Wydarzenia Akcja Edukacja

W ramach projektu Akcja Edukacja kinomani wraz z twórcami będą świętować 15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego. Jubileusz Łódzkiego Funduszu Filmowego będzie okazją do rozmowy o trzech łódzkich filmach, które podbiły festiwale filmowe na całym świecie. Widzowie spotkają się z Olą Jankowską (reżyserką), Łukaszem Dzięciołem (producentem) i Marcinem Adamczakiem (dystrybutorem) po projekcji filmu „Anatomia”, pokazywanego w 2021 roku w prestiżowej sekcji Giornate Degli Autori na MFF w Wenecji (tej samej, w której prezentowane było „Boże ciało” Jana Komasy). O cienkiej granicy między tematem tabu, a kontrowersją z kinomanami porozmawiają Ewa Puszczyńska i Tomasz Wasilewski – twórcy filmu „Głupcy”, którego pierwszy pokaz odbył się na MFF w Karlowych Warach. Jarosław Kamiński – montażysta, Luiza Skrzek – kierowniczka produkcji i Aga Woszczyńska – reżyserka, opowiedzą o procesie powstawania filmu „Cicha ziemia”, który miał swoją premierę na MFF w Toronto, czwartym najważniejszym festiwalu filmowym na świecie. 

Akcja Edukacja to także warsztaty z absolwentami Uniwersytetu Łódzkiego – Dianą Dąbrowską (laureatką tegorocznej nagrody PISF) z analizy filmu i Marcinem Pieńkowskim (dyrektorem Nowych Horyzontów) na temat programowania festiwali filmowych. Nie zabraknie też rozmów o książkach okołofilmowych „Nakręcone w łodzi” z Jakubem Wiewiórskim i Anną Michalską oraz „Śmierć krytyka” z Alicją Górską i Kamilem Jędrasiakiem. Wszyscy goście i gościnie to absolwenci łódzkich uczelni, którzy swoim działaniem twórczym przyczyniają się do rozwoju polskiej i europejskiej sztuki filmowej. Przyjrzenie się lokacjom czy współczesnej krytyce filmowej to istotny wkład w rozwój badań nad filmem. Potencjał absolwentów łódzkich uczelni przejawia się również w nagrodach filmowych, które zdobywają (Oscary, Orły, Złote Lwy), a także poprzez bycie autorytetem w swoich dziedzinach (wykładowcy i wykładowczyni uczelni wyższych, tutorzy czy decision makerzy na najbardziej prestiżowych imprezach filmowych). Projekt prezentuje współczesne osiągnięcia łódzkich uczelni i ich absolwentów oraz podkreśla rolę “Łodzi akademickiej” w branży filmowej. W siedmiu wydarzeniach projektu Akcja Edukacja oraz trzech projekcjach w ramach 15 lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego będzie można wziąć udział zupełnie bezpłatnie. Wydarzenia odbędą się podczas 13 edycji Festiwalu Kamera Akcja w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi na Targowej 61/63 i zainaugurują Kino Szkoły Filmowej w nowym sezonie.


Case study: „Anatomia”, reż. Ola Jankowska
Termin: 13 października, godz. 20:30
Prowadząca: Diana Dąbrowska
Goście: Ola Jankowska, Łukasz Dzięcioł, Marcin Adamczak
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej / WSTĘP WOLNY
Wydarzenie Akcji Edukacji oraz 15-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego

Czy możliwa jest filmowa opowieść o człowieku, relacjach i bliskości z perspektywy ciała i procesów w nim zachodzących? Ola Jankowska z całą stanowczością twierdzi, że tak! „Anatomia” to eksperyment, w którym dialogi zamienione zostają na kontemplację funkcji życiowych. Na czym jednak polega studium niemalże pierwotnej zmysłowości? Czy możliwe jest wyjście poza standardowy język kina? Spotkanie po filmie „Anatomia” to niepowtarzalna okazja, by samemu zadać te pytania i szereg kolejnych. Oprócz reżyserki w spotkaniu wezmą udział Łukasz Dzięcioł, producent Opus Film („Wymyk” Grega Zglińskiego, „Królowa” Łukasza Kośmickiego) i Marcin Adamczak, filmoznawca, szef firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon. Rozmowę poprowadzi Diana Dąbrowska, laureatka tegorocznej nagrody PISF oraz prowadząca Accademię Filmu Włoskiego.


Case study: „Głupcy”, reż. Tomasz Wasilewski
Termin: 14 października, godz. 19:00
Prowadzący: Miłosz Stelmach
Goście: Ewa Puszczyńska i Tomasz Wasilewski
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej / WSTĘP WOLNY
Wydarzenie Akcji Edukacji oraz 15-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego

Film, który podzielił społeczeństwo. Od pierwszych pokazów „Głupcy” wzbudzają gorącą dyskusję. Tomasz Wasilewski, reżyser „Płynących wieżowców” i „Zjednoczonych stanów miłości” powraca z kontrowersyjnym tematem. Związek Marleny i dużo młodszego od niej Tomasza to nie tylko opowieść o zakazanej miłości. To historia ludzi ukrytych przed światem, których porządek i spokój zostaje zaburzony. W główną rolę wcieliła się Dorota Kolak, a na ekranie wtórują jej fenomenalny Łukasz Simlat i Katarzyna Herman. To historia mikrospołeczeństwa opowiedziana w chłodny, przeszywający wręcz sposób. W czasie tegorocznej edycji Akcji Edukacji widzowie będą mieli okazję nie tylko zmierzyć się z tym niepokornym dziełem, ale także stanąć twarzą w twarz z twórcami. Po piątkowym seansie Tomasz Wasilewski i Ewa Puszczyńska zasiądą przed publicznością. Będzie to możliwość poznania wyjątkowej metody twórczej, z której skorzystali twórcy „Głupców”. Goście opowiedzą o tym, jak przebiegała praca nad filmem na każdym etapie. Nie zabraknie okazji na wymianę opinii, a także zadania pytań.


Case study: „Fragmenty” i „Cicha ziemia”, reż. Aga Woszczyńska
Termin: 15 października, godz. 18:30
Prowadzący: Marcin Radomski
Goście: Aga Woszczyńska, Jarosław Kamiński, Luiza Skrzek
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej / WSTĘP WOLNY 
Wydarzenie Akcji Edukacji oraz 15-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego

Portret osobliwej pary (brawurowo zagranej przez: Agnieszkę Żulewską i Dobromira Dymeckiego), do którego wdziera się dystans, oziębłość i izolacja. Wakacje na włoskiej wyspie kojarzą się z idyllą, ale w „Cichej ziemi” wszystko jest naznaczone niepewnością i chłodem. Agnieszka Woszczyńska w swoim debiucie zmusza widza do ciągłego zadawania sobie pytań. Odbiorca mierzy się z pustką i całkowitym przetasowaniem symboli: zamiast czułości – obojętność, zakochania – wycofanie, krzyku – cisza. Widzowie zobaczą zarówno „Fragmenty” – krótkometrażowy film Woszczyńskiej  pokazywany w Cannes, jak i jego pełnometrażową kontynuację „Cichą ziemię”. Podwójny seans będzie doskonałym pretekstem do świeżego spojrzenia na metaforę współczesności, którą proponuje w obu filmach reżyserka. W dyskusji z kinomanami wezmą udział Aga Woszczyńska – reżyserka, Jarosław Kamiński – montażysta, Luiza Skrzek – kierowniczka produkcji.


Wytwórnia znaczeń. Warsztaty analizy filmu
Termin: 13 października, godz. 11:00
Prowadząca: Diana Dąbrowska
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej / WSTĘP WOLNY
Wydarzenie w ramach cyklu Akcja Edukacja.
Obowiązują zapisy na warsztaty. 

Kino to pasja i wielowarstwowy efekt pracy szerokiej grupy fachowców. Wytwórnia znaczeń. Warsztaty analizy filmu pomogą poznać narzędzia wykorzystywane przy badaniu poszczególnych warstw dzieła filmowego: od detali w scenografii czy w kostiumach przez nadające znaczenia sekwencje montażowe aż po dźwięki tła, które wpływają na podświadomość widzów. W trakcie spotkania Diana Dąbrowska (filmoznawczyni, laureatka nagrody PISF, prowadząca Accademię Filmu Włoskiego) przeanalizuje wiele kultowych tytułów i wskaże, jak ważnym elementem warsztatu krytyka jest umiejętność zagłębiania się w szczegóły. Uczestnicy razem z prowadzącą będą rozkładać na czynniki pierwsze wszystkie aspekty dzieła filmowego. Poprzez analizę warsztatowiczki i warsztatowicze rozbudzą w sobie kreatywne myślenie, co pozwoli wyzwolić krytyczne i indywidualne spojrzenie na kinematografię. Świadomość stosowanych przez twórców zabiegów stylistycznych i umiejętność ich rozpoznawania to kompetencja, która przyda się każdemu chcącemu pracować w branży filmowej: zarówno tym, którzy planują tworzyć audiowizualne opowieści, jak i tym, którzy wybiorą ścieżkę krytyki filmowej.


