Program online Filmowego Lata w Łódzkim

Początek września to czas przesilenia i dojrzałego lata, a dla wielbicieli kina sygnowanego łódzkim znakiem jakości rozgrzewka przed jesienną słotą, która zachęca do długich wieczorów w kinie lub przed ekranem. Dlatego Filmowe Lato w Łódzkim zachęca do obejrzenia na platformie Think Film etiud niegdysiejszych studentów Szkoły Filmowej w Łodzi w dniach 1-3 września. Będzie okazja zajrzeć także do Kutna po bezcenną dawkę wiedzy z zakresu organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacji filmowej. Z kolei Home Movie Days to wyjątkowy projekt, dzięki któremu wspomnienia łodzian utrwalone na oldschoolowych nośnikach będą dostępne w kinowej jakości.


1.09.2023 | LOKATORKI, reż. Klara Kochańska (film dostępny przez cały dzień)

2015, 30 min.

Justyna, samotna trzydziestoparolatka, mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Sen Justyny o własnym miejscu spełni się jako koszmar…

2.09.2023 | ECHO, reż. Magnus von Horn (film dostępny przez cały dzień)

2008, 14 min.

„Echo”, fabularna etiuda Magnusa von Horna, w przejmujący sposób podejmuje temat zbrodni, jakiej dopuściło się dwóch nastolatków na swej koleżance. Groza tej opowieści wydaje się tym większa, że o wszystkich zdarzeniach (nie tylko tych związanych z samym morderstwem) dowiadujemy się post factum – gdy niczego nie da się już cofnąć, a jedynym kluczem do przeszłości jest wyobraźnia lub próba dosłownie rozumianej rekonstrukcji. Najpierw o tej pierwszej.

3.09.2023 | KONSTELACJE, reż. Aniela Gabryel (film dostępny przez cały dzień)

2014, 27 min.

Próba dotarcia do prawdy o stosunkach w rodzinie za pomocą metody ustawień rodzinnych Berta Hellingera. Dzięki współpracy swojej grupy terapeutycznej, bohaterka odnajduje w przeszłości własnej rodziny przyczyny swojego obecnego cierpienia.


1.09 – 3.09 | Filmowe historie mówione. Wywiad z Olgą Stanisławską (materiał dostępny przez 3 dni)

Jak wygląda organizacja wydarzeń kulturowych w Kutnie? Czym różni się od Łodzi i czy doświadczenie z jednego miasta da się przełożyć na inne? W jaki sposób dotrzeć do ludzi i jak skutecznie prowadzić zajęcia z edukacji filmowi. Na te i na wiele innych pytań odpowie prawdziwa ekspertka w tej sprawie – Olga Stanisławska, animatorka kultury i kulturoznawczyni, a także członkini zespołu Fundacji FKA.


1.09 – 3.09 | Home Movie Days – teaser

Choć zmieniają się czasy i technologia, to, co pozostaje niezmienne to pamięć o bliskich, uśmiech pociech, kiedy były jeszcze małe i wspomnienia z wakacji. Szalenie popularne zwłaszcza w latach 90. kasety VHS, czy pamiętające budowę łódzkiej trasy W-Z taśmy 8mm często kurzyły się po piwnicach i strychach. Home Movie Days to niepowtarzalna okazja do odświeżenia wspomnień w cyfrowej jakości. Zbierane przez cały sierpień materiały zostały zdigitalizowane i są gotowe do prezentacji.


Partnerem projektu „Filmowe lato w łódzkim” jest Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Projekt „Filmowe lato w łódzkim” jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023. Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Łodzi.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy