Klasyka krytyka: Jean-Pierre Melville

Szpicel (Le doulos)
reż. Jean-Pierre Melville

Gangsterski film noir zrealizowany na podstawie powieści Pierre’a Lesou.
Maurice i Silien to dwaj przyjaciele z podejrzaną przeszłością, którzy spotykają się po latach. Silien chciałby zejść z przestępczej ścieżki, jednak decyduje się na udział w napadzie wspólnie z Maurice’m. Nagle wszystko przestaje toczyć się zgodnie z planem – kto zdradził? Niedopowiedzenia, brak zaufania i błędne hipotezy wystawią męską przyjaźń na próbę i staną się przyczyną tragedii. Scenariusz “Szpicla” stał się inspiracją do powstania “Wściekłych psów” Quentina Tarantino.

Prelekcję przed filmem poprowadzi Sebastian Smoliński.

W kręgu zła (Le Cercle Rouge)
reż. Jean-Pierre Melville

Klasyka kryminału z egzystencjalnym tłem. Film rozpoczyna wymyślony przez Melville’a cytat z Buddy, wskazujący na los jako czynnik determinujący spotkanie w tytułowym Czerwonym Kręgu. Tak właśnie dzieję się z głównymi bohaterami. W filmie spotykamy złodzieja, uciekającego skazańca oraz byłego policjanta-alkoholika, którzy wspólnie planują skok na salon jubilerski. W nietypowej roli komisarza policji świetny komik – Bourvil. Film zasłynął z 25 minutowej sceny napadu bez żadnych dialogów. Mroczny charakter filmu podkreśla niepokojący jazz i głośne tykanie zegara.

Prelekcję przed filmem poprowadzi Sebastian Smoliński .

Ryzykant (Bob le flambeur)
reż. Jean-Pierre Melville

Gangsterski film noir. Były rabuś i uznany w środowisku gangster, Bob Montagné, wiedzie ponure życie w paryskiej dzielnicy Montmartre. Utrzymuje się z drobnego hazardu i wyścigów. Bob ma jednak w planach swój ostatni, wielki skok – postanawia okraść kasyno podczas Grand Prix w Deauville. Wszystko podążać będzie zgodnie z planem, dopóki sprawą nie zainteresuje się inspektor Ledru. Z uwagi na zastosowanie charakterystycznych cięć montażowych oraz zdjęć z ręki film podawany jest często jako inspiracja dla Francuskiej Nowej Fali. Przyczynił się również do rozwoju sub-gatunku heist-movies.

Prelekcję przed filmem poprowadzi Sebastian Smoliński.

Milczenie morza (Le silence de la Mer)
reż. Jean-Pierre Melville

„Milczenie morza” to ekranizacja noweli francuskiego pisarza i uczestnika ruchu oporu – Vercosa. Akcja filmu toczy się w okupowanej Francji w 1941 roku. Wuj i siostrzenica zostają zmuszeni do zakwaterowania w swoim domu niemieckiego oficera. Dowodem ich sprzeciwu wobec zaistniałej sytuacji jest milczenie. Mówi tu tylko jedna strona – oficer wygłaszający idealistyczne poglądy na temat wojny.
Film zrealizowany przy minimalnym budżecie. Mimo, iż większość scen odbywa się w zamkniętych ścianach małego saloniku, reżyserowi i operatorowi udało się uniknąć uczucia klaustrofobii. Monologi oficera oraz rozległe komentarze lektora sprawiają, że w filmie, milczenia jest zdecydowanie mniej, niż mógłby to sugerować tytuł.

Prelekcję przed filmem poprowadzi Sebastian Smoliński.

Zobacz zwiastun sekcji!

Sekcja „Klasyka krytyka: Jean-Pierre Melville” jest pod patronatem Institut Français.