Warsztaty i Spotkania Filmowego Lata w MeMo

Warsztaty: Mój bohater z bajki

Data: 30 sierpnia 2024 (piątek), godz. 11:00
Czas trwania: 90 min.
Prowadzący: Patryk F. R. Ostrowski
Kategoria wiekowa: 5+ 
Limit miejsc: 15
Obowiązują zapisy [KLIKNIJ TUTAJ]

Młodzi widzowie w wieku 4-6 lat oglądają bajki, co często traktowane jest wyłącznie jako rozrywka. W rzeczywistości produkcje takie jak „Bluey” czy „Koci domek Gabi” spełniają też niezwykle istotną na tym etapie rozwoju funkcję edukacyjną. Dla dzieci niezwykle ważna jest identyfikacja z bohaterami, których przygody śledzą. W ten sposób uczą się komunikacji czy pobudzają swoją wrażliwość. Proces ten ułatwią warsztaty, w których dzieci będą mogły stworzyć własnych bohaterów inspirowanych postaciami z ulubionych produkcji. W ruch pójdzie wszystko, co trafiłoby do kosza, gdyby nie zero waste. W dzisiejszych czasach myślenie ekologiczne warto zaszczepiać już u najmłodszych kinomanów. Z pomocą wyobraźni i odpowiednich narzędzi powstanie z nich autorski, wymarzony, niepowtarzalny… superbohater! W ten sposób każdy młody uczestnik wróci do domu z nową zabawką, której nada własną tożsamość. Przyjemne i pożyteczne warsztaty poprowadzi Patryk F. R. Ostrowski – animator kultury, pisarz i filmoznawca.

Patryk F. R. Ostrowski

Kulturoznawca i pisarz. Absolwent filmoznawstwa i kulturoznawstwa na UŁ. Pracę magisterską poświęconą badaniom Polskiej Nowej Fali obronił w 2021 roku. Publikował w „Wyspie. Kwartalniku literackim”, miesięcznikach „WOBEC” i „Kreatywni”, a także „Film&TV Kamerze”. Współpracował z szeregiem wydarzeń kulturalnych w Łodzi (m.in. Festival Transatlantyk, F. K. E. Cinergia, projekty Szkoły Filmowej w Łodzi, Kina Charlie i AOIA). Wcześniej redaktor w Kole Naukowym Filmoznawców UŁ. Oprócz filmu pasjonuje się fotografią, muzyką, a nadto literaturą. Miłośnik natury.

fot. Mikołaj Zacharow

„O psie, który jeździł koleją” (2023), reż. Magdalena Nieć, Spotkanie: Aktorstwo Gość: Liliana Zajbert

Data: 30 sierpnia 2024 (piątek), godz. 15:00 (start projekcji), 16:45 (spotkanie)
Czas trwania: 90 min.
Kategoria wiekowa: 7+
Rezerwacja miejsc

„O psie, który jeździł koleją” to przeniesiona we współczesne czasy opowieść znana z uwielbianego dzieła Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem. Poruszająca historia przyjaźni dziecka i niezwykłego psa-podróżnika, czworonoga wiernego jak Lassie, dzielnego jak Bella i zabawnego jak Beethoven, który od szczenięcia czuł pociąg do wielkiej przygody i swoimi podróżami koleją poruszył miliony serc. Życie Zuzi (Liliana Zajbert), której tata Piotr (Mateusz Damięcki) pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – wyjątkowy i sławny owczarek, który zostaje najlepszym przyjacielem mającej problemy z sercem dziewczynki. Niestety, zazdrosny o popularność Lampo Dyrektor (Adam Woronowicz) robi wszystko, żeby pozbyć się psa ze swojej stacji. Szybko staje się jasne, że tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogą być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebuje. 

Po projekcji odbędzie się spotkanie z aktorką, grającą główną rolę w filmie Lilianą Zajbert, którego tematem będzie praca na planie filmowym.

kadr z filmu O psie, który jeździł koleją

Liliana Zajbert

Lilana Zajbert urodziła się w 2009 roku. Z zamiłowania koniara, aktorka, muzyk oraz poszukiwaczka przygód. Nigdy nie uczęszczała do tradycyjnej szkoły, z wyjątkiem szkoły muzycznej. Obowiązek szkolny realizuje w trybie edukacji domowej. Przygodę  z aktorstwem rozpoczęła mając jedenaście lat. Lila ma dwóch braci, starszego i młodszego. 

