Animacja na pierwszym planie. Filmowe Lato w Ruścu

Filmowe Lato to idealny pomysł na wakacje kinem płynące – warsztaty dla dzieci, pokazy najciekawszych tytułów dla młodej widowni oraz twórcze spotkania i kreatywne aktywności okołofilmowe.

ident. graf. Arkadiusz Jaworek

Program:

11:00 – warsztaty animacji poklatkowej z Marią Maderą, 110 min. od 4 lat
13:30 – pokaz filmu „Tajemniczy świat Arrietty”, reż. Hiromasa Yonebayashi, 94 min.
18:00 – pokaz filmu „Poprzednie życie”, reż. Celine Song, 88 min.


5 lipca (piątek) 2024 r. ekipa Filmowego Lata wyrusza do Ruśca. W uroczym miasteczku w powiecie bełchatowskim najmłodsi jego mieszkańcy postawią pierwsze kroki jako twórcy animacji, a w repertuarze znajdzie się magiczna bajka dla dzieci i przepiękna opowieść o miłości – dla nieco starszych widzów.


Warsztaty Animacji Poklatkowej

Choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, polska szkoła animacji znana jest na całym świecie. Niebanalną rolę odgrywa w niej animacja poklatkowa. Zajęcia objaśniające, w jaki sposób przedmioty ożywają na ekranie, mogą być nie tylko ciekawe, ale i inspirujące na przyszłość. Dzieci wezmą kredki i pędzle w dłoń, stworzą własne postaci i scenografię i pod czujnym okiem animatorki Marii Madery (twórczyni m.in. animacji „Parauszek i przyjaciele”) nakręcą swój pierwszy film. Warsztaty są pomyślane dla dzieci w wieku od lat 4.

Niesamowity świat studia Ghibli

„Mój przyjaciel Totoro”, „Podniebna poczta Kiki” czy niedawny hit „Chłopiec z czaplą” to wizytówka nie tylko studia Ghibli, ale także kinematografii kraju kwitnącej wiśni. Animacje spod pędzli mistrzów są synonimem japońskiej precyzji, a historie snute niespiesznym tonem atrakcyjne dla widza w każdym wieku. Pierwszym pokazem Filmowego Lata w Ruścu będzie legendarne dzieło Studia Ghibli „Tajemniczy świat Arrietty” – adaptacja „Pożyczalskich”, którzy starają się spokojnie żyć pod podłogą ludzkiego domu. Seans odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury o godzinie 13:00.

dyst. Gutek Film
dyst. Gutek Film

Nostalgia i bliskość

Jeden z hitów 14. edycji Festiwalu Kamera Akcja „Poprzednie życie” będzie filmem wieczoru Filmowego Lata w Ruścu. Wzruszająca opowieść o dwójce osób, które kiedyś łączyło silne uczucie. Po latach udaje im się spotkać, ale ponowne nawiązanie więzi nie jest takie proste. Poruszający film doceniony przez krytyków i widzów na całym świecie, a także nominowany do Złotego Niedźwiedzia Za Najlepszy Film na Berlinale 2023. Znany krytyk i autor podcastu SpoilerMaster Michał Oleszczyk określił ten film mianem pięknej nostalgii Skape’a..

Poprzednie życie, reż. Celine Song

Filmowe Lato w Ruścu:

Data: 5 lipca (piątek) 2024 r.
Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury w Ruścu


Maria Madera
Absolwentka ASP w Łodzi, która zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, edukacją, motion designem i montażem video. Doświadczenie i umiejętności zdobywała w Studiu Filmowym Se-ma-for oraz zajmując się malarstwem i grafiką warsztatową. Prowadziła również warsztaty międzynarodowe w Pekinie, Tokio, Paryżu i w Madrycie. Tworzyła animacje, efekty graficzne i scenografię do takich filmów jak „Kosmos”, „Nerd” czy „Parauszek”. Aktualnie prowadzi własną pracownię artystyczną i wraca do organizowania warsztatów dla dzieci oraz młodzieży.


Zadanie „Filmowe Lato w łódzkim (edycja 4)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Łódzki.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy