Filmowe Lato w Krośniewicach

Filmowe Lato to idealny pomysł na wakacje kinem płynące – warsztaty dla dzieci, pokazy najlepszych tytułów prosto z festiwali, beztroskie spotkania i aktywności blisko kina.

Twórcy Festiwalu Kamera Akcja zapraszają na letnią odsłonę święta kina. Już 20 sierpnia ekipa Filmowego Lata przyjedzie do Krośniewic położonych na historycznej ziemi łęczyckiej. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji (ul. Łęczycka 19a), a wstęp na nie jest bezpłatny. 

ident. graf. Arkadiusz Jaworek

Program:

10:00 „Ponyo” reż. Hayao Miyazaki, 100 min. wiek: 4+
12:00 Wodny świat: warsztaty animacji poklatkowej, 110 min. Prowadząca: Maria Madera wiek: 4+
14:00 „Spirited Away. W krainie bogów” reż. Hayao Miyazaki, 125 min. wiek: 12+


„Ponyo”, reż. Hayao Miyazaki, 100’, 4+

Najmłodsi kinomani zaczną ten dzień od „Ponyo”. To przepiękna historia kreślona morskimi krajobrazami, opowiadająca o niezwykłej przyjaźni chłopca i złotej rybki, która na zawsze odmieniła jego życie. Animacja legendarnego Hayao Miyazakiego to świetna propozycja dla młodych widzów, z którą pobudzą kreatywność i wrażliwość

kadr z filmu Ponyo, dyst. Gutek Film

Wodny świat: warsztaty animacji poklatkowej z Marią Maderą, 110’, 4+

Warsztaty mają na celu przekazanie w prosty sposób powstawania wrażenia ruchu w filmie, podstaw komponowania kadru oraz technik montażowych. Warsztat będzie poprzedzony krótkim wstępem z prezentacją multimedialną przybliżającą uczestników do praktycznej części świata filmowego: Co to jest trójpodział, linie wiodące, przekątne i wypełnienie kadru? Jak kompozycja wpływa na odbieranie ruchu i budowanie akcji? Zastosowanie technik slow motion, stop motion i motion capture w filmie. W części praktycznej uczestnicy będą mieli okazję sami stworzyć proste ujęcie, wybierając jedną z podstawowych zasad kompozycji i mając do dyspozycji tylko możliwość tworzenia geometrycznych kształtów na podstawie wycinanki w technice animacji poklatkowej. Głównym celem warsztatu jest pokazanie uczestnikom podstaw technicznej strony filmowej i uświadomienie jej najważniejszych zasad. Mając ograniczoną liczbę klatek na sekundę, uczestnicy będą tworzyć ruchomą rzeczywistość i próbować odtworzyć ruch przedmiotu w przestrzeni – opadanie, przesuwanie, zderzenie oraz dowiedzą się kiedy zwraca się uwagę na szczegóły, a kiedy się je pomija i dlaczego. Efektem warsztatów będzie krótki materiał video, z którego powstanie gotowa, prosta wersja animacji z audio oraz surówka, którą uczestnicy będą mogli samodzielnie wykorzystać do dalszych eksperymentów z techniką filmową.

„Spirited Away. W krainie bogów”, reż. Hayao Miyazaki, 125’, 12+

O godz. 14:00 na ekranie znów zawita animacja ze studia Ghibli, ale tym razem będzie to kultowe „Spirited Away. W krainie bogów”. Miyazaki przeniesie młodą publiczność Krośniewic do szalonego i zaskakującego świata stworów i latających smoków. Wielokrotnie nagradzany film cieszy się opinią nie tylko jednej z najlepszych animacji flagowego japońskiego studia, ale i jednego z najlepszych tytułów azjatyckiego kina pierwszej dekady XXI wieku.

dyst. Gutek Film

Filmowe Lato w Krośniewicach:

data: 20 sierpnia 2024
miejsce: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji (ul. Łęczycka 19a)


Maria Madera
Absolwentka ASP w Łodzi, która zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, edukacją, motion designem i montażem video. Doświadczenie i umiejętności zdobywała w Studiu Filmowym Se-ma-for oraz zajmując się malarstwem i grafiką warsztatową. Prowadziła również warsztaty międzynarodowe w Pekinie, Tokio, Paryżu i w Madrycie. Tworzyła animacje, efekty graficzne i scenografię do takich filmów jak „Kosmos”, „Nerd” czy „Parauszek”. Aktualnie prowadzi własną pracownię artystyczną i wraca do organizowania warsztatów dla dzieci oraz młodzieży.


Zadanie Filmowe Lato w łódzkim (edycja 4) dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura — Interwencje. Edycja 2024, a także z budżetu Miasta Łodzi. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Łódzki.

Krośniewice
Newsletter
Polub nas
Partnerzy