Liliana Zajbert

Kicia Kocia kontra Pokémony. Warsztaty z tworzenia pacynek

Data: 31 sierpnia 2024 (sobota), godz. 12:00
Czas trwania: 120 min.
Prowadząca: Karolina Czepkiewicz
Kategoria wiekowa: 6+ (wraz z opiekunami)
Limit miejsc: 15 (plus opiekunowie)
Obowiązują zapisy [KLIKNIJ TUTAJ]

Kicia Kocia to urocza postać z popularnej serii książek dla dzieci autorstwa Anity Głowińskiej. Jej historie są interesujące i pełne niespodzianek, co sprawia, że czytelnicy chętnie śledzą jej przygody. To historie pełne ciepła, humoru i wartościowego przesłania. Obecnie wśród najmłodszych zainteresowaniem cieszą się także Pokémony. Czy sympatyczna kotka mogłaby się zaprzyjaźnić z kieszonkowymi potworami? Pewnie, że tak! Główna bohaterka książek dla dzieci uczy najmłodszych takich wartości jak empatia, współpraca i eksplorowanie otaczającego świata, co znajduje odzwierciedlenie w podróżach i zmaganiach Pokémonów, dla których przyjaźń i działania zespołowe odgrywają istotną rolę. W sobotę (31 sierpnia) młodzi fani Pokémonów oraz Kici Koci i jej przyjaciół mogą wziąć udział w warsztatach z tworzenia pacynek. Wszyscy ci, którzy nie boją się igły i nitki, wykonają samodzielnie swoją własną pacynkę z wizerunkiem Kici Koci i/lub Pikachu. Staną się one bohaterami niejednej historii wymyślonej przez dziecięcą wyobraźnię. Do ich wykonania posłużą m.in. filc, igła i nitka, nożyczki, wstążki, tasiemki oraz inne materiały plastyczne. Warsztaty z tworzenia pacynek to doskonała okazja do dobrej zabawy i kreatywnego spędzenia czasu. Zajęcia poprowadzi Karolina Czepkiewicz, animatorka, autorka kolaży, którymi dzieli się na swoim instagramowym profilu @cos.tam.kolaze.

Należy zapisać tylko osobę, która bierze czynny udział w warsztatach (opiekunowie nie muszą się zapisywać).

fot. Patryk Drzewiecki

Karolina Czepkiewicz

Producentka wydarzeń, animatorka kultury, specjalistka ds. promocji. Absolwentka filologii polskiej na WP-A UAM w Poznaniu oraz Studium Animatorów Kultury w Kaliszu. W czasie edukacji w Studium prowadziła warsztaty, występowała na scenie oraz reżyserowała filmy, etiudy i spektakle teatralne. Pracowała m.in. w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi, Fundacji Działania w Łodzi i Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na co dzień konsultantka ds. PR i komunikacji w jednej z łódzkich agencji. Uważa, że najlepiej uczyć się przez doświadczanie, dlatego bierze udział w różnych warsztatach, wolontariatach i innych ciekawych projektach, które tworzą równie ciekawi i interesujący ludzie. Przyjaźni się z papierem i nożyczkami. Owoce tej relacji publikuje na instagramie – @cos.tam.kolaze. Marzy o wyreżyserowaniu filmu, w którym główną rolę odgrywać będą spojrzenia i gesty. W zespole Festiwalu Kamera Akcja od 2017 roku.

„Dziewczyńskie historie” (2023), reż. Aga Borzym, Spotkanie: Reżyserka filmu dokumentalnego Aga Borzym

Data: 31 sierpnia (sobota) 15:00 (start projekcji), 16: (spotkanie)
Czas trwania: 60 min.
Kategoria wiekowa: 9+
Rezerwacja miejsc

Mający swoją międzynarodową premierę na festiwalu IDFA w Amsterdamie, wyróżniony na Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” Nagrodą SPF dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym to – jak czytamy w uzasadnieniu – autentyczny i ciepły portret głównych bohaterek w trakcie przełomowego czasu – na progu dorosłości, kiedy marzenia i oczekiwania są tak żywe i szczere, jak to tylko możliwe.

11-letnia Jagoda i 13-letnia Zuzia to najlepsze przyjaciółki z osiedla. Obydwie zaczynają dojrzewać, a miesiączka, zmieniające się ciało, chłopaki i plany na przyszłość to główne tematy ich rozmów. Jagoda i Zuzia są szczere, pełne pozytywnej energii i gotowe zawojować świat! Ten ciałopozytywny i odwstydzający film opowiada o tym, jak to jest być dorastającą dziewczyną, a od rozmów dwóch charyzmatycznych bohaterek nie można się oderwać.

Po projekcji filmu spotkanie z reżyserką Agą Borzym, która opowie o procesie tworzenia dokumentu filmowego.

kadr z filmu Dziewczyńskie historie

Aga Borzym 

Na co dzień zajmuje się montażem i realizacją krótkich form filmowych. Kiedyś przez przypadek została inżynierem. Ukończyła techniki multimedialne na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie rozwija projekt fabularny w Studiu Prób w Szkole Wajdy. Prywatnie mama dwóch chłopców, z niezmiennie dziewczyńską energią. „Dziewczyńskie historie” to jej debiut.

Warsztaty: Muzyka filmowa

Data: 1 września (niedziela), godz. 12:00
Czas trwania: 90 min.
Prowadzący: Karim Martusewicz
Kategoria wiekowa: 5+
Limit miejsc: 15
Obowiązują zapisy [KLIKNIJ TUTAJ]

Muzyka jest bardzo ważnym elementem w rozwoju człowieka – im szybciej pojawia się w tym procesie, tym lepiej. Muzykowanie może przynieść wiele pozytywnych efektów: polepsza pamięć, poprawia samoocenę, pomaga nam w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, daje energię do działania i otwiera na nieszablonowe i kreatywne myślenie. Uczestnicy warsztatów będą mogli dowiedzieć się, jak od podszewki wygląda proces tworzenia muzyki filmowej. Przekonają się, jak wielką rolę gra muzyka w tworzeniu filmu. Dzieci i młodzież odkryją, w jak dużym stopniu muzyka wpływa na ich odbiór dzieł audiowizualnych. Dowiedzą się także, jak pomysły, które rodzą nam się w głowach, przełożyć na brzmienie. Kreatywne warsztaty poprowadzi kompozytor muzyki Karim Martusewicz, który opowie o swoim procesie twórczym przy tworzeniu muzyki do filmu, a także zapozna uczestników z podstawami wiedzy o muzyce. Warsztaty odbywają się we współpracy z Karimski Foundation.

fot. Agnieszka Cytacka

„Za duży na bajki” (2022), reż. Kristoffer Rus, Spotkanie: Kompozytor muzyki Karim Martusewicz

Data: 1 września (niedziela) 14:00 (start projekcji), 15:45 (spotkanie)
Czas trwania: 96 min.
Kategoria wiekowa: 11+
Rezerwacja miejsc

W filmie „Za duży na bajki” reżyser Kristoffer Rus przybliża widzom życie Waldka (Maciej Karas), chłopca wychowywanego przez samotną matkę (Karolina Gruszka), kręci się wokół gier komputerowych. Wszystko się jednak zmienia, gdy zostaje pod opieką szalonej cioci (Dorota Kolak). Zaprowadza nieznaną mu do tej pory dyscyplinę i narzuca wiele obowiązków. Czas z nietuzinkową krewną jest dla Waldka prawdziwą szkołą przetrwania, ale jednocześnie stanowi duży krok w stronę dorosłości. Film powstał na podstawie powieści Agnieszki Dąbrowskiej, która jest także autorką scenariusza.

Po seansie kompozytor muzyki Karim Martusewicz przybliży uczestnikom jak wyglądała jego współpraca z reżyserem obu części filmu „Za duży na bajki” Kristofferem Rusem. Opowie również o swoim procesie twórczym przy tworzeniu muzyki do filmu oraz co było dla niego inspiracją przy pracy.

Spotkanie odbywa się we współpracy z Karimski Foundation.

kadr z filmu Za duży na bajki

Karim Martusewicz

Wszechstronny muzyk i kompozytor, znany również jako basista zespołu Voo Voo, oraz założyciel międzynarodowego muzycznego kolektywu Karimski Club. Ukończył renomowaną Universitaet fuer Musik und darstellende Kunst w Graz, gdzie studiował kontrabas jazzowy pod okiem Prof. Wayne Darling’a. Jest jednym z inicjatorów powstania pierwszego w Polsce Wydziału Jazzowego na poziomie szkoły II stopnia. Jako pedagog współpracował z Krakowską Szkołą Jazzu oraz prowadził warsztaty muzyczne International Summer Jazz Academy. Kompozytor muzyki filmowej – stworzył między innymi muzykę do dwóch części filmu „Za duży na bajki” w reżyserii Kristoffera Rusa.

fot. Krzysztof Dubiel

Zadanie Filmowe Lato w łódzkim dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024, a także z budżetu Miasta Łodzi. Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. Partnerami wydarzenia są Biblioteka Miejska w Łodzi, Mediateka MeMo, Wytwórnia Filmów Oświatowych oraz Uniwersytet Łódzki.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy