Kino o Kinie

THE STORY OF FILM: A NEW GENERATION
reż. Mark Cousins, 2021
polska premiera filmu

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2021 – udział w konkursie o Złote Oko

Czas trwania: 140 min.
Scenariusz: Mark Cousins
Zdjęcia: Mark Cousins
Produkcja: Wielka Brytania

Północnoirlandzki reżyser Mark Cousins w 2011 roku zachwycił świat swoim 15-godzinnym „The Story of Film: An Odyssey”. Film-podróż przez świat, w którym filmowiec uzewnętrznia swoją miłość do sztuki filmowej. Jego najnowszy film, „The Story of Film: A New Generation” (na 13. FKA pokazywany premierowo w Polsce) to odświeżona biografia X muzy. To dokumentalny zapis podróży Cosuinsa, który jeździ po całym świecie w pogoni za świadkami historii kina. Reżyser zmienia kierunek kamery filmowej. Dla niego ważni są widzowie, ich wspomnienia. Z nie mniejszym szacunkiem traktuje przemysł, twórców a także samą technikę. Film Cousinsa to żywa historia filmu, w której osobiste i intymne refleksje tworzą intrygującą opowieść.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

MARK COUSINS. Urodzony w Belfaście, północnoirlandzki reżyser i scenarzysta, krytyk filmowy. Dokumentalista, w którego centrum zainteresowania stoi film – zarówno jako sztuka, jak i technika. Jego najbardziej znany film to 15-godzinny dokument „The Story of Film: An Odyssey”. Po 10 latach Cousins wraca z nowym projektem, by rozwinąć myśli zawarte w kultowym wideoeseju oraz przedstawić jakie zmiany zaszły w filmowym świecie przez ostatnią dekadę.


KUBRICK O KUBRICKU / KUBRICK BY KUBRICK
reż. Gregory Monro, 2020

MFF Chicago 2020 – nominacja w kategorii najlepszy film dokumentalny; International Emmy Awards 2021 – nagroda Emmy; BANFF World Media Festival / Rockie Awards 2021 – nagroda w kategorii film dokumentalny Arts & Culture; FOCAL International Awards 2021 – nagroda za najlepszy footage 

Czas trwania: 73 min.
Scenariusz: Gregory Monro
Produkcja: Polska, Francja
Zdjęcia: Radek Ladczuk
Obsada: Stanley Kubrick, Michel Ciment, Malcolm McDowell, Jack Nicholson, Shelley Duvall, Sterling Hayden, Arthur C. Clarke

Dokumentalna podróż, która wciąga widza w twórczość jednego z najwybitniejszych reżyserów w dziejach kinematografii – Stanleya Kubricka. Gregory Monro scala na ekranie wywiady (które z artystą przeprowadzał francuski krytyk Michel Ciment), nagrania rozmów, sceny z filmografii mistrza, a także wyciąga z archiwum taśmy, fotografie i wywiady z jego współpracownikami. Ten wideoesej oddaje ducha działalności reżysera oraz odsłania jego filozofię, inspiracje i najistotniejsze narzędzia, jakimi się posługiwał na przestrzeni swojej niezrównanej twórczości. „Kubrick o Kubricku” to rarytas dla kinomanów, a także źródło cennych informacji dla każdego widza. 

Zobacz zwiastun TUTAJ

W MEDIACH

«Zaskakuje słyszany z offu głos reżysera: ostry, przenikliwy ton księgowego (…). Jeśli połączyć go z „jurodiwą” pod koniec życia aparycją, intelektem szachisty i charakterem do bólu wytrwałego perfekcjonisty, powstaje niespotykana, a przez to intrygująca mieszanka.» –  Gabriel Krawczyk, Filmweb, przeczytaj recenzję.

GREGORY MONRO. Francuski reżyser, pisarz i aktor. Choć urodzony w Paryżu to w jego wychowaniu duży wkład miała kultura zachodu, stąd miłość m.in. do kinematografii Stevena Spielberga, Alfreda Hitchcocka, Stanleya Kubricka. W ostatnich latach swej działalności jako reżyser specjalizuje się w dokumentach, zwłaszcza biograficznych wybitnych artystów. Podjął się tematowi życia i twórczości m.in. Louis de Funès, Henri Toulouse-Lautrec i Jerry Lewis. Jego filmy są doceniane i licznie nagradzane na całym świecie, co potwierdza statuetką Emmy za „Kubrick o Kubricku”.


