Carla Simón

ALCARRÀS
reż. Carla Simón, 2022
pokaz przedpremierowy

MFF w Berlinie 2022 – Złoty Niedźwiedź; Oscary 2023 – Nagroda Akademii Filmowej za najlepszy film nieanglojęzyczny (oficjalny hiszpański kandydat)

Czas trwania: 120 min.
Scenariusz: Carla Simón, Arnau Vilaró
Produkcja: Hiszpania, Włochy
Zdjęcia: Daniela Cajías
Obsada: Jordi Pujol Dolcet, Anna Otin, Xènia Roset, Albert Bosch, Ainet Jounou

Skąpana słońcem hiszpańska wieś. Życie toczy się tutaj spokojnie, niezmiennie od pokoleń. Do czasu, gdy rodzinne włości głównych bohaterów nie przechodzą w cudze ręce. Carla Simón powraca z poruszającą historią prosto z Katalonii. Autorka ciepło przyjętego „Lata 1993” uchwyciła w „Alcarràs” wszystko to, co przemijalne: zapach dojrzewających winogron, dotyk piasku pod stopami czy w końcu rodzinne szczęście. Jej najnowsze dzieło to epopeja, która przenosi widza na iberyjską wieś i stawia przed nim pytanie: czy istnieje kompromis między tradycją i naturą, a postępem i nowoczesnością?

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ

W MEDIACH

«Bohaterem zbiorowym historii hiszpańskiej reżyserki jest rodzina, ale kluczowe wydarzenia przedstawiane są z perspektywy dzieci. Dzięki temu zabiegowi jeszcze łatwiej jest uchwycić naturalność, którą operuje Simón.» Michał Kujawski, naEKRANIE.pl, przeczytaj recenzję.

«(…) Katalonka [Carla Simón – przyp. red.], dzięki swojemu czułemu i empatycznemu spojrzeniu, niewątpliwie się wyróżnia.» Marcin Prymas, Pełna Sala, przeczytaj recenzję.

CARLA SIMÓN. Urodzona w 1986 roku w Barcelonie. Gdy miała sześć lat, oboje jej rodzice zmarli na AIDS, a opiekę nad dziewczynką przejęli krewni mieszkający w północnej Katalonii. Wiele lat później Simon wróciła do tamtych doświadczeń w swoim pełnometrażowym debiucie Lato 1993 (2017), który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został wybrany jako hiszpański kandydat do Oscara. Drugi pełnometrażowy film Simon Alcarràs otrzymał Złotego Niedźwiedzia w Berlinie i przeszedł do historii jako pierwszy nagrodzony tą nagrodą film, w którym bohaterowie porozumiewają się w języku katalońskim.


13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy