Filmowe lato na Think Film. Sprawdź program bezpłatnych pokazów

Trwa Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim. Tym razem zapraszamy od 3 do 11 września na część online wydarzenia! Niezależnie od tego, czy jesteś fanem animacji, kina fabularnego czy reportaży – na platformie Think Film z pewnością znajdziesz coś dla siebie. W programie zaprezentowane zostaną wybrane filmy krótkometrażowe ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Ponadto będzie można zobaczyć: film  „Aleja gówniarzy” Piotra Szczepańskiego, Home Movies Day – pokaz prywatnych filmów wyselekcjonowanych z domowych archiwów oraz „Filmowe historie mówione”, materiał zrealizowany przez uczestników Włącz dostęp. Warsztaty reportażowe.

Zapoznaj się z programem Filmowego lata na platformie Think Film!

BESTIE WOKÓŁ NAS
reż. Natalia Durszewicz, 2021

Czas trwania: 6 min.
Scenariusz i realizacja: Natalia Durszewicz
Produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi 

„Bestie Wokół Nas” to film animowany poruszający problematykę niejednostronnego brutalizmu. Niecodzienne przedstawienie tego aspektu polega na odwróceniu ról oprawców i ofiar, gdyż główni bohaterzy to antropomorficzne zwierzęta i ludzie im podporządkowani. Nagie białe postacie żyjące w lesie zostają zagarnięte do cyrku, gdzie wykonują w sposób mechaniczny to, co im karzą zwierzęta. Bestialstwo tej sytuacji podkreślają wpatrujące się białe oczy widowni. Prezentowany świat nie jest jednoznacznie czarno-biały. Potworność cywilizacji zostaje złamana w momencie, kiedy to ludzie niczym padlinożercy pożerają wieloryba. Ten krótki metraż wzbudza mnóstwo refleksji i dostarcza ogrom satysfakcji wizualnej. Produkcja zdobyła nagrodę dla Najlepszej Animacji podczas Festiwalu Kamera Akcja w 2021 roku.

Festiwal Kamera Akcja 2021 – Nagroda dla najlepszej animacji, Nagroda Jury Młodych dla najlepszej animacji; Cannes Film Festival 2021 – Cinéfondation Selection – udział w konkursie; Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM 2021 – udział w konkursie.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

POKAZ ONLINE na Think Film
3 września, sobota, bezpłatny dostęp przez cały dzień

WENUS Z WILLENDORFU
reż. Zuzanna Grajcewicz, 2020

Czas trwania: 28 min.
Scenariusz: Zuzanna Grajcewicz / Ewa Radzewicz
Produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi 
Zdjęcia: Ewa Radzewicz
Obsada: Justyna Wasilewska, Katarzyna Strączek, Jan Hrynkiewicz, Anna Antoniewicz, Sonia Roszczuk, Jacek Piątkowski, Andrzej Kłak, Ksenia Tchórzko, Maciej Nowak, Mikołaj Chroboczek

„Wenus z Willendorfu” to krótkometrażowy film poruszający ważne tematy dotyczące trudności akceptacji kształtu ludzkiego ciała. Przedstawiony świat to paradoks odwiecznych trendów, gdyż bohaterowie pożądają monstrualnych sylwetek. Główna bohaterka – Kamila – by dostosować się do wymagań społeczeństwa, zakłada specjalny kostium, aczkolwiek to nie wystarcza i udaje się na leczenie, podczas którego zmieniana jest jej nie tylko sylwetka, ale przede wszystkim mentalność. „Wyobrażam sobie wtedy taki świat, w którym wszyscy obok siebie mogą funkcjonować i grubi, i chudzi, i nikt nikogo nie dyskryminuje…” – tak myśli Kamila, aczkolwiek świat, w którym przyszło jej żyć, ma zgoła odmienne zdanie. 

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2020, Konkurs Filmów Krótkometrażowych – Udział w konkursie Zuzanna Grajcewicz (nominacja); Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM 2020, Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Fabularnych – Udział w konkursie filmów fabularnych Zuzanna Grajcewicz (nominacja); Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2022, Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych – Udział w konkursie Zuzanna Grajcewicz (nominacja).

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

POKAZ ONLINE na Think Film
4 września, niedziela, bezpłatny dostęp przez cały dzień

BALLAST
reż. Daniel Howlid, 2020

Czas trwania: 18 min.
Scenariusz: Daniel Howlid
Produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi
Zdjęcia: Knut Joner
Obsada: Emilian Bech-Aronsen, Trim Balaj, Espen Hansen, Christian Aronsen, Vegard Landsverk

Rodzinne spotkanie – stół, brzęk sztućców i kieliszków, dźwięki rozmów. Z tym, że w tym filmie niewiele ze stereotypowej sielanki. Rodzinne spotkanie – ale daleko od stołu. Puste korytarze, rzeczy i sprzęty pozostawione bez nadzoru. A pomiędzy tym wszystkim główny bohater – mały, znudzony chłopiec. Żaden z dorosłych nie interesuje się tym, co się z nim dzieje. Ostatecznie próby zwrócenia na siebie uwagi młodego człowieka doprowadzają do tragedii. Film zdobył I miejsce w kategorii najlepsza etiuda w Konkursie Etiud i Animacji podczas 11. edycji Festiwalu Kamera Akcja.

Festiwal Kamera Akcja 2020 – nagroda dla najlepszej etiudy; Transatlantyk Festival 2020 – nagroda za najlepszy film krótkometrażowy; Lubuskie Lato Filmowe 2021 – nominacja do Złotego Grona w konkursie filmów krótkich.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

POKAZ ONLINE na Think Film
5 września, poniedziałek, bezpłatny dostęp przez cały dzień

NIE MASZ DYSTANSU
reż. Karina Paciorkowska, 2018

Czas trwania: 4 min.
Scenariusz i realizacja: Karina Paciorkowska
Produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi
Obsada: Alex Gortat, Sara Małecka, Adam Szwarc 

„Być może chciała być zgwałcona”, „Kobieta jest słabsza”, „Niech pani spróbuje seksu” – to prawdziwe zdania, które padły w przestrzeni publicznej z obu politycznych stron. W swojej animowanej, a jednocześnie dokumentalnej etiudzie Karina Paciorkowska sprzeciwia się takiej rzeczywistości. Prezentowany na kilkuset  festiwalach na całym świecie film jest ważnym i potrzebnym głosem krytycznym na temat wszechobecności treści seksistowskich. Reżyserka wykorzystuje animację, by stworzyć jaskrawy, a pesymistyczny świat, w którym umieszcza swoją bohaterką – zagubioną kobietę, z którą wyruszamy w drogę przez Warszawę. Świat w filmie Paciorkowskiej prowokuje i poraża. To nie uniwersalna i ciepła opowieść, ale gorzka i konkretna lekcja. Animacja została wyróźniona w Konkursie Etiud i Animacji podczas Festiwalu Kamera Akcja w 2018 roku.

Festiwal Kamera Akcja 2018 – wyróżnienie; International Film Schools Festival 2019 – nagroda dla najlepszej animacji; Très Court International Film Festival 2019 – Nagroda Praw Kobiet; Festival Novos Cineastas „Fest” 2019 – nagroda dla najlepszej animacji.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

POKAZ ONLINE na Think Film
6 września, wtorek, bezpłatny dostęp przez cały dzień

SASZKA
reż. Katarzyna Lesisz, 2018

Czas trwania: 26 min.
Scenariusz: Justyna Bilik na podstawie opowiadania Etgara Kereta „Siemion”
Produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi
Zdjęcia: Michał Dymek
Obsada: Daria Polunina, Mateusz Król, Oksana Terefenko, Damian Ul, Amelia Jędrzejczak, Anna Moskal, Jakub Zając, Sławomir Sulej, Barbara Połomska, Mateusz Więcławek oraz gościnnie Arkadiusz Jakubik 

Lata 90., małe polskie miasteczko. Do tytułowej Saszki dociera wiadomość o śmierci męża. W swojej dyplomowej etiudzie Katarzyna Lesisz przełamuje gatunkową konwencję dramatu po stracie bliskiego. Zamiast tego dotyka w sposób nieoczekiwany odsłonięty nerw. To historia o błędach przeszłości i konsekwencji papierowego małżeństwa. Lesisz skupia się na samotnej Ukraince, która musi poradzić sobie w pozornie znanym, a wciąż obcym świecie. Przeszłość wraca, a Saszka musi się z nią zmierzyć. To dla niej pora, by zamknąć pewien rozdział. Czy jest to możliwe? Zdjęcia Michała Dymka (autora zdjęć do filmów „IO”, „Sweat”, „Supernova”) w połączeniu ze scenograficzną dbałością kreują realistyczny i duszny obraz Polski tuż po przemianie ustrojowej. Etiuda była prezentowana w ramach Konkursu Etiud i Animacji podczas Festiwalu Kamera Akcja w 2018 roku.

Festiwal Kamera Akcja 2018 – oficjalna selekcja; Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2018 – oficjalna selekcja, Konkurs Filmów Krótkometrażowych; Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM 2018 – Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

POKAZ ONLINE na Think Film
7 września, środa, bezpłatny dostęp przez cały dzień

PIOŁUN
reż. Maria Ornaf, 2019

Czas trwania: 16 min.
Scenariusz: Maria Ornaf
Produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi
Zdjęcia: Zuzanna Zachara
Obsada: Natalia Sikora, Krzysztof Plewako-Szczerbiński, Wiktoria Czeczulin, Michał Bąbel

„Dawniej matki, chcąc odstawić dziecko od piersi, nacierały ją naparem z piołunu, tak by dziecko, poczuwszy gorzki smak, już nigdy więcej nie chciało mleka matki”. Dziś Maria Ornaf prezentuje nam inny obraz „odstawienia” przez rodzica dziecka – bardziej gorzki; raniący nie kubki smakowe, lecz uczucia. Główna bohaterka – kilkuletnia Ewa, szykując się do pierwszej komunii, prosi mamę o białą sukienkę. Jednakże Natalia (mama Ewy) odmawia jej, gdyż nie chce wydawać pieniędzy. Zamiast tego woli córkę zabrać na solarium. Chłód, jaki otrzymuje Ewa, oddają zdjęcia utrzymane w zimnym filtrze. Okrojone dialogi, wymowny minimalizm w prezentowanych scenach ukazuje przepaść, jaka zapada pomiędzy matką a córką. Etiuda była prezentowana w ramach Konkursu Etiud i Animacji podczas Festiwalu Kamera Akcja w 2019 roku.

Festiwal Kamera Akcja 2019 – oficjalna selekcja; Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2019 – Nagroda za zdjęcia w Konkursie Filmów Krótkometrażowych; Cinalfama Lisbon International Film Festival 2019 – Nagroda za najlepszą rolę Natalia Sikora; Almaty Indie Film Festival 2022 – Nagroda dla najlepszej reżyserki Maria Ornaf.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

POKAZ ONLINE na Think Film
8 września, czwartek, bezpłatny dostęp przez cały dzień

PORTRET KOBIECY
reż. Natalia Durszewicz, 2019

Czas trwania: 5 min.
Scenariusz i realizacja: Natalia Durszewicz
Produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi
Obsada: Milena Lisiecka

„Musi być do wyboru. Zmieniać się tak, aby nic się nie zmieniło”. Krótkometrażowy debiut Natalii Durszewicz porusza właśnie ten problem – istnienie kobiety w społeczeństwie. Mroczna, aczkolwiek pełna intensywnych kolorów animacja to interpretacja wiersza Wisławy Szymborskiej. Ukazuje pełną sprzeczności i nieustanną walkę kobiety o swoje wyzwolenie i przetrwanie. To opowieść o próbie spełniania narzuconych oczekiwań, o odgrywaniu nieustannie zmieniających się ról, ale także o wyczerpaniu i próbie odnalezienia samej siebie. Animacja wyróżniona przez Jury Główne i Jury Młodych w czasie 11. edycji Festiwalu Kamera Akcja. 

