Konkurs Krytyk Mówi 2022

W ramach Krytyk Mówi oddawany jest – dosłownie – głos twórcom wideoblogów, audycji, podcastów filmowych, ale także krótkich form, takich jak TikTok. Spośród Złotej Dziesiątki Konkursu Krytyk Mówi, laureatem w głosowaniu wśród publiczności Festiwalu Kamera Akcja, został wideoblog Galeria Horroru

Przeczytaj więcej o autorze videobloga: www.kameraakcja.com.pl/publicznosc-zdecydowala-wyniki-konkursu-krytyk-mowi


W ramach Krytyk Mówi oddawany jest – dosłownie – głos twórcom wideoblogów, audycji, podcastów filmowych, ale także krótkich form, takich jak TikTok. Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa wybrała Złotą Dziesiątkę Konkursu Krytyk Mówi, która teraz zawalczy o tytuł laureata w głosowaniu wśród publiczności Festiwalu Kamera Akcja. 

 • 5 na 5 Podcast (podcast) 
  Jest nas pięcioro i gadamy o filmach. Nie ma się co oszukiwać, inflacja contentu okołofilmowego jest okrutna. Każdy kombinuje, co by tu zrobić, żeby publika słuchała akurat jego. Każdy zakłada, że wystarczy tylko, żeby widownia dała szansę. W końcu content obroni się sam.
  Czy nasz content broni się sam? Nie wiemy. Ale jest nas pięcioro. Rozbieramy filmy na publicystyczno-naukowo. Przeżywamy epifania on-air. Nasze mamy mówią, że jesteśmy zabawne/-ni i przystojni/-ne. Unikamy „podobało/niepodobało”. Unikamy ciekawostkozy.
  Posłuchaj
   
 • Abberacje (vlog)
  Naturalne przedłużenie kanału Wojownicy Kultury, założonego przez Bara Fórmaniaka i Micha Szczepańskiego. Na kanale zobaczycie recenzje filmów, gier wideo i innych mediów by Michu Szczepański.
  Zobacz

 • Dialogi Filmowe (podcast)
  Rozmowy z twórcami polskiej branży audiowizualnej. Kierujemy w ich stronę nasze podcastowe mikrofony pytając o to, czym się zajmują i jak im się żyje w filmowej rzeczywistości. Od pomysłu na film, przez plan zdjęciowy i postprodukcję, aż po dystrybucję. Dla fanów kina słuchanie tego podcastu będzie okazją do odkrycia jak powstaje film, a słuchacze związani zawodowo z filmem na pewno otrzymają solidną dawkę wiedzy i inspiracji.
  Posłuchaj

 • Filmoznawczyni Diana Dąbrowska (podcast)
  Filmoznawczyni, krytyczka filmowa, edukatorka, organizatorka imprez filmowych. Ceniona znawczyni włoskiego kina
  Posłuchaj
   
 • Galeria Horroru (vlog)
  Recenzje premierowe, zestawienia najlepszych produkcji, streszczenia ultra gniotów, zapowiedzi na dany rok itp. Tematyka głównie związana z kinem grozy – horrory, czasami thrillery.
  Zobacz

 • Jeszcze słowo (podcast)
  Podcast poświęcony pop kulturze, towarzyszący blogowi Zwierz Popkulturalny. Opowiadam tu o tym co widziałam, przeczytałam, w co zagrałam i czego wysłuchałam a o czym nie napisałam na blogu. Podcast prowadzi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.
  Posłuchaj
 • Kanapa Knapa (vlog)
  Recenzje filmowo-serialowe i rozmowy z ludźmi kina, kultury i nie tylko. Wszystkimi, którzy kradną nasz czas na kanapie.
  Zobacz

 • Kulturalny update (vlog)
  Newsy filmowe, topki i trendy filmowe.
  TikTok

 • Mistycyzm Popkulturowy (vlog)
  Fantastyka, popkultura, mistycyzm, biseksualizm i parę innych rzeczy w proporcjach nieokreślonych.
  Zobacz

 • Natural Born Writers – podcast od scenarzystów dla scenarzystów (podcast)
  Od scenarzystów dla scenarzystów” (i nie tylko!), w którym scenarzysta Brunon Hawryluk rozmawia z doświadczonymi i znanymi twórcami filmowymi o tajnikach scenariopisarstwa i produkcji filmowej.
  Posłuchaj 

Dziękujemy za wszystkie głosy.


Skierowany do twórców vlogów, podcastów, wideoesejów oraz audycji o charakterze filmowym – przybiera po raz kolejny formę plebiscytu. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrana zostanie Złota Dziesiątka Konkursu Krytyk Mówi, która powalczy o tytuł laureata w głosowaniu wśród publiczności Festiwalu Kamera Akcja. Podczas poprzedniej edycji, po długiej i wyrównanej walce zwyciężył Jarosław Tokarski – „Celuloid i światło”. Laureatem Krytyk Mówi w ubiegłych latach został także ceniony krytyk filmowy i filmoznawca Michał Oleszczyk – autor „SpoilerMastera – Podcastu do słuchania po seansie”, a swoje pierwsze kroki w konkursie stawiała Diana Dąbrowska, kuratorka projektu „Kieślowski 2.0” oraz dyrektorka artystyczna festiwalu Hommage à Kieślowski w Sokołowsku.

NAGRODY W KONKURSIE KRYTYK MÓWI TO M.IN.:

 • roczny dostęp do najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms
 • roczna subskrypcja do międzynarodowej platformy z filmami artystycznymi Kinoscope
 • nagrody książkowe od Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego
 • nagrody książkowe od Wydawnictwa Szkoły Filmowej w Łodzi

KALENDARZ KONKURSU

 1. Otwarcie naboru zgłoszeń do Konkursu – 01.08.2022 r.
 2. Zakończenie naboru – 25.09.2022 r., 23:59.
 3. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród podczas uroczystego Zamknięcia Festiwalu – 13.10.2022 r.


Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Wkrótce rozpocznie się głosowanie publiczności.


Autor: Arkadiusz Jaworek

PARTNERZY KONKURSU KRYTYK MÓWI


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy