Inspiracje Stranger Things

Podpalaczka
reż. Mark L. Lester
Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films 1985 – Nominacje dla najlepszego horroru oraz dla najlepszej młodej aktorki dla Drew Barrymore

Bohaterowie filmu – Andy i jego żona Victoria – posiadają nadprzyrodzone zdolności. Mężczyzna potrafi zdominować umysł drugiej osoby, a kobieta przenosi przedmioty siłą woli. Wszystko za sprawą eksperymentów, którym byli poddawani w młodości. Gdy rodzi się ich córka, nie podejrzewają nawet, że będzie ona przedmiotem pożądania… amerykańskiego rządu. Dziewczynka odziedziczyła bowiem zdolności po swoich rodzicach – potrafi siłą woli wzniecać ogień, podobnie jak matka – przenosić przedmioty, a także swobodnie czyta w myślach innych ludzi. Rozpoczyna się dramatyczny pościg za wyjątkową rodziną… Być może „Podpalaczka” pozwoli widzom odpowiedzieć na pytanie kim tak naprawdę jest ojciec Jedenastki. Może to Stephen King, autor zekranizowanej przez Marka L. Lestera powieści?

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

Stand by Me
reż. Rob Reiner
nominacja do Oscara za scenariusz, 2 nominacje do Złotych Globów – Najlepszy film oraz najlepsza reżyseria

Gdy Gordon dowiaduje się o śmierci swojego przyjaciela Chrisa, powraca wspomnieniami do wakacji z dzieciństwa. Miał wtedy 12 lat. Mieszkał w miasteczku Castle Rock w stanie Oregon i przyjaźnił się z trójką kolegów, m.in. z Chrisem. Pewnego dnia chłopcy dowiadują się o śmierci swojego rówieśnika i jego ciele porzuconym gdzieś w lesie. Wpadają na szalony pomysł – postanawiają wyruszyć w teren, by je odnaleźć. Droga okazuje się szybkim kursem dojrzewania. Przypomina perypetie bohaterów serialu „Stranger Things”, prawda? Co dokładnie łączy chłopców z filmu „Stand by me”, będącego ekranizacją opowiadania Stephena Kinga, z Willem, Lucasem, Dustinem i Mike’m? Można się tego dowiedzieć wybierając się na film Reinera w ramach sekcji Stranger Things: inspiracje.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

E.T.
reż. Steven Spielberg
9 nominacji do Oscara, 4 Oscary, 2 Złote Globy

Opuszczony przez swoich kompanów, przybysz z obcej planety pojawia się niespodziewanie na Ziemi. Podejmuje się wszelkich starań, by wrócić do domu. W międzyczasie zaprzyjaźnia się z małym Elliottem. „E.T.” to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu „Stranger Things”. Spotkanie z przybyszem z obcej planety to doskonała okazja, by dowiedzieć się, co łączy go z Willem, Lucasem, Dustinem i Mike’m.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