Filmowe Lato w Działoszynie
Filmowe Lato nie zatrzymuje się ani na chwilę. Już 28 sierpnia (środa) ekipa Filmowego Lata przyjedzie do urokliwie położonego Działoszyna, a wraz z nimi… roboty i cyborgi. Oto bowiem letni czas nad Wartą urozmaicą futurystyczne maszyny. Wydarzenia Filmowego Lata odbędą się we współpracy z RCRKiT w Działoszynie (Zamkowa 22).

Program:
11:00 – „Kicia Kocia na pikniku” 30 min. wiek: 2+
11:30-13:00 – Koty i roboty: warsztaty z tworzenia postaci filmowych, 90 min. Prowadzący: Patryk F. R. Ostrowski wiek: 5+
13:30 – „Pies i robot” reż. Pablo Berger, 102 min. wiek: 9+
„Kicia Kocia na pikniku” reż. Marta Stróżycka, 30 min. wiek: 2+
Gdańska pisarka Anita Głowińska powołała do życia wyjątkową bohaterkę – Kicię Kocię, która od razu podbiła serca dzieci. Seans z ulubienicą to idealny pomysł na rozpoczęcie dnia. Kicia Kocia zagości na ekranie, a piknikowa energia udzieli się najmłodszym uczestnikom na resztę dnia. „Kicia Kocia na pikniku” Uwielbianą przez najmłodszych rezolutną kotkę czekają nowe przygody. Razem ze swoimi wiernymi przyjaciółmi Packiem, Adelką i Juliankiem uda się na basen, plażę i oczywiście na piknik! Trzeba przyznać, że to idealna propozycja na Filmowe Lato dla najmłodszych,

Koty i roboty: warsztaty z tworzenia postaci filmowych
Nie opuszczając kociej energii, najmłodsi kinomani z Działoszyna samodzielnie stworzą swoje kocie postaci. Na tak wczesnym etapie edukacji identyfikacja z postaciami z bajek jest nie do przecenienia. Dzieci w ten sposób poznają emocje, przyswajają zwroty i słownictwo, a co najważniejsze – uczą się komunikacji. W utrwalaniu tej wiedzy i jednoczesnym zapewnieniu rozrywki ważną rolę odgrywają angażujące warsztaty, a te poprowadzi Patryk Ostrowski – filmoznawca i animator kultury. Po nich nawet najmłodsi uczestnicy Filmowego Lata poznają pierwsze pojęcia filmowe i dowiedzą się, jak istotną rolę odgrywają kostiumy.

„Pies i robot” reż. Pablo Berger, 102 min.
„Pies i robot” to jedna z najbardziej oryginalnych animacji mijającego sezonu. Skupia się ona na losach Robota, który prosto ze sklepowej półki trafia do samotnego Psa. Zrodzoną w ten sposób przyjaźń przerywa nagle awaria, która zmusza do rozłąki. Seans uznanego przez publikę i krytyków „Psa i robota” to idealna propozycja na ciepłe, letnie popołudnie dla wszystkich: Pablo Berger sprytnie opowiada historię, która trafia do odbiorców niezależnie od ich wieku.

Filmowe Lato w Działoszynie:
Data: 28 sierpnia (środa) 2024
miejsce: Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie (Zamkowa 22)
Patryk F. R. Ostrowski
Kulturoznawca i pisarz. Absolwent filmoznawstwa i kulturoznawstwa na UŁ. Pracę magisterską poświęconą badaniom Polskiej Nowej Fali obronił w 2021 roku. Publikował w „Wyspie. Kwartalniku literackim”, miesięcznikach „WOBEC” i „Kreatywni”, a także „Film&TV Kamerze”. Współpracował z szeregiem wydarzeń kulturalnych w Łodzi (m.in. Festival Transatlantyk, F. K. E. Cinergia, projekty Szkoły Filmowej w Łodzi, Kina Charlie i AOIA). Wcześniej redaktor w Kole Naukowym Filmoznawców UŁ. Oprócz filmu pasjonuje się fotografią, muzyką, a nadto literaturą. Miłośnik natury.
Zadanie Filmowe Lato w łódzkim (edycja 4) dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024, a także z budżetu Miasta Łodzi. Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Łódzki.
