Filmowe Lato w Kutnie

Filmowe Lato to idealny pomysł na wakacje kinem płynące – warsztaty dla dzieci, pokazy najciekawszych tytułów dla młodej widowni oraz twórcze spotkania i kreatywne aktywności okołofilmowe.

W Kutnie przedostatni dzień lipca będzie należeć do Filmowego Lata i… kotów! Tego dnia organizatorzy przygotowali filmy i atrakcje z pazurem! Wydarzenia Filmowego Lata odbędą się we współpracy z Kutnowskim Domem Kultury w Centrum Teatru Muzyki i Tańca (ul. Teatralna 1), a wstęp na nie będzie bezpłatny.

ident. graf. Arkadiusz Jaworek

Program: 

10:00 „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!” 24 min. wiek: 2+
10:30 Miau Miau: bajkowe warsztaty dla dzieci 60 min. Prowadzący: Patryk F. R. Ostrowski wiek: 4+
12:00 „Narzeczona dla kota” reż. Hiroyuki Morita 77 min. wiek: 7+
13:30 Koty: warsztaty animacji poklatkowej 110 min. Prowadząca: Maria Madera wiek: 10+


„Kicia Kocia mówi: dzień dobry!”, 20’, 2+

Dzień rozpocznie się wizytą ulubienicy najmłodszych kinomanów: Kici Koci, dzięki której młodociani uczestnicy pobudzą swoją kreatywność i chętniej otworzą się na atrakcje Filmowego Lata.

kadr z serialu Kicia Kocia

Miau Miau: bajkowe warsztaty dla dzieci, prowadzący: Patryk F. R. Ostrowski, 60’, 4+

Nie opuszczając kociej energii, najmłodsi kinomani z Kutna samodzielnie stworzą swoje kocie postaci. Na tak wczesnym etapie edukacji identyfikacja z postaciami z bajek jest nie do przecenienia. Dzieci w ten sposób poznają emocje, przyswajają zwroty i słownictwo, a co najważniejsze – uczą się komunikacji. W utrwalaniu tej wiedzy i jednoczesnym zapewnieniu rozrywki ważną rolę odgrywają angażujące warsztaty, a te poprowadzi Patryk Ostrowski – filmoznawca i animator kultury. 

„Narzeczona dla kota”, reż Hiroyuki Morita, 77’, 7+

Drugim filmem tego dnia będzie „Narzeczona dla kota” Hiroyukiego Mority, zdumiewającej animacji ze studia Ghibli. W tym filmie, w którym zwierzaki mówią ludzkim głosem, poznajemy młodą Haru. Pewnego dnia ratuje ona kota, którym okazuje się książę Lune, syn Kociego Króla. Charakterystyczna kreska i zwiewność opowiadanej historii to znaki rozpoznawalne sztandarowych animacji prosto z Japonii, które trafiają w serca młodej publiczności.

kadry z filmu Narzeczona dla kota, dyst. Gutek Film

Koty: warsztaty animacji poklatkowej, prowadząca: Maria Madera, 110’, 10+

Warsztaty mają na celu przekazanie w prosty sposób powstawania wrażenia ruchu w filmie, podstaw komponowania kadru oraz technik montażowych. Warsztat będzie poprzedzony krótkim wstępem z prezentacją multimedialną przybliżającą uczestników do praktycznej części świata filmowego: Co to jest trójpodział, linie wiodące, przekątne i wypełnienie kadru? Jak kompozycja wpływa na odbieranie ruchu i budowanie akcji? Zastosowanie technik slow motion, stop motion i motion capture w filmie. W części praktycznej uczestnicy będą mieli okazję sami stworzyć proste ujęcie, wybierając jedną z podstawowych zasad kompozycji i mając do dyspozycji tylko możliwość tworzenia geometrycznych kształtów na podstawie wycinanki w technice animacji poklatkowej. Głównym celem warsztatu jest pokazanie uczestnikom podstaw technicznej strony filmowej i uświadomienie jej najważniejszych zasad. Mając ograniczoną liczbę klatek na sekundę, uczestnicy będą tworzyć ruchomą rzeczywistość i próbować odtworzyć ruch przedmiotu w przestrzeni – opadanie, przesuwanie, zderzenie oraz dowiedzą się kiedy zwraca się uwagę na szczegóły, a kiedy się je pomija i dlaczego. Efektem warsztatów będzie krótki materiał video, z którego powstanie gotowa, prosta wersja animacji z audio oraz surówka, którą uczestnicy będą mogli samodzielnie wykorzystać do dalszych eksperymentów z techniką filmową.


Filmowe Lato w Kutnie:

data: 30 lipca 2024
miejsce: Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie (Teatralna 1), filia Kutnowskiego Domu Kultury


Maria Madera
Absolwentka ASP w Łodzi, która zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, edukacją, motion designem i montażem video. Doświadczenie i umiejętności zdobywała w Studiu Filmowym Se-ma-for oraz zajmując się malarstwem i grafiką warsztatową. Prowadziła również warsztaty międzynarodowe w Pekinie, Tokio, Paryżu i w Madrycie. Tworzyła animacje, efekty graficzne i scenografię do takich filmów jak „Kosmos”, „Nerd” czy „Parauszek”. Aktualnie prowadzi własną pracownię artystyczną i wraca do organizowania warsztatów dla dzieci oraz młodzieży.

Patryk F. R. Ostrowski
Kulturoznawca i pisarz. Absolwent filmoznawstwa i kulturoznawstwa na UŁ. Pracę magisterską poświęconą badaniom Polskiej Nowej Fali obronił w 2021 roku. Publikował w „Wyspie. Kwartalniku literackim”, miesięcznikach „WOBEC” i „Kreatywni”, a także „Film&TV Kamerze”. Współpracował z szeregiem wydarzeń kulturalnych w Łodzi (m.in. Festival Transatlantyk, F. K. E. Cinergia, projekty Szkoły Filmowej w Łodzi, Kina Charlie i AOIA). Wcześniej redaktor w Kole Naukowym Filmoznawców UŁ. Oprócz filmu pasjonuje się fotografią, muzyką, a nadto literaturą. Miłośnik natury.


Zadanie Filmowe Lato w łódzkim (edycja 4) dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024, a także z budżetu Miasta Łodzi. Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Łódzki.

Kutnowski Dom Kultury
Newsletter
Polub nas
Partnerzy