Programowanie festiwali filmowych. Warsztaty z Marcinem Pieńkowskim
Termin: 14 października, godz. 10:30
Prowadzący: Marcin Pieńkowski
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej / WSTĘP WOLNY
Wydarzenie w ramach cyklu Akcja Edukacja.
Obowiązują zapisy na warsztaty. 

Niezależnie od tego, czy myślimy o międzynarodowym festiwalu z premierami z całego świata, weekendowym przeglądzie z ulubionym gatunkiem, czy też tygodniu poświęconym kinematografii skandynawskiej, wiedza na temat programowania wydarzenia przyda się każdemu niezależnie od skali planowanej imprezy. Gdzie oglądać filmy i jak wyłapywać trendy? Czym różnią się konkretne festiwale: Berlinale, Karlowe Wary, Toronto, Wenecja czy Cannes i jakie są ich cechy charakterystyczne? W jaki sposób dopasować festiwalowy line up do widowni? Jakich zasad trzymać się przy układaniu programu, a także jak przygotować retrospektywy? Odpowiedzi na te i na inne pytania padną podczas warsztatów z Marcinem Pieńkowskim – dyrektorem MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zderzyć swoje pomysły z doświadczeniem gościa i poznać kulisy jego pracy. Marcin Pieńkowski opowie o czerpaniu inspiracji w szukaniu odpowiedniego klucza doboru tytułów filmowych: czy iść tropem tematyki, konkretnego twórcy, nurtu w kinematografii, czy panującej mody. Nie zabraknie też informacji o tym, jak przygotować festiwalowe premiery i skąd czerpać wiedzę o potencjalnej widowni.


Spotkanie z książką: Nakręcone w Łodzi
Termin: 14 października, godz. 17:00
Prowadząca: Justyna Tomaszewska
Goście: Anna Michalska, Kuba Wiewiórski
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej / WSTĘP WOLNY
Wydarzenie w ramach projektu Akcja Edukacja 

Co łączy Warszawę, Berlin, Wiedeń czy Paryż z Łodzią? Każde z nich było grane przez Łódź! Polska stolica filmu to nie tylko Szkoła Filmowa czy Wytwórnia przy ulicy Łąkowej, to przede wszystkim kamienice, podwórka, dworce czy pałace, które za sprawą filmowej magii stawały się lokacjami i plenerami w niejednej produkcji. Anna Michalska i Kuba Wiewiórski w swojej książce „Nakręcone w Łodzi” wytyczają nowy szlak po naszym mieście, który jest powiewem świeżości w edukacji filmowej. Autorzy zajrzeli do archiwów i prześledzili historię kręcenia niejednego tytułu: od „Ziemi obiecanej” Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego z 1927 roku po „Piłsudskiego” Michała Rosy z 2019. Książka to zbiór unikalnych wypowiedzi twórców filmowych i kadrów, które pomagają odkryć wiele ciekawostek i nieznanych faktów. 


Spotkanie z książką: Śmierć krytyka
Termin: 17 października, godz. 20:00
Prowadzący: Michał Piepiórka 
Goście: Alicja Górska i Kamil Jędrasiak
Miejsce: VOD Think Film / WSTĘP WOLNY
Wydarzenie w ramach projektu Akcja Edukacja 

Krytyka filmowa jest niewiele młodsza od pierwszego kinematografu. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni lat rozwijała się, przeżywała wzloty i upadki. Nasuwa się jednak pytanie: gdzie jest jej miejsce u progu XXI w.? Jakie są jej relacje z innymi obliczami sztuki? M.in o tym można przeczytać w najnowszej książce Alicji Górskiej i Kamili Jędrasiaka pt. „Śmierć krytyka”. Wydawnictwo stanowi zbiór tekstów naukowych dotyczących różnych przejawów krytyki filmowej, a także pokrewnej. W czasie spotkania możliwa będzie dyskusja na tematy zebrane w książce, a także te, na których nie starczyło miejsca, m.in. o tym, jaka jest rola krytyki we współczesnym świecie i kto tak naprawdę potrzebuje krytyków? A może kierując się słynnym esejem Rolanda Barthes’a należałoby postulować… śmierć krytyka?


Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.


Newsletter
Polub nas
Partnerzy