Głos Krytyków

PASAŻEROWIE NOCY / LES PASSAGERS DE LA NUIT
reż. Mikhaël Hers, 2022

MFF Berlinale 2022 – nominacja do Złotego Niedźwiedzia w Konkursie Głównym

Czas trwania: 111 min.
Scenariusz: Mikhaël Hers, Maud Ameline, Mariette Désert
Produkcja: Francja
Zdjęcia: Sébastien Buchmann
Obsada: Charlotte Gainsbourg, Noée Abita, Quito Rayon-Richter, Megan Northam, Thibault Vinçon

Noc wyborcza 1981 r. Na ulicach Paryża tłumy świętują zwycięstwo, ale nie Elisabeth. Opuszczona przez męża kobieta została sama z dwójką nastoletnich dzieci. Udaje jej się znaleźć pracę w nocnej audycji radiowej i to właśnie tak poznaje Talulah. „Pasażerowie nocy” to historia o grupce ludzi, która nauczyła się dzielić swoim ciepłem i cieszyć z najkrótszych wspólnych chwil. Przywodząca na myśl „Chungking Express” opowieść o tym, że czyjaś, nawet najkrótsza i przypadkowa, obecność w naszym życiu, może okazać się kluczowa. Mikhaël Hers daje się poznać jako twórca wszechstronny i obdarzony darem obserwacji. Warto kochać, warto wątpić, warto zaczynać od nowa.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

W MEDIACH

«Mieszając poetykę codzienności z niewinnością przeszłości i dobrem wzajemnego wsparcia, zrozumienia oraz miłości, Hers tworzy obraz zapadający w pamięć i mogący stawać w szranki z największymi klasykami francuskiego kina obyczajowego.» Marcin Prymas, Pełna Sala, przeczytaj recenzję.

MIKHAËL HERS. Urodzony w 1975 r. w Paryżu. Tam też ukończył produkcję filmową w La Fémis. Nakręcił trzy udane krótkie metraże. Jego pełnometrażowym debiutem było „Memory Lane” w 2010 r., pokazywane na festiwalu w Locarno. „Pasażerowie nocy” to jego czwarty i najnowszy film pełnometrażowy, nominowany do nagrody w Konkursie Głównym festiwalu Berlinale 2022.


PARYŻ, 13. DZIELNICA / PARIS, 13TH DISTRICT
reż. Jacques Audiard, 2022

MFF Cannes 2021 – nagroda dla najlepszego kompozytora (Rone) i nominacja do Złotej Palmy (Jacques Audiard); Cezary 2021 – nominacje w kategoriach: najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka oryginalna, najlepszy scenariusz adaptowany; MFF w Hamburgu 2021 – nagroda za najlepszy film pełnometrażowy

Czas trwania: 105 min.
Scenariusz: Céline Sciamma, Léa Mysius, Jacques Audiard
Produkcja: Francja
Zdjęcia: Paul Guilhaume
Obsada: Lucie Zhang, Makita Samba, Noémie Merlant, Jehnny Beth

Jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów ostatniego sezonu. Jacques Audiard udowadnia, że jedna dzielnica Paryża może pomieścić w sobie cały świat uczuć i wewnętrznych napięć. Czwórka bohaterów (trzy kobiety i jeden mężczyzna) posłużyli reżyserowi do opowiedzenia o miłości i przyjaźni z najróżniejszych perspektyw. Każda z postaci ma za sobą własne przejścia, nosi w sobie swoje pragnienia, ale też każde z nich ma też pewne ograniczenia. Świetne aktorstwo zostało zderzone z wysublimowanym scenariuszem i świetnym warsztatem formalnym. Film zrealizowany w czerni i bieli, oszczędny wizualnie przywodzi na myśl klasyki Francuskiej Nowej Fali, z jednoczesnym wkładem kulturowym takich tytułów jak „Herbata w haremie Archimedesa” czy „Krótki film o miłości”. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

W MEDIACH:

«Bohaterów „Paryża, 13. dzielnicy” stymulują hormony i feromony, chcą się kochać, ale wstydzą się uczucia. Nie czują przynależności ani do Paryża, ani do Francji, ani nawet do 13. dzielnicy. Chcieliby poczuć przynależność do siebie.» Łukasz Maciejewski, Interia Film, przeczytaj recenzję.

«W czarno-białych kadrach Paula Guilhaume’a zaklęta została niebywała elegancja, a architektoniczne zdjęcia tytułowej dzielnicy Paryża, sfotografowano z niemal corbijnowskim sznytem. Reżyserska, scenariuszowa oraz operatorska precyzja i czułość znajdują swoje odzwierciedlenie również w pulsującej warstwie muzycznej. Nieoczywista ścieżka dźwiękowa kompozytora oraz producenta, Erwana Castexa (znanego pod pseudonimem Rone), miesza ze sobą delikatne, płynące partie klawiszy bądź sampli z wyrazistym beatem.» – Marcin Pietrzakowski, Filmożercy, przeczytaj recenzję.

«To kilkanaście męsko-żeńskich scen z życia, ludzkie elektrony błądzące po wielkim blokowisku, kierowane podnieceniem, frustracją, żałobą i ekonomiczną desperacją. W wielkim, szarym i pięknym mieście, uciekając w orgazm, pragnąc choć na chwilę odpocząć od paniki.» Marcin Prymas, Pełna Sala, przeczytaj recenzję.

JACQUES AUDIARD. Urodzony w roku 1952, francuski reżyser i scenarzysta. Ma na swoim koncie realizacje teatralne, scenariusze filmowe, a także produkcje krótko- i pełnometrażowe. Swój pierwszy film pełnometrażowy zrealizował w 1994 r. Najbardziej znany jest z takich pozycji jak „Prorok” czy „Rust and Bone”. Ma na swoim koncie m.in. dwie nagrody BAFTA i dwie Złote Palmy.


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy