowlik, Karol Kotula, Piotr Pohl wyróżniło:

  • nagrodą dla najlepszej etiudy:  “UKĄSZENIE”, reż. Helena Oborska; uzasadnienie: film w bardzo świeży i niekonwencjonalny sposób ukazuje trwałość ludzkiej pamięci i emocji. Nowatorsko używa środków formalnych w celu wprowadzenia widza w klaustrofobiczny świat przedstawiony. Stale jesteśmy pod wrażeniem bezprecedensowego dialogu w jaki wchodzi film z kinem gatunkowym, łamiąc wszelkie konwenanse i twardo ustalone zasady.

nagrodą dla najlepszej animacji: “TANGO TĘSKNOT”, reż. Marta Szymańska; uzasadnienie: film, który z obrazu i dźwięku tworzy parę idealną, którego powolny rytm, mimo albo raczej dlatego że pełen nieprzyjemności: samotności, niespełnienia i zawiedzionych oczekiwań uświadamia nam, że choć nikt z nas nie zna kroków, dawno już zaczęliśmy tańczyć.Serdecznie gratulujemy laureatom i czekamy na Wasze pełne metraże!

Konkurs Etiud i Animacji to nieodłączny element FKA W tym roku o nagrody powalczy 20 produkcji – 10 tytułów w każdej z kategorii.

Partnerami i fundatorami nagród w Konkursie Etiud i Animacji podczas 10. Festiwalu Kamera Akcja są: Wajda School, magazyn KINO, Film&TVKamera, Kinoscope oraz Drukarnia Arsa.

Laureatów poznamy podczas zamknięcia festiwalu, 20 października o 19:30.

Terminarz projekcji:
18 października, piątek, godz. 10:00 – 11:30, Blok I, Kino Szkoły Filmowej
18 października, piątek, godz, 11:45 – 14:30, Blok II, Kino szkoły Filmowej
20 października, niedziela, godz. 12:00 – 16:30, Blok I oraz Blok II, Cinema Paradiso w Hotelu PURO

Konkurs Etiud i Animacji będą oceniać 2 składy jurorskie.

JURY GŁÓWNE:
– Jakub Wiewiórski (dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu)
– Dominika Kłoczewiak (organizatorka MFF Postproduction Festival)
– Adrian Jasion (organizator MFF Postproduction Festival)
– blogerzy akredytowani na Festiwalu: Marta Chylińska (Drugi Seans), Mateusz Żebrowski (Drugi Seans)

Partnerzy konkursu:

JURY MŁODYCH:
– Maja Mowlik, Karol Kotula, Piotr Pohl – laureaci III Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, partnera Festiwalu

Harmonogram projekcji etiud i animacji w poszczególnych blokach:
Blok I
– Świadomość lalki
– Obrządek
– DIY
– Play
– Marcel
– 3:0
– Badylok
– Silny niezależny kosmos

Blok II
– Piołun
– Mój dziwny starszy brat
– Na zdrowie!
– Saszka
– Duszyczka
– Hi, how are you
– Prawo i bezprawie
– Tango Tęsknot
– Tranzyt
– Ukąszenie
– Norma
– Miłość Eli. Fragmenty

O miano najlepszych powalczy w tym roku dziesięć etiud i tyle samo animacji. Poniżej lista zakwalifikowanych tytułów:

3:00 (animacja)
czas trwania: 4min. 33s.
reż. Piotr Ludwik
Biblijna historia kuszenia Jezusa na pustyni opisana językiem animacji. Jezus i Diabeł jako archetypy bohatera pozytywnego i negatywnego stają naprzeciw siebie na pustyni; – Kto okaże się sprytniejszy, kto mocniejszy, a kto tylko “mocniejszy w gębie”? Wynik tego meczu jest już przesądzony – będzie 3:0.

BADYLOK (etiuda)
czas trwania: 10min. 24s.
reż. Karolina Kłapkowska
Szesnastoletni Badylok mieszka wraz z siostrą, matką i babcią, w familoku na zalanych pokopalnianych terenach. Chłopak postawia uciec z tego miejsca. Konstruuje maszynę latającą. Czy uda mu się wznieść w powietrze?

DIY (animacja)
czas trwania: 4min. 47s.
reżyseria: Karolina Olek
Bohaterem filmu jest Wiktor, który pewnego dnia postanawia porzucić dotychczasowe, ograniczające go nawyki i wprowadzić do swojej codzienności nieco słońca. Wraz ze swoim skrzydlatym przyjacielem podejmuje próbę urządzenia swojego życia niczym wygodnego, przytulnego domu, w którym tak naprawdę zawsze chciał zamieszkać.

DUSZYCZKA (animacja)
czas trwania: 9min. 12s.
reż. Barbara Rupik
Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę – miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

HI, HOW ARE YOU (etiuda)
czas trwania: 23min. 33s.
reż. Michał Chmielewski
Historia bezrobotnego pięćdziesięciolatka Sławka, który albo siedzi w domu i wykonuje zlecone przez żonę prace, albo włóczy się po osiedlu, szukając zaginionego kota. Pewnego dnia poznaje tajemniczą sąsiadkę Kamilę, która zaprasza go do swojego ogrodu.

MARCEL (etiuda)
czas trwania: 25min. 37s.
reż. Marcin Mikulski
Marcel uwielbia swoje życie, bo nikt go nie zauważa: kanar w autobusie, szef w biurze, zakochani w windzie… Niestety jego idealny świat wywróci się do góry nogami pewnego letniego, pochmurnego dnia. I będzie już tylko gorzej.

MIŁOŚĆ ELI. FRAGMENTY (etiuda)
czas trwania: 17min. 36s.
reż: Piotr Bieliński
Próba opowieści o losie pewnej kobiety. To, czego Ela chce nigdy nie jest powiedziane wprost, ale czasem maluje się na jej twarzy, kiedy sprząta w domu, tańczy, albo płacze.

