Jury Młodych FKA na 31. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Już 23 listopada rozpoczyna się 31.  Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. W programie prawie 100 filmów, reportaży telewizyjnych i radiowych, a także spotkania na żywo i online z filmowcami i dziennikarzami z Polski, twórcami z Czech, Izraeala, USA czy Azerbejdżanu. Tegoroczna edycja oferuje dziewięć sekcji, w tym trzy konkursowe: filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych, a także konkurs reportaży radiowych i radiowe wydarzenia specjalne. Projekcje odbędą się w Muzeum Kinematografii w Łodzi i Fabryce Sztuki, a także za pośrednictwem Internetu.

To już trzeci rok owocnej współpracy Festiwalu Kamera Akcja z Festiwalem Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Właśnie dzięki niej w tym roku w pokazie specjalnym mogliśmy zaprezentować film „1970” Tomasza Wolskiego. Tegoroczny konkurs filmów dokumentalnych będzie oceniany przez Jury Młodych Krytyków, laureatów Festiwalu Kamera Akcja w składzie:

Julia Palmowska – laureatka Jury Twórczyń Konkursu Krytyk Pisze na 12. Festiwalu Kamera Akcja w 2021 r. Autorka bloga Palma kulturalna i współprowadzącą podcastu Inna kultura. Pisze również teksty dla ProAnima.pl Portalu Promocji Kultury. Często występuje w różnych audycjach o tematyce filmowej. Uwielbia każdą Nową Falę, z którą się zapoznała.

Jarek Tokarski – host podcastu Celuloid i światło, scenarzysta, reżyser, absolwent filmoznawstwa, kinofil. W kinie szczególnie zainteresowany granicą między snem a jawą, dobrem a złem. Autor krótkich metraży, teledysków i reklam. Przygotowuje się do debiutu fabularnego. Laureat Konkursu Krytyk Mówi na 12. Festiwalu Kamera Akcja w 2021 r.

Marcin Prymas – amator i pasjonat kina, zwłaszcza światowego i gatunkowego. Laureat konkursu Krytyk Pisze w 2021 roku, wicenaczelny serwisu Pełna Sala i główny korespondent podczas zagranicznych festiwali filmowych, m.in. Berlinale, Cannes, Rotterdam, Udine Far East, Tallinn Black Nights. Współpracownik Filmwebu.

Poniżej prezentujemy listę 15 filmów, które zakwalifikowały się do konkursu:

  • „@miriamfrompoland”, reżyseria Piotr Szczepański,
  • „1970”, reżyseria Tomasz Wolski
  • „Bukolika”, reżyseria Karol Pałka
  • „Film balkonowy”, reżyseria Paweł Łoziński
  • „Jeden dom”, reżyseria Karolina Anna Kuta, Patrycja Skorupska
  • „Jeden dzień dłużej”, reżyseria Monika Meleń
  • „Lepiej milczeć (Safer In Silence)”, reżyseria Corinne Niox Chateau
  • „Nature Is My Homeland”, reżyseria Marek Gajczak
  • „Ostatni (Sonuncu)”, reżyseria Fariz Ahmedov
  • „Papierosy”, reżyseria Maja Markowska
  • „Pewnego razu w Izraelu”, reżyseria Weronika Szyma
  • „Trochę raju”, reżyseria Andrzej Cichocki
  • „Tylko wiatr”, reżyseria Zofia Kowalewska
  • „Ucieczka na srebrny glob”, reżyseria Kuba Mikurda
  • „Wszystko o moim dziecku”, reżyseria Piotr Jacoń

Nagrodę Młodzi Krytycy wręczą razem z pozostałymi nagrodami na zamknięciu festiwalu 27.11, godz. 20:00, w Fabryce Sztuki.

31. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu odbędzie się 23-28 listopada 2021 roku stacjonarnie w Łodzi i online. Więcej szczegółów: www.kinomuzeum.pl/czlowiekwzagrozeniu

Organizator:
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Patronat honorowy:
Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi

Partnerzy:
Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, FINA, Fabryka Sztuki, PGE Dystrybucja, PWSFTviT w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, EST, DaFilms, EC-1 Łódź, Łódź Film Commission, Biblioteka Miejska w Łodzi, WFDiF, Opus Film, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Kamera Akcja, Legalna kultura

Partnerzy medialni:
TVP, Tygodnik Angora, Wyborcza.pl, Radio 357, Filmpolski, Łódź.pl, Radio Łódź, Radio Łódź Extra, Raport o stanie świata, Spoiler Master Podcast do słuchania po seansie, Dział zagraniczny, K3 Podcast o dobrym życiu

 

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbył się od 30 września do 7 października 2021 roku: stacjonarnie w Łodzi (30.09.–3.10.) oraz online na platformie Think Film (30.09.–7.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

20 / 11 / 2021
Newsletter
Polub nas
Partnerzy