Home Movies Day

Home Movies Day skupia się na mieszkańcach Łodzi i woj. łódzkiego oraz odkrywa ich dotychczas niedostępną publicznie perspektywę: filmowców-amatorów. Jest to wydarzenia stanowiące impuls do zacieśnienia więzi, podjęcia dialogu, powrotu do budujących wspomnień.

Mieszkańcy Łodzi i okolic mogą zgłaszać swoje rodzinne filmy (np. z wycieczek, uroczystości, imprez rodzinnych czy po prostu codziennych czynności) zarejestrowane na różnych nośnikach pamięci (VHS, taśmy 8 mm, super 8mm i 16 mm). Filmowe wspomnienia zostaną zdigitalizowane i zaprezentowane na dużym ekranie.  

Wydarzenie jest odpowiedzią na światowy trend, który koncentruje się na ocaleniu oraz publicznej prezentacji prywatnych archiwów wideo. Home Movie Day to jedyna taka okazja, by urywki z życia mieszkańców Łodzi ujrzały światło dzienne i zostały pokazane szerokiej publiczności, Zbiory audiowizualnych wspomnień minionej epoki zarejestrowane na konsumenckich, domowych kamerach oraz telefonach komórkowych to wartość archiwistyczna istotna dla historyków, jak i młodszych mieszkańców chcących odkryć, jak wyglądało życie ich społeczności i rodzin przed laty. 


DO KIEDY I GDZIE MOŻNA ZGŁOSIĆ SWÓJ FILM?

Do 28 lipca 2022 w wybranych filiach Biblioteki Miejskiej w Łodzi:

TRAF (Filia Nr 71, ul. Cieszkowskiego 11a)
KOSTKA (Filia Nr 26, ul. Kostki Napierskiego 4)
FERMENT (Filia Nr 35, ul. Wróblewskiego 67)
ROZGRYWKA (Filia Nr 14, ul. Powstańców Wielkopolskich 3)
GDAŃSKA (Filia Nr 32, ul. Gdańska 8)
ODYSEJA (Filia Nr 40, ul. Wschodnia 42)
SŁÓWKA (Filia Nr 15, ul. Boya-Żeleńskiego 15)
CZTERECH KULTUR (Filia Nr 47, ul. Brzeźna 10)
WOLNOŚĆ (Filia Nr 39, plac Wolności 4)
Filia 52 (ul. Ketlinga 21)
OTWARTA (Filia Nr 49, ul. Narutowicza 8/10)
TUVIM (Filia Nr 63, ul. Tuwima 46)

Materiały wideo powinny być odpowiednio zabezpieczone (koperta bąbelkowa) i opisane (imię i nazwisko, nr. telefonu, adres e-mail, autor nagrania – jeśli znany, rok nagrania, miejscowość, 2-3 zdaniowy opis zawartości). Po zdigitalizowaniu nagrań oryginalne materiały wideo zostaną zwrócone ich właścicielom.

Filmy nagrane telefonem komórkowym przyjmujemy pod adresem: karolina@kameraakcja.com.pl Jakie informacje powinien zawierać e-mail? W tytule wiadomości wpisz: Home Movies Day – imię i nazwisko osoby zgłaszającej film. Natomiast w treści wiadomości umieść: opis filmu (imię i nazwisko, nr. telefonu, adres e-mail, autor nagrania – jeśli znany, rok nagrania, miejscowość, 2-3 zdaniowy opis zawartości).

Jeśli Twoje domowe archiwum jest już zdigitalizowane i chciałbyś zobaczyć je na dużym ekranie przynieś swój film do wybranej filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Materiały powinny być odpowiednio zabezpieczone i opisane (jak powyżej).


W przypadku pytań prosimy o kontakt: karolina@kameraakcja.com.pl


Home Movies Day jest częścią wydarzenia „Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim”, którego finał odbędzie się 4-5 sierpnia 2022 w Łodzi. 

„Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim” realizowane jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022 oraz z budżetu Miasta Łodzi. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Biblioteka Miejska w Łodzi. Partnerami są: PURO Łódź, Muzeum Kinematografii, TME Polówka, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Miejskie Centrum Kultury w Tuszynie, Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki Z/S w Działoszynie, Szkoła Filmowa w Łodzi, Łódź Film Commission, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Uniwersytet Łódzki, Think Film. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Magazyn Kalejdoskop, Plaster Łódzki. Organizatorem wydarzenia jest Festiwal Kamera Akcja.


Dofinansowanie:

Partnerami Home Movies Day są:

Włącz dostęp w social mediach:


01 / 07 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy