Filmowe lato 2024 ONLINE — program filmowy
Pomysł na ostatni weekend tego lata? Filmowe lato poleca się — i to w domowym zaciszu! Już 22 września na platformie VOD Think Film będzie można obejrzeć perełki z archiwów Wytwórni Filmów Oświatowych. Od początku jej istnienia misją twórców było tworzenie wysokiej jakości materiałów, z których czerpanie wiedzy jest czystą przyjemnością. W programie Filmowego Lata można znaleźć niezwykle ciekawe tytuły traktujące o sekretach otaczającej nas przyrody.
Leśne przygody
„Puszcza Białowieska”, reż. Barbara Bartman-Czecz, 1983
Film przyrodniczy o tytułowej puszczy, w którym pokazano jej mieszkańców oraz jej ówczesny stan. Twórcy uwzględnili także zagrożenia płynące z działalności człowieka niszczącej naturalne środowisko.
„Rozwój mchu” reż. Karol Marczak, 1960
Film pozwala nam zapoznać się z różnymi gatunkami mchu i ich środowiskiem biologicznym. Ukazane zostają miejsca, w których najczęściej występują oraz jaką rolę pełnią w naszym środowisku. Mikroskopowe zdjęcia oraz schematy pozwalają na zapoznanie się z ich budową oraz cyklem rozmnażania
„Paprocie zwykłe i niezwykłe” reż. Zbigniew Bączyński, 2007
Film popularno-naukowy przedstawiający powszechne, ale przede wszystkim te mniej znane gatunki paproci chronionych zapisanych w Polskiej Czerwonej Księdze. Paprocie wodne, paprocie występujące pośród szczelin skalnych czy najbardziej popularne gatunki takie jak pióropusznik strusi lub języcznik zwyczajny to tylko niektóre z ukazanych w filmie gatunków. Dzięki zdjęciom zrobionym techniką mikroskopową zaobserwować można zarodnia męskie i żeńskie wybranych paproci.
Przyroda-przygoda
„Ośmionożni drapieżnicy” reż. Jerzy Bezkowski, 1980
Pająki, najlepiej znani przedstawiciele gromady pajęczaków, występują na lasach, łąkach oraz w najbliższym otoczeniu ludzi. W filmie na przykładzie pająka krzyżaka omówiono budowę i podstawowe funkcje życiowe pająków. Zbliżenia pozwalają na dokładniejsze przyjrzenie się narządom tych zwierząt oraz obejrzeniu z bliska ich czynności życiowe.
„Raport w sprawie bobra” reż. Barbara Bartman-Czecz, 1979
Film przedstawia naukowców z Zakładu Doświadczalnego Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, którzy przesiedlają bobry z osuszanych bagien w środowiska leśnych mokradeł, ustronnych jezior i rzek. Obserwujemy proces przyswajania się bobrów do nowego środowiska, w którym zaczynają stawiać pierwsze kroki.
„Idź” reż. Grzegorz Królikiewicz, 1989
Film jest relacją o ekspedycji, jaka była organizowana rokrocznie w latach 60-tych i 70-tych. Jesienią przewodnik prowadził konia, który był zabijany na szczytach i stanowił posiłek dla chronionego niedźwiedzia. Za trudy pracy przewodnik miał prawo do końskiej skóry. Film dedykowany tragicznie zmarłym trzem przyjaciołom reżysera.
Zadanie Filmowe Lato w łódzkim (edycja 4) dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024, a także z budżetu Miasta Łodzi. Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Łódzki.