KIEDYŚ BYLIŚMY DZIECIAKAMI / WE WERE ONCE KIDS
reż. Eddie Martin, 2021

MFF Tribeca 2021 – najlepszy montaż w pełnometrażowym filmie dokumentalnym; Millenium Docs Against Gravity 2022 – nominacja w konkursie Wyborcza.pl Big Screen Doc

Czas trwania: 91 min.
Scenariusz: Hamilton Harris, Eddie Martin
Produkcja: Australia
Zdjęcia: Hugh Miller
Obsada: Jon Abrahams, Priscilla Forsyth, Hamilton Harris, Harold Hunter, Javier Nunez, Jamal Simmons, Tobin Yelland

Co dzieje się za kulisami sukcesu? W 1995 r. premierę miał niskobudżetowy film „Dzieciaki” opowiadający o grupie nowojorskich nastolatków, których życie obracało się wokół narkotyków, jazdy na desce i seksu. Z tego sukcesu Larry Clark stworzył sobie hollywoodzką trampolinę. Po latach Eddie Martin („All This Mayhem”) powraca do tematu wraz z Hamiltonem Harrisem, który wystąpił w filmie w 1995. „Kiedyś byliśmy dzieciakami” to dokument, którym zadaje pytanie o to, jak naprawdę powstały „Dzieciaki” i jak ta produkcja odbiła się na bohaterach klasyka lat dziewięćdziesiątych? Wnioski, do których dochodzi, nieraz są wstrząsające. To niezwykle istotny głos w dobie #metoo.

EDDIE MARTRIN. Jeden z czołowych współczesnych australijskich dokumentalistów. Jego debiut, „Jisoe”, był okrzyknięty jednym z najważniejszych i najbardziej znaczących dokumentów australijskich. Zdobył również nagrodę publiczności na St Kilda Film Festival w 2005 r. Najbardziej znany z „All this Mayhem” i swojego najnowszego filmu – „Kiedyś byliśmy dzieciakami”.


LOVE IS ALL / LOVE IS ALL: 100 YEARS OF LOVE & COURTSHIP
reż. Kim Longinotto, 2014
film bez polskiej dystrybucji

MFF Vancouver 2015 – oficjalna selekcja

Czas trwania: 74 min.
Scenariusz: Kim Longinotto
Produkcja: Wielka Brytania

„Miłość jest wszystkim: 100 lat podrywu” to magiczny rejs po amorach i miłosnych podbojach utrwalonych na taśmie celuloidowej na przestrzeni stu lat. Kim Longinotto zbierając w całość fragmenty przeróżnych filmów, umożliwia nam obserwację, jak na przestrzeni lat zmieniało się w kinie opowiadanie o uczuciach. Pierwszy pocałunek na ekranie, wyzwolenie gejów, wolna miłość… Znalezione materiały niejednokrotnie wzruszają, skłaniają do refleksji. Towarzysząca muzyka w wykonaniu legendarnego Richard’a Hawley’a potęguje wrażenie, iż filmowa miłość płynie wprost do widza. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

W MEDIACH

«Dzięki „Love is All” można przekonać się, jak bardzo kino się wyzwalało na przestrzeni tych stu lat.» Alicja Sterna, Kultura Onet, przeczytaj recenzję.

KIM LONGINOTTO. Brytyjska twórczyni filmów dokumentalnych. Jest reżyserką, autorką zdjęć oraz producentką. Studiowała literaturę angielską i pisarstwo na Essex University, a następnie uczyła się w National Film and Television School. W swej filmowej działalności porusza tematy dotyczące kobiet, szczególnie dyskryminację społeczną i kulturową. Jej styl skupia się na obserwacji, która umożliwia zaistnieć w pełni kobiecym bohaterką na ekranie. Od 1988 roku prowadzi firmę produkcyjną wraz z Claire Hunt pod nazwą Twentieth Century Vixen Productions.


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy