Dzień pełen filmowych emocji

30 sierpnia Filmowe Lato w Łódzkim zawitało do Krośniewic. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację FKA odbywało się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, która funkcjonuje już od blisko 140 lat i wspiera rozwój kultury w swoim mieście. Program wydarzenia odbywającego się w Krośniewicach składał się z warsztatów dla dzieci dotyczących animacji filmowej prowadzonych przez Marię Maderę oraz dwóch pokazów filmowych – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” i „Fabelmanowie”.

fot. Patryk Drzewiecki

Warsztaty animacji filmowej dla dzieci

Mali uczestnicy warsztatów zostali wciągnięci przez Marię Maderę do świata animacji. Z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się wprowadzeniu do filmowej terminologii, a także wykazali się wiedzą, odpowiadając na pytania dotyczące chociażby tego, czym jest scena w filmie. Po krótkim wstępie dzieci podzieliły się na trzy grupy – dwie z nich tworzyły na kartkach własne storyboardy, natomiast pozostała grupa została przydzielona do wspólnego stworzenia krótkiej animacji poklatkowej za pomocą farbek. Aparat, odrobina filmowej magii i już wkrótce film będzie gotowy! Mało kto jest tak wprawiony w komponowaniu prac plastycznych, jak dzieci, dlatego ich prace były różnorodne i dopracowane, a cały proces ich powstawania odbywał się w atmosferze świetnej zabawy i rozmów ze znajomymi. Grupy rotacyjnie wymieniały się zadaniami, by każde z dzieci mogło wykazać się kreatywnością na warsztatach. Twórcze szaleństwo najmłodszych zostało zakończone pokazem animacji poklatkowych wyświetlanych przez animatorkę oraz serią pytań wychodzących od uczestników, co podkreślało ich zapał i zainteresowanie w pogłębianiu nowo poznanego tematu. „Czy z plasteliny można zrobić wszystkich bohaterów?” pytała jedna z uczestniczek, podczas gdy inni przerzucali się pomysłami, jak zrobić z przyborów plastycznych wielkie miasto, ogień czy promienie laserowe.

fot. Patryk Drzewiecki
Prowadząca warsztaty Maria Madera, fot. Patryk Drzewiecki
fot. Patryk Drzewiecki
fot. Patryk Drzewiecki

Pokazy filmów „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Fabelmanowie”

Jeszcze przed seansem, dzieci zadały Marii Maderze pytanie: „czy film o Harrym Potterze będzie… ciekawy?”. Jak się później okazało – dla nich jak najbardziej. Od 12:30 najmłodsi z ekscytacją oglądali przygody chłopca, który dowiaduje się, że jest czarodziejem i przybywa do Hogwartu, by poznawać tajniki magii w gronie najlepszych magików na świecie. Jak wiadomo, czary i niezwykłe zjawiska są dla dzieci czymś angażującym, dlatego wybór tego filmu był strzałem w dziesiątkę! Kolejne pokolenie fanów przygód w Szkole Magii i Czarodziejstwa właśnie się ukształtowało. Nie da się zaprzeczyć, że w dzieciach narodziła się pasja do kina, co jest dla zespołu Filmowego Lata w Łódzkim niemałym sukcesem!

O godzinie 18:00 krośniewicki ekran rozświetlił najbardziej osobisty film legendy amerykańskiego kina, Stevena Spielberga, czyli „Fabelmanowie”. „Bohater tego filmu, Sammy to nastolatek, który stopniowo – od pierwszej kamery, po kolejne pokazy swoich filmów – odkrywa w sobie miłość do kina” – mówił podczas prelekcji Przemysław Glajzner, dyrektor FKA. Dodał także, że podobieństwo między Sammym, a młodym Stevenem Spielbergiem jest nieprzypadkowe, a rola postaci rodziców w tym filmie jest kluczowa. Nie dziwi więc niezwykle pozytywny odbiór tego filmu. „Pamiętałam filmy o Indianie Jonesie, ale to, co tutaj zobaczyłam, to zupełnie inne kino, czysta poezja!” – mówiła jedna z mieszkanek Krośniewic. Inni widzowie podzielali tę opinię, dodając, że „film oglądało się jak bajkę, choć wiadomo było, że jest w niej tyle prawdy i tyle życia”.


Wydarzenie zorganizowane w Krośniewicach było trzecim punktem na mapie tegorocznego Filmowego Lata w Łódzkim. Dzięki gościnności pracowników budynku OSP, warsztaty jak i obie filmowe projekcje odbyły się miłej atmosferze. Dzięki

[aut. Wiktoria Kowalska]

Projekt „Filmowe lato w łódzkim” jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023. Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Łodzi.

01 / 09 / 2023
Newsletter
Polub nas
Partnerzy