Filmowe Lato w MeMo
Filmowe lato to bezpłatny festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży, w programie warsztaty, spotkania z twórcami oraz pokazy niezwykłych animacji i filmów. To wszystko w ostatnich dniach wakacji (30 sierpnia – 1 września) w Mediatece MeMo.
Zapowiada się bajkowo-filmowy weekend dla młodych i najmłodszych Łodzian. W trzy ostatni wakacyjne dni (30.08-1.09.2024) odbędzie się Filmowe Lato w MeMo – festiwal filmowy skierowany do młodego widza. W programie warsztaty z tworzenia pacynek czy bajkowych bohaterów, pokazy najciekawszych animacji i filmów przygodowych, a także spotkania z twórcami. Trudno wyobrazić sobie lepszą przestrzeń od otwartej w 2022 roku Mediateki MeMo – miejsca na mapie Łodzi uwielbianego przez najmłodszych. Młodzi uczestnicy – w różnym wieku (wydarzenia dla najmłodszych już od 5 roku życia) – Filmowego Lata wkroczą w świat filmu dzięki poznawaniu tajników pracy kompozytora muzyki filmowej, aktorki dziecięcej czy reżyserki filmów dokumentalnych. Oprócz atrakcji w gmachu przy Moniuszki 5, uczestników Filmowego Lata z całego województwa czekają pokazy i lekcje online na platformie streamingowej Think Film (20-22 września 2024 r.).
Organizatorem Filmowego Lata jest Festiwal Kamera Akcja. Na całe wydarzenie: wstęp wolny
Harmonogram wydarzenia
30 sierpnia 2024 r., Piątek
11:00-12:30 Warsztaty: Mój bohater z bajki, Prowadzący: Patryk Ostrowski wiek: 5+ [ZAPISY]
12:30-14:30 Film: „Ruchomy zamek Hauru” (2004), reż. Hayao Miyazaki 120’ wiek: 12+
15:00-16:45 „O psie, który jeździł koleją” (2023), reż. Magdalena Nieć, 95’ wiek: 7+
16:45-17:45 Spotkanie: Aktorstwo dziecięce Gość: Liliana Zajbert
31 sierpnia 2024 r., Sobota
11:00-12:00 Film: „Kicia Kocia na pikniku” (2023), reż. Marta Stróżycka, 45’ wiek: 3+
12:00-14:00 Warsztaty: Kicia Kocia kontra Pokémony. Warsztaty z tworzenia pacynek, Prowadząca: Karolina Czepkiewicz, wiek: 6+ (wraz z opiekunami) [ZAPISY]
15:00-16:00 Film: „Dziewczyńskie historie” (2023), reż. Aga Borzym 60’ wiek: 9+
16:00-17:00 Spotkanie: Reżyserka filmu dokumentalnego Gość: Aga Borzym
1 września 2024 r., Niedziela
11:00-12:00 Film: „Basia 3” (2019), reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, 50’ wiek: 4+
12:00-13:30 Warsztaty: Muzyka filmowa, Prowadzący: Karim Martusewicz, wiek: 5+ [ZAPISY]
14:00-15:45 Film: „Za duży na bajki” (2022), reż. Kristoffer Rus, 96’ wiek: 11+
15:45-16:45 Spotkanie: Kompozytor muzyki Gość: Karim Martusewicz
Wybierz się na warsztaty Filmowego Lata w MeMo
Wybierz się na pokazy i spotkania z twórcami:
Liczba miejsc na sali Cinemo jest ograniczona. Wybierając się na seans, zarezerwuj miejsce. Szczegóły poniżej.
