Kino interaktywne

Podczas 10. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędą się unikalne projekcje filmów, w których widz staje się współtwórcą opowieści. Gospodarzem pokazów kina interaktywnego będzie Miłosz Stelmach – redaktor naczelny magazynu Ekrany. Organizatorzy zapraszają na dwa seanse, których powstanie dzieli prawie 15 lat! Dla technologii filmowych to prawdziwa przepaść! Jak tak skrajnie różnie rozumianą interaktywność odbiorą widzowie festiwalu? 

Podróż do przeszłości rozpocznie “Switching. An Interactive Movie” w reżyserii Mortena Schjødta. Film został wyprodukowany w 2003 roku. Prezentowany był wówczas m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, wzbudzając olbrzymie zainteresowanie widzów i krytyków. Produkcja opowiadająca o związku dwójki bohaterów Fridy i Simona, których pozornie szczęśliwe życie jest wystawione na próbę, zrealizowana jest w technologii Interactive DVD, o której dziś niewiele można odszukać nawet dochodząc do końca internetu. Samo doświadczenie interaktywności prezentowanej z martwego medium również gruntownie różni się od tego “współczesnego”, znanego użytkownikom Netflixa choćby z “Black Mirror. Bandersnatch”. Zamiast wyboru jednej z zaprogramowanych przez twórców ścieżek rozwoju akcji, widzowie mają tu za zadanie uważnie obserwować emocje bohaterów, a same decyzje są bliższe praktyce montażysty filmowego, który wybiera najlepszą wersję kolejnych ujęć, a jednocześnie decyduje o rozwoju akcji. Reżyser filmu podkreśla, że najciekawszą formą pokazu publicznego jest dla niego “audience cut” czyli sposób prezentacji filmu w kinie, gdzie gospodarz projekcji (np. reżyser) rozpoczyna projekcję, podejmując pierwszą decyzję za pośrednictwem pilota, a następnie przekazuje go kolejnym widzom na sali. Kiedy pilot wraca do gospodarza, ten kończy projekcję. Sposób zakończenia filmu jest gwałtowny, przerywa narrację i zwykle wywołuje dużo dyskusji. 

Drugim filmem, który zostanie zaprezentowany podczas 10. FKA jest “Late Shift” w reżyserii Tobiasa Webera. To pierwszy pełnometrażowy film interaktywny wyprodukowany z myślą o stacjonarnych kinach. W tym przypadku doświadczenie polega na wpływaniu na decyzję bohatera, wybierając jeden z kilku wariantów pojawiających się na ekranie i tym samym jedną ze ścieżek zaprogramowanych przez twórców. “Late Shift” składa się ze 180 punktów decyzji oraz 7 alternatywnych zakończeń. Na potrzeby filmu stworzona została specjalna aplikacja mobilna, dzięki której podczas FKA wszyscy widzowie biorący udział w seansie będą mogli współdecydować o losach bohaterów. System szybko przelicza głosy i wybiera tę decyzję, która zebrała najwięcej kliknięć na smartfonie. Film Tobiasa Webera opowiada o studencie dorabiającym jako parkingowy. Na nocnej zmianie bohater zostaje poproszony o pewną przysługę. Uśmiech proszącej dziewczyny jest czarujący, więc czemu Matt miałby odmówić? “Late Shift” było wyświetlane na całym świecie m.in. podczas festiwali w Nowym Jorku, Locarno, Sztokholmie, Montrealu. Będzie to polska premiera filmu. 

Sekcja pod patronatem magazynu Ekrany.

 

Switching: An Interactive Movie
reż. Morten Schjødt
Flm bez polskiej dystrybucji kinowej, MFF Rotterdam 2003
Film z angielskimi napisami.

Nie interesują nas problemy innych. Czy aby na pewno? Frida i Simon żyją w długim związku, ale z czasem przestają się dogadywać. Oboje chcą zmiany. A Ciebie, co bardziej interesuje? Ich szczęśliwa przyszłość czy może przeszłość pełna niedomówień? Tropów jest wiele. Gdy nadchodzi czas podjęcia decyzji za bohaterów, pamiętaj że w Twoich rękach są ich emocje. Choć przecież tylko filmowe. Film nie był dotychczas wyświetlany w Polsce.

Late Shift
reż. Tobias Weber
film bez polskiej dystrybucji kinowej, BAFTA 2018 – Cymru Award dla Full Motion Video Game, MFF Locarno 2016, MFF Sztokholm 2016, MFF Molodist 2018, MFF New York 2016, MFF Zurich 2016
Film z angielskimi napisami.

Matt, student dorabiający jako parkingowy, na nocnej zmianie zostaje poproszony o pewną przysługę. Uśmiech proszącej dziewczyny jest czarujący, więc czemu Matt miałby odmówić? Intryga dopiero się zaczyna, a w rękach widza pozostaje łącznie 150 decyzji do podjęcia, prowadzących aż do 7 różnych zakończeń. Doświadczenie będące na granicy kina i gry, aktywnie angażujące uczestnika i oddające mu kontrolę nad ekranową rzeczywistością. Film dotychczas niewyświetlany w polskich kinach.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

 

 

Zobacz zwiastun sekcji!