MÓJ DZIWNY STARSZY BRAT (animacja)
czas trwania: 12min. 36s.
reż. Julia Orlik
Film o relacji pomiędzy młodą dążącą do sukcesu zawodowego kobietą, a jej ekscentrycznym bratem.

NA ZDROWIE! (animacja)
czas trwania: 4min. 51s.
reż. Paulina Ziółkowska
Słoneczny dzień. Ludzie czekają na przystanku autobusowym. Nagle ktoś kicha. I jeszcze ktoś. I jeszcze. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest pochorować się na samego siebie.

NORMA (animacja)
czas trwania: 7min.7s.
reż. Agata Mianowska
Dwie młode dziewczyny próbują sprostać współczesnym kanonom piękna. Każda z nich jest inna, jednak żadna nie czuje się dobrze we własnej skórze. Norma i jej sąsiadka różnymi metodami starają się uzyskać poczucie samoakceptacji.

OBRZĄDEK (etiuda)
czas trwania: 2min. 48s.
reż. Łukasz Stryjewski
Historia starego człowieka żyjącego na wsi.

PIOŁUN (etiuda)
czas trwania: 17min. 30s.
reż. Maria Ornaf
Dawniej matki chcąc odstawić dziecko od piersi, nacierały ją naparem z piołunu, tak by dziecko poczuwszy gorzki smak, już nigdy więcej nie chciało mleka matki.

PLAY (etiuda)
czas trwania: 12min. 2s.
reż. Piotr Sułkowski
Mężczyzna trawiony przez poczucie winy, że nie odważył się stanąć w obronie matki wciela się w rolę jej mordercy i zmusza dziesięcioletniego siebie do zmierzenia się z traumą.

PRAWO I BEZPRAWIE (animacja)
czas trwania: 3min. 30s.
reż. Maciej Wierzejski
W pewnym mieście zespół policjantów tak dobrze wykonuje swoją pracę, że poziom przestępczości spada do zera. Niestety ich radość z sukcesu nie trwa długo… 

SASZKA (etiuda)
czas trwania: 25min 59s.
reż. Katarzyna Lesisz
Lata 90. Niewielkie polskie miasteczko. Młoda Ukrainka Saszka otrzymuje wiadomość o śmierci mężczyzny, z którym przed laty wzięła fikcyjny, papierowy ślub. Policja zaczyna zadawać niewygodne pytania; pojawiają się wspomnienia i twarze z przeszłości. Zrealizowana z dbałością o stronę wizualną – realistyczne zdjęcia i scenografię – opowieść o odnajdywaniu własnej drogi i definitywnym zamykaniu pewnych życiowych rozdziałów.

SILNY NIEZALEŻNY KOSMOS (animacja)
czas trwania: 10min. 37s.
reż. Damian Krakowiak
Fikcyjna historia małżeństwa rozdzielonego olbrzymim dystansem, przestrzenią i czasem. Żyjący na dwóch zupełnie różnych płaszczyznach bohaterowie konfrontują się z rzeczywistością próbując odnaleźć sens nie do końca jasnej sytuacji, w której się znaleźli.

ŚWIADOMOŚĆ LALKI (animacja)
czas trwania: 15min. 24s.
reż. Michał Wójcicki
Zrobotyzowana przyszłość. Świat niezwykle inteligentnych maszyn, towarzyszących przeciętnie inteligentnym ludziom. Świat, w którym nauka udowodniła istnienie duszy i odkryła sposób na jej wykorzystanie.
Kosma, genialny, lecz niestabilny psychicznie robotyk, zostaje zwerbowany do przełomowego projektu technologii dusz. Jego jedyną towarzyszką jest lalka, której poświęca całą swoją uwagę…

TANGO TĘSKNOT (animacja)
czas trwania: 4min. 14s.
reż. Marta Szymańska
Malarska opowieść o emocjach i niezwykłym napięciu drzemiącym w tangu – „smutnej myśli, którą się tańczy”. Bohaterowie, zatracając się w tańcu, odkrywają głęboko skrywane tęsknoty i melancholię, rozpaczliwie dążąc do zaspokojenia pragnień i ukojenia.

TRANZYT (etiuda)
czas trwania: 9min. 5s.
reż. Konrad Śniady
Ten lot miał być dla Tomasa kolejną zwyczajną misją. Jednak w trakcie kosmicznego wojażu odkrywa wyjątkową wieź która łączy go z młodą więźniarką-androidem. Czy to sprawi, że oboje odzyskają wolność?
Akcja filmu dzieje się po rewolucji wszczętej przez androidy, które zyskawszy świadomość zbuntowały się przeciwko ludziom traktującym ich jak niewolników. Rewolucja została powstrzymana, a zbuntowane androidy skazane na banicję na innej planecie. Film opowiada historię transportu jednego z androidów do takiego właśnie więzienia.

UKĄSZENIE (etiuda)
czas trwania: 24min. 13s.
reż. Helena Oborska
Zofia wyjeżdża nad morze na „oczyszczenie” do specjalnego ośrodka, z dala od cywilizacji. To ma być przyjemny, relaksujący tydzień. Ale Zofia zaczyna się dziwnie czuć, odczuwa niczym niewyjaśniony niepokój. Jakby coś miało nadejść… Nagle w enklawie pojawia się tajemniczy mężczyzna ze swoją narzeczoną – Emil. Zofia zna jego twarz… zna bardzo dobrze. I wie, że on musi ją pamiętać. Ale on zaprzecza, jakoby się wcześniej widzieli. Wracają emocje z dawnych lat i zaciera się granica pomiędzy przeszłością i teraźniejszością.