30 sierpnia, „O psie, który jeździł koleją”
„O psie, który jeździł koleją” to przeniesiona we współczesne czasy opowieść znana z uwielbianego dzieła Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem. Poruszająca historia przyjaźni dziecka i niezwykłego psa-podróżnika, czworonoga wiernego jak Lassie, dzielnego jak Bella i zabawnego jak Beethoven, który od szczenięcia czuł pociąg do wielkiej przygody i swoimi podróżami koleją poruszył miliony serc. Życie Zuzi (Liliana Zajbert), której tata Piotr (Mateusz Damięcki) pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – wyjątkowy i sławny owczarek, który zostaje najlepszym przyjacielem mającej problemy z sercem dziewczynki. Niestety, zazdrosny o popularność Lampo Dyrektor (Adam Woronowicz) robi wszystko, żeby pozbyć się psa ze swojej stacji. Szybko staje się jasne, że tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogą być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebuje.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z aktorką, grającą główną rolę w filmie Lilianą Zajbert, którego tematem będzie praca na planie filmowym.
31 sierpnia, „Dziewczyńskie historie”
Mający swoją międzynarodową premierę na festiwalu IDFA w Amsterdamie, wyróżniony na Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” Nagrodą SPF dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym to – jak czytamy w uzasadnieniu – autentyczny i ciepły portret głównych bohaterek w trakcie przełomowego czasu – na progu dorosłości, kiedy marzenia i oczekiwania są tak żywe i szczere, jak to tylko możliwe.
11-letnia Jagoda i 13-letnia Zuzia to najlepsze przyjaciółki z osiedla. Obydwie zaczynają dojrzewać, a miesiączka, zmieniające się ciało, chłopaki i plany na przyszłość to główne tematy ich rozmów. Jagoda i Zuzia są szczere, pełne pozytywnej energii i gotowe zawojować świat! Ten ciałopozytywny i odwstydzający film opowiada o tym, jak to jest być dorastającą dziewczyną, a od rozmów dwóch charyzmatycznych bohaterek nie można się oderwać.
Po projekcji filmu spotkanie z reżyserką Agą Borzym, która opowie o procesie tworzenia dokumentu filmowego.
1 września, „Za duży na bajki”
W filmie „Za duży na bajki” reżyser Kristoffer Rus przybliża widzom życie Waldka (Maciej Karas), chłopca wychowywanego przez samotną matkę (Karolina Gruszka), kręci się wokół gier komputerowych. Wszystko się jednak zmienia, gdy zostaje pod opieką szalonej cioci (Dorota Kolak). Zaprowadza nieznaną mu do tej pory dyscyplinę i narzuca wiele obowiązków. Czas z nietuzinkową krewną jest dla Waldka prawdziwą szkołą przetrwania, ale jednocześnie stanowi duży krok w stronę dorosłości. Film powstał na podstawie powieści Agnieszki Dąbrowskiej, która jest także autorką scenariusza.
Spotkanie odbywa się we współpracy z Karimski Foundation.
Po seansie kompozytor muzyki Karim Martusewicz przybliży uczestnikom jak wyglądała jego współpraca z reżyserem obu części filmu „Za duży na bajki” Kristofferem Rusem. Opowie również o swoim procesie twórczym przy tworzeniu muzyki do filmu oraz co było dla niego inspiracją przy pracy.
Weź udział w projekcjach animacji i filmów!
Projekcje wszystkich filmów odbędą się w sali Cinemo na drugim piętrze gmachu Mediateki MeMo (ul. Stanisława Moniuszki 5, Łódź).
Filmy dla przedszkolaków:
„Kicia Kocia na pikniku” (3+)
Uwielbianą przez najmłodszych rezolutną kotkę czekają nowe przygody. Razem ze swoimi wiernymi przyjaciółmi Packiem, Adelką i Juliankiem uda się na basen, plażę i oczywiście na piknik! Zobaczymy też, jak podczas gry w piłkę poznaje nowego kolegę, uczy się ważnej lekcji, bawiąc się w sklep, oraz odwiedza swojego wujka na wsi, gdzie zachwyca się jego nowym traktorem!
„Basia 3” (4+)
Basia to wyjątkowo odważna 5-latka, dobrze znana wielbicielom książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Tę kultową serię literacką Łukasz Kasprowicz i Marcin Wasilewski z Grupy Smacznego zamienili na szereg równie popularnych animacji. Każdy odcinek uczy dzieci czegoś o dorosłych, ale i dorosłych czegoś o dzieciach. W kolejnych czterech epizodach Basia, z właściwym sobie urokiem i energią, stawia czoła wyzwaniom codzienności: zmaga się z domowym bałaganem, radzi sobie z kolejnymi obowiązkami, nawiązuje nowe przyjaźnie i przygotowuje się do Świąt. Odcinki w zestawie: „Basia i bałagan”, „Basia i Mama w pracy”, „Basia i Titi”, „Basia i Boże Narodzenie”.
Filmy dla uczniów:
„O psie, który jeździł koleją” (7+)
Przeniesiona we współczesne czasy opowieść znana z uwielbianego dzieła Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem. Poruszająca historia przyjaźni dziecka i niezwykłego psa-podróżnika, czworonoga wiernego jak Lassie, dzielnego jak Bella i zabawnego jak Beethoven, który od szczenięcia czuł pociąg do wielkiej przygody i swoimi podróżami koleją poruszył miliony serc. Życie Zuzi (Liliana Zajbert), której tata Piotr (Mateusz Damięcki) pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – niezwykły pies-podróżnik. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem mającej problemy z sercem dziewczynki. Niestety, zazdrosny o sławę Lampo Dyrektor (Adam Woronowicz) robi wszystko, żeby pozbyć się psa ze swojej stacji. Kiedy mu się to udaje, rozdzielona z ukochanym pupilem Zuzia zaczyna chorować. Chociaż wszyscy starają się jej pomóc, szybko staje się jasne, że tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogą być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebuje.
„Dziewczyńskie historie” (9+)
11-letnia Jagoda i 13-letnia Zuzia to najlepsze przyjaciółki z osiedla. Obydwie zaczynają dojrzewać, a miesiączka, zmieniające się ciało, chłopaki i plany na przyszłość to główne tematy ich rozmów. Jagoda i Zuzia są szczere, pełne pozytywnej energii i gotowe zawojować świat! Ten ciałopozytywny i odwstydzający film opowiada o tym, jak to jest być dorastającą dziewczyną, a od rozmów dwóch charyzmatycznych bohaterek nie można się oderwać.
Filmy dla nastolatków:
„Za duży na bajki” (11+)
W filmie „Za duży na bajki” reżyser Kristoffer Rus przybliża widzom życie Waldka (Maciej Karas), chłopca wychowywanego przez samotną matkę (Karolina Gruszka), kręci się wokół gier komputerowych., Wszystko się jednak zmienia, gdy zostaje pod opieką szalonej cioci (Dorota Kolak). Zaprowadza nieznaną mu do tej pory dyscyplinę i narzuca wiele obowiązków. Czas z nietuzinkową krewną jest dla Waldka prawdziwą szkołą przetrwania, ale jednocześnie jest dużym krokiem w stronę dorosłości. Film powstał na podstawie powieści Agnieszki Dąbrowskiej, która jest także autorką scenariusza.
„Ruchomy zamek Hauru” (12+)
Nieśmiała Sophie pracuje w sklepie z kapeluszami, należącym niegdyś do jej ojca. Pewnego dnia dziewczyna spotyka tajemniczego mężczyznę, który ratuje ją z opresji, używając swoich czarodziejskich mocy. Zazdrosna o względy młodzieńca wiedźma rzuca na Sophie straszliwą klątwę i przemienia ją w 90-letnią staruszkę. Szukając sposobu na zdjęcie uroku, dziewczyna trafia do ruchomego zamku, należącego do czarodzieja Hauru. Wraz z magiem i jego niezwykłymi towarzyszami, Sophie wyrusza w niesamowitą podróż, podczas której odkrywa siłę przyjaźni, odwagi i miłości. Przekonuje się, że prawdziwe piękno tkwi w ludzkim wnętrzu, a magia jest wszędzie wokół nas.
Zadanie Filmowe Lato w łódzkim dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024, a także z budżetu Miasta Łodzi. Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. Partnerami wydarzenia są Biblioteka Miejska w Łodzi, Mediateka MeMo, Wytwórnia Filmów Oświatowych oraz Uniwersytet Łódzki.