Kino o Kinie
THE STORY OF FILM: A NEW GENERATION
reż. Mark Cousins, 2021
polska premiera filmu
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2021 – udział w konkursie o Złote Oko
Czas trwania: 140 min.
Scenariusz: Mark Cousins
Zdjęcia: Mark Cousins
Produkcja: Wielka Brytania
Północnoirlandzki reżyser Mark Cousins w 2011 roku zachwycił świat swoim 15-godzinnym „The Story of Film: An Odyssey”. Film-podróż przez świat, w którym filmowiec uzewnętrznia swoją miłość do sztuki filmowej. Jego najnowszy film, „The Story of Film: A New Generation” (na 13. FKA pokazywany premierowo w Polsce) to odświeżona biografia X muzy. To dokumentalny zapis podróży Cosuinsa, który jeździ po całym świecie w pogoni za świadkami historii kina. Reżyser zmienia kierunek kamery filmowej. Dla niego ważni są widzowie, ich wspomnienia. Z nie mniejszym szacunkiem traktuje przemysł, twórców a także samą technikę. Film Cousinsa to żywa historia filmu, w której osobiste i intymne refleksje tworzą intrygującą opowieść.
Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
MARK COUSINS. Urodzony w Belfaście, północnoirlandzki reżyser i scenarzysta, krytyk filmowy. Dokumentalista, w którego centrum zainteresowania stoi film – zarówno jako sztuka, jak i technika. Jego najbardziej znany film to 15-godzinny dokument „The Story of Film: An Odyssey”. Po 10 latach Cousins wraca z nowym projektem, by rozwinąć myśli zawarte w kultowym wideoeseju oraz przedstawić jakie zmiany zaszły w filmowym świecie przez ostatnią dekadę.
KUBRICK O KUBRICKU / KUBRICK BY KUBRICK
reż. Gregory Monro, 2020
MFF Chicago 2020 – nominacja w kategorii najlepszy film dokumentalny; International Emmy Awards 2021 – nagroda Emmy; BANFF World Media Festival / Rockie Awards 2021 – nagroda w kategorii film dokumentalny Arts & Culture; FOCAL International Awards 2021 – nagroda za najlepszy footage
Czas trwania: 73 min.
Scenariusz: Gregory Monro
Produkcja: Polska, Francja
Zdjęcia: Radek Ladczuk
Obsada: Stanley Kubrick, Michel Ciment, Malcolm McDowell, Jack Nicholson, Shelley Duvall, Sterling Hayden, Arthur C. Clarke
Dokumentalna podróż, która wciąga widza w twórczość jednego z najwybitniejszych reżyserów w dziejach kinematografii – Stanleya Kubricka. Gregory Monro scala na ekranie wywiady (które z artystą przeprowadzał francuski krytyk Michel Ciment), nagrania rozmów, sceny z filmografii mistrza, a także wyciąga z archiwum taśmy, fotografie i wywiady z jego współpracownikami. Ten wideoesej oddaje ducha działalności reżysera oraz odsłania jego filozofię, inspiracje i najistotniejsze narzędzia, jakimi się posługiwał na przestrzeni swojej niezrównanej twórczości. „Kubrick o Kubricku” to rarytas dla kinomanów, a także źródło cennych informacji dla każdego widza.
Zobacz zwiastun TUTAJ
W MEDIACH
«Zaskakuje słyszany z offu głos reżysera: ostry, przenikliwy ton księgowego (…). Jeśli połączyć go z „jurodiwą” pod koniec życia aparycją, intelektem szachisty i charakterem do bólu wytrwałego perfekcjonisty, powstaje niespotykana, a przez to intrygująca mieszanka.» – Gabriel Krawczyk, Filmweb, przeczytaj recenzję.
GREGORY MONRO. Francuski reżyser, pisarz i aktor. Choć urodzony w Paryżu to w jego wychowaniu duży wkład miała kultura zachodu, stąd miłość m.in. do kinematografii Stevena Spielberga, Alfreda Hitchcocka, Stanleya Kubricka. W ostatnich latach swej działalności jako reżyser specjalizuje się w dokumentach, zwłaszcza biograficznych wybitnych artystów. Podjął się tematowi życia i twórczości m.in. Louis de Funès, Henri Toulouse-Lautrec i Jerry Lewis. Jego filmy są doceniane i licznie nagradzane na całym świecie, co potwierdza statuetką Emmy za „Kubrick o Kubricku”.
KIEDYŚ BYLIŚMY DZIECIAKAMI / WE WERE ONCE KIDS
reż. Eddie Martin, 2021
MFF Tribeca 2021 – najlepszy montaż w pełnometrażowym filmie dokumentalnym; Millenium Docs Against Gravity 2022 – nominacja w konkursie Wyborcza.pl Big Screen Doc
Czas trwania: 91 min.
Scenariusz: Hamilton Harris, Eddie Martin
Produkcja: Australia
Zdjęcia: Hugh Miller
Obsada: Jon Abrahams, Priscilla Forsyth, Hamilton Harris, Harold Hunter, Javier Nunez, Jamal Simmons, Tobin Yelland
Co dzieje się za kulisami sukcesu? W 1995 r. premierę miał niskobudżetowy film „Dzieciaki” opowiadający o grupie nowojorskich nastolatków, których życie obracało się wokół narkotyków, jazdy na desce i seksu. Z tego sukcesu Larry Clark stworzył sobie hollywoodzką trampolinę. Po latach Eddie Martin („All This Mayhem”) powraca do tematu wraz z Hamiltonem Harrisem, który wystąpił w filmie w 1995. „Kiedyś byliśmy dzieciakami” to dokument, którym zadaje pytanie o to, jak naprawdę powstały „Dzieciaki” i jak ta produkcja odbiła się na bohaterach klasyka lat dziewięćdziesiątych? Wnioski, do których dochodzi, nieraz są wstrząsające. To niezwykle istotny głos w dobie #metoo.
EDDIE MARTRIN. Jeden z czołowych współczesnych australijskich dokumentalistów. Jego debiut, „Jisoe”, był okrzyknięty jednym z najważniejszych i najbardziej znaczących dokumentów australijskich. Zdobył również nagrodę publiczności na St Kilda Film Festival w 2005 r. Najbardziej znany z „All this Mayhem” i swojego najnowszego filmu – „Kiedyś byliśmy dzieciakami”.
LOVE IS ALL / LOVE IS ALL: 100 YEARS OF LOVE & COURTSHIP
reż. Kim Longinotto, 2014
film bez polskiej dystrybucji
MFF Vancouver 2015 – oficjalna selekcja
Czas trwania: 74 min.
Scenariusz: Kim Longinotto
Produkcja: Wielka Brytania
„Miłość jest wszystkim: 100 lat podrywu” to magiczny rejs po amorach i miłosnych podbojach utrwalonych na taśmie celuloidowej na przestrzeni stu lat. Kim Longinotto zbierając w całość fragmenty przeróżnych filmów, umożliwia nam obserwację, jak na przestrzeni lat zmieniało się w kinie opowiadanie o uczuciach. Pierwszy pocałunek na ekranie, wyzwolenie gejów, wolna miłość… Znalezione materiały niejednokrotnie wzruszają, skłaniają do refleksji. Towarzysząca muzyka w wykonaniu legendarnego Richard’a Hawley’a potęguje wrażenie, iż filmowa miłość płynie wprost do widza.
Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
W MEDIACH
«Dzięki „Love is All” można przekonać się, jak bardzo kino się wyzwalało na przestrzeni tych stu lat.» – Alicja Sterna, Kultura Onet, przeczytaj recenzję.
KIM LONGINOTTO. Brytyjska twórczyni filmów dokumentalnych. Jest reżyserką, autorką zdjęć oraz producentką. Studiowała literaturę angielską i pisarstwo na Essex University, a następnie uczyła się w National Film and Television School. W swej filmowej działalności porusza tematy dotyczące kobiet, szczególnie dyskryminację społeczną i kulturową. Jej styl skupia się na obserwacji, która umożliwia zaistnieć w pełni kobiecym bohaterką na ekranie. Od 1988 roku prowadzi firmę produkcyjną wraz z Claire Hunt pod nazwą Twentieth Century Vixen Productions.
13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.