Festiwal Kamera Akcja 2020 – wyróżnienie; Animator 2020 – nominacja Grand Prix Kryształowy Animusz; Krakowski Festiwal Filmowy 2020 – nominacja Złoty Lajkonik; Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM 2020 – nominacja w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Fabularnych

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

POKAZ ONLINE na Think Film
9 września, piątek, bezpłatny dostęp przez cały dzień

ALEJA GÓWNIARZY
reż. Piotr Szczepański, 2007

Czas trwania: 87 min.
Scenariusz i reżyseria: Piotr Szczepański
Produkcja: Anagram Films
Obsada: Marcin Brzozowski,Ewa Łukasiewicz, Wojciech Mecwaldowski, Bartosz Picher, Marcel Wiercichowski

Opowieść o człowieku, który stał się „chaosem w uporządkowanym świecie” swoich bliskich. Główny bohater, będący przed trzydziestką Marcin jest z wykształcenia polonistą, ale nie znalazł stałej pracy. Brak perspektyw na stabilizację i jakąkolwiek przyszłość oraz rozstanie z dziewczyną stają się punktem zwrotnym w jego życiu. Zatopiony w ciemnej i ponurej Łodzi chłopak postanawia wyjechać do Warszawy – pociąg odjeżdża o 5:23. Pozostało spędzić ostatnią noc, wałęsając się po mieście, która jednak wcale nie będzie spokojna. Reżyser Piotr Szczepański w swoich pesymistycznych kadrach „Alei gówniarzy” burzy przestarzały mit „Ziemi Obiecanej”. To realistyczna opowieść o współczesności skupiona na konkretnym człowieku i jego problemach. Presja społeczeństwa oraz upływające godziny przywodzą na myśl nie tylko konwencję tragedii antycznej, ale także „Po godzinach” Martina Scorsese, którego nieco wulgarną trawestacją jest film Szczepańskiego.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

POKAZ ONLINE na Think Film
10 września, sobota, bezpłatny dostęp przez cały dzień

HOME MOVIES DAY
– pokaz prywatnych filmów wyselekcjonowanych z domowych archiwów

Celuloidowa taśma filmowa jest dzisiaj zabytkiem, obiektem niemalże muzealnym. Przez lata była jednak zapisem bieżących sytuacji, pięknych chwil i najważniejszych momentów życia. Home Movies Day to inicjatywa, która ocaliła od zapomnienia wiele zrealizowanych na taśmie filmowej nagrań, których autorami są mieszkańcy województwa łódzkiego. Zmontowane wspomnienia układają się we wzruszającą i nostalgiczną narrację, którą można teraz obejrzeć również na platformie Think Film.

POKAZ ONLINE na Think Film
11 września, niedziela, bezpłatny dostęp przez cały dzień

FILMOWE HISTORIE MÓWIONE
Autorkami i autorami „Filmowych historii mówionych” są uczestniczki i uczestnicy „Włącz dostęp. Warsztaty reportażowe”: Michalina Dyczkowska, Patryk F. R. Ostrowski, Małgorzata Piotrowska, Marek Szczepański i Dorota Wituła.

„Jaki jest twój filmowy dom?” – na to pytanie starają się odpowiedzieć mieszkańcy województwa łódzkiego. Łączący wspomnienia różnych pokoleń materiał jest rezultatem warsztatów reportażowych realizowanych w ramach Włącz dostęp. Filmowego lata w łódzkim. Zapis żywych wspomnień to piękna i sentymentalna podróż do dawnych czasów, podczas której nie zabrakło historii związanych z Kinem Bałtyk, „Królem Lwem” czy nawet… pornografią na kasetach VHS.

POKAZ ONLINE na Think Film
11 września, niedziela, bezpłatny dostęp przez cały dzień


Dofinansowanie:

Partner pokazów online na Think Film:

Włącz dostęp w social mediach:


15 / 08 / 2022
Newsletter
Polub nas
Partnerzy