Dyskusje

Terminarz dyskusji

17 października, czwartek, godz. 17:00 – 18:30, Kino Z2, Szkoła Filmowa, wstęp wolny / Dyskusja: Pieniądze to (nie)wszystko. O kosztach produkcji filmowej
18/19 października, piątek/sobota, godz. 22:00 – 8:00, Kino Z2, Szkoła Filmowa, wstęp wolny / Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów
19 października, sobota, godz. 15:00 – 16:30, Kino Z2, Szkoła Filmowa, wstęp wolny / Dyskusja: Skazani na widza. O tworzeniu filmu
20 października, niedziela, godz. 15:00 – 16:30, Kino Z2, Szkoła Filmowa, wstęp wolny / Must see! Power speeche branży filmowej

Na wszystkie dyskusje obowiązuje wstęp wolny!

Poznaj gości dyskusji


Dyskusja: Pieniądze to (nie)wszystko. O kosztach produkcji filmowej

Termin: 17 października, czwartek, godz. 17:00-18:30
Prowadzący: Marcin Adamczak
Goście: Anna Wróblewska, Roman Sawka, Renata Czarnkowska-Listoś
Miejsce: Kino Z2, Szkoła Filmowa

Filmy nie powstają w próżni. Będzie to dyskusja o tym o czym rozmawia się najtrudniej – o finansach czyli o ekonomicznych i społecznych uwarunkowaniach produkcji filmowej. W Polsce jest ona wciąż zbyt uzależniona od publicznych środków – czy da się znaleźć na to rozwiązanie? Czy istnieją realne alternatywy, nowe możliwości rozwiązań z zakresu finansowania produkcji filmowej. W dyskusji poruszymy zagadnienia związane z poszczególnymi etapami pracy nad filmem, uchwycimy to co niedostępne dla zwykłego kinomana. Otwarta i bezkompromisowa debata będzie próbą „odczarowania” polskiej fabryki snów. Nie zabraknie rozmowy na temat kontrowersji wokół “Solid Gold”, diagnozy sytuacji Kobiet Filmu, porozmawiamy o doświadczeniach naszych gości ze sponsorami i inwestorami. W dyskusji zmierzymy się z odwiecznym problemem relacji między twórczością a biznesem. Porozmawiamy o zderzeniu artystycznych wizji z oczekiwaniami finansowymi.Rozmawiać będą znakomici goście, którzy łączą wiedzę naukową z praktyczną, oferując przez to unikalny, oparty na doświadczeniu i wiedzy insiderski wgląd w świat produkcji audiowizualnej w Polsce. Roman Sawka, dziekan Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej Szkoły Filmowej w Łodzi, Anna Wróblewska, badaczka i menedżer kultury filmowej oraz Renata Czarnkowska-Listoś producentka z ponad 20 letnim doświadczeniem (“Wszystko, co kocham” czy “Ikar. Legenda Mietka Kosza”), liderka Kobiet Filmu. Przepytywać ich będzie Marcin Adamczak, filmoznawca, specjalista w dziedzinie production culture studies i współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon.

Dyskusja: Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów

Termin: 18/19 października, piątek/sobota, godz. 22:00-08:00
Prowadzący: Kuba Mikurda, Kaja Klimek, Tomasz Kolankiewicz
Goście: Barbara Hollender, Mariola Wiktor, Łukasz Maciejewski, Maciej Stasierski, Anna Tatarska, Marcin Adamczak, Bolesław Racięski, Michał Lesiak, Miłosz Stelmach, Błażej Hrapkowicz, Marcin Radomski, Kamil Jędrasiak, Alicja Górska, Michał Walkiewicz, Mateusz Żebrowski, Marta Chylińska, Anna Osmólska-Mętrak, Diana Dąbrowska, Michał Piepiórka
Miejsce: Kino Z2, Szkoła Filmowa
Partner wydarzenia: Red Bull

Dyskusja „Do utraty tchu” to wydarzenie niespotykane w skali światowej. Organizatorzy przygotowali coś „tylko dla orłów”. Całonocne, unikatowe przedsięwzięcie kinofilskie na przecięciu różnych działań: debaty filmoznawczej, projekcji, gry towarzyskiej i performansu. Uczestników Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi czeka dziesięciogodzinna, nocna debata i dyskusja filmowa. 

Zapraszamy wszystkich miłośników filmu na bicie rekordu w… rozmawianiu o kinie. Dosłownie do utraty tchu! To będzie noc pełna kinofiliskich odniesień. Nie zabraknie motywów z nocnych szaleństw: gry towarzyskiej, pojedynku Youtube’owego na ulubione filmowe ścieżki dźwiękowe. Rytm wydarzenia porządkowany będzie półtoragodzinnymi debatami tematycznymi. Będą one następowały po sobie bez przerw, tylko z wymianą ekip – jak w sztafecie. Przy okazji każdego tematu do prowadzących dołączą kolejni goście. Zmianę ekip urozmaicą zwiastuny filmowe i reklamy z epoki VHS.

Wśród gości filmoznawcy, historyczki filmu, dziennikarze, blogerki, przedstawiciele i przedstawicielki różnych zawodów, słowem: kinofile. Dyskutować będą o wzajemnych fascynacjach, ulubionych i znienawidzonych dziełach, filmach kultowych, formacyjnych, o ulubionych postaciach, festiwalizacji, polskim kinie (nie)gatunkowym, cