Droga do Złotej Palmy: Justine Triet

Canneńska historia Justine Triet

Trzecia w historii kobieta, która zdobyła w Cannes Złotą Palmę – Justine Triet – to bohaterka pierwszej sekcji 14. FKA. Widzowie podczas Kamery Akcji poznają drogę, która zaprowadziła ją do zdobycia tego największego i pożądanego przez wszystkich filmowców lauru. Podróż ta rozpocznie się filmem „Age of Panic”, pełnometrażowym debiutem fabularnym reżyserki, którego pokaz odbył się w Cannes w ramach sekcji ACID w 2013 roku. Justine Triet zdołała połączyć dramat dokumentalny ze scenami komedii w stylu mumblecore w sposób nie tylko przekonujący, ale także niesamowicie zabawny. Dla reżyserki najważniejsze są postacie kobiece, którym przyznaje pierwszoplanową rolę – odważne, niezależne i odpowiedzialne zarówno za siebie, jak i za innych.

Victoria, Justine Tiret (2016)

W „Age of Panic” przedstawia dociekliwą reporterkę telewizyjną, relacjonującą trwające we Francji protesty uliczne. W programie znajdzie się także „Victoria”, komediodramat obecny w 2016 roku w canneńskiej sekcji Semaine de la critique. To opowieść o rozwiedzionej, wyzwolonej seksualnie prawniczce, która w chaotycznym współczesnym świecie z trudem próbuje zrównoważyć życie osobiste, karierę i relacje z przyjaciółmi. Jak opowiada sama reżyserka, to film-portret dość potężnej kobiety, która upada, eksploduje i odradza się w locie. W retrospektywnie Justine Triet znajdzie się także film „Sybilla” (2019) – realistyczna historia o dalekiej od doskonałości kobiecie. Reżyserka kreśli opowieść o psychoterapeutce, która postanawia porzucić swój dotychczasowy zawód, by poświęcić się pisaniu. „Sybilla” to wspaniałe przypomnienie, że jesteśmy po prostu ludźmi.


Partnerem pokazu filmu „Victoria” jest Instytut Francuski w Warszawie.


14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy