Filmowe Lato w Skierniewicach

Filmowe Lato to idealny pomysł na wakacje kinem płynące – warsztaty dla dzieci, pokazy najciekawszych tytułów dla młodej widowni oraz twórcze spotkania i kreatywne aktywności okołofilmowe.

Inicjatywa łącząca w sobie pasję do kina i celebrację lata, zbierająca bliskich i znajomych na seansach i podczas warsztatów filmowych, słowem: Filmowe Lato edycja 2024. Tegoroczna odsłona zawita do siedmiu miast w województwie łódzkim, a na pierwszym miejscu stawiane są dzieci i młodzież, dla których przeznaczona jest większość wydarzeń.

ident. graf. Arkadiusz Jaworek

W mieście pojawiającym się na kartach powieści Bolesława Prusa ekipa Filmowego Lata zawita już w poniedziałek 15 lipca. W programie warsztaty z animacji poklatkowej; w ruch pójdą pędzle, plastelina, tektura i inne przedmioty, a z nich najmłodsi Skierniewiczanie stworzą scenografię oraz bohaterów i pod czujnym okiem animatorki Marii Madery (twórczyni m.in. „Parauszek i przyjaciele”) wprawią je w ruch. Wydarzenie odbędzie się Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach.

12:00 Warsztaty animacji filmowej z animatorką Marią Maderą, 120’

Warsztaty mają na celu przekazanie w prosty sposób powstawania wrażenia ruchu w filmie, podstaw komponowania kadru oraz technik montażowych. Warsztat będzie poprzedzony krótkim wstępem z prezentacją multimedialną przybliżającą uczestników do praktycznej części świata filmowego: Co to jest trójpodział, linie wiodące, przekątne i wypełnienie kadru? Jak kompozycja wpływa na odbieranie ruchu i budowanie akcji? Zastosowanie technik slow motion, stop motion i motion capture w filmie. W części praktycznej uczestnicy będą mieli okazję sami stworzyć proste ujęcie, wybierając jedną z podstawowych zasad kompozycji i mając do dyspozycji tylko możliwość tworzenia geometrycznych kształtów na podstawie wycinanki w technice animacji poklatkowej. Głównym celem warsztatu jest pokazanie uczestnikom podstaw technicznej strony filmowej i uświadomienie jej najważniejszych zasad. Mając ograniczoną liczbę klatek na sekundę, uczestnicy będą tworzyć ruchomą rzeczywistość i próbować odtworzyć ruch przedmiotu w przestrzeni – opadanie, przesuwanie, zderzenie oraz dowiedzą się kiedy zwraca się uwagę na szczegóły, a kiedy się je pomija i dlaczego. Efektem warsztatów będzie krótki materiał video, z którego powstanie gotowa, prosta wersja animacji z audio oraz surówka, którą uczestnicy będą mogli samodzielnie wykorzystać do dalszych eksperymentów z techniką filmową.

Maria Madera
Absolwentka ASP w Łodzi, która zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, edukacją, motion designem i montażem video. Doświadczenie i umiejętności zdobywała w Studiu Filmowym Se-ma-for oraz zajmując się malarstwem i grafiką warsztatową. Prowadziła również warsztaty międzynarodowe w Pekinie, Tokio, Paryżu i w Madrycie. Tworzyła animacje, efekty graficzne i scenografię do takich filmów jak „Kosmos”, „Nerd” czy „Parauszek”. Aktualnie prowadzi własną pracownię artystyczną i wraca do organizowania warsztatów dla dzieci oraz młodzieży.


Filmowe Lato w Skierniewicach

data: 15 lipca (poniedziałek)
miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, ul. Reymonta 33

Program:

12:00-14:00 Filmowe lato: warsztaty animacji poklatkowej. Prowadząca: Maria MaderaZadanie „Filmowe Lato w łódzkim (edycja 4)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Łódzki.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy