Klasyka Krytyka: Jacques Demy
Mistrz musicali na 14. FKA
Tegoroczna sekcja Klasyka krytyka to gratka nie tylko dla kinomanów, ale także miłośników musicali. 14. edycja Kamery Akcji przybliży widzom twórczość Jacques’a Demy’ego – francuskiego reżysera i przedstawiciela Nowej Fali, w którego dziełach doszukać się można inspiracji rodem z klasycznych hollywoodzkich musicali, bajek czy nawet japońskich mang. To jedyny w swoim rodzaju autor, który połączył pastelową warstwę wizualną swoich filmów z idealnie dobraną ścieżką dźwiękową. Z takiego przepisu na udany musical czerpią współcześni reżyserzy – demy’owski sznyt widoczny jest m.in. u nagrodzonego Oscarem za porywające „La La Land” Damiena Chazelle’a.
Wśród prezentowanych filmów mistrza Francuskiej Nowej Fali znajdą się dzieła, w których główne skrzypce gra okrzyknięta pierwszą damą francuskiego kina laureatka Oscara, Złotego Lwa i Srebrnego Niedźwiedzia Catherine Deneuve. Widzów nie może ominąć pokaz uhonorowanego podczas festiwalu w Cannes w 1964 roku „Parasolek z Cherbourga”. Za muzykę odpowiedzialny był trzykrotny zdobywca nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Michel Legrand („Sprawa Thomasa Crowna”, „Lato roku 1942”, „Yentl”). To mieszanka słodko-gorzkich emocji, która dodatkowo przepełniona jest niewymuszonym i porywającym romantyzmem. Festiwalowicze koniecznie powinni także zwrócić uwagę na „Panienki z Rochefort” (1967), hołd dla kina Fabryki Snów, którego eskapistyczny charakter przeszyje każdego widza. W 1996 roku film ten został zrekonstruowany przez wybitną reżyserkę Agnès Vardę. Tegoroczną sekcję Klasyka Krytyka zakończy pokaz „Księżniczki w oślej skórze” (1970) – czarująco ironicznej baśni dla dorosłych, przypominającej surrealistyczne arcydzieło Jeana Cocteau „Piękna i bestia” (1946). Film Demy’ego zachwyca psychodelicznymi i popowymi kolorami, i dziką mieszanką stylu Ludwika XIV oraz wystawnych hollywoodzkich sukni balowych.
Partnerem sekcji Klasyka Krytyka jest Instytut Francuski w Warszawie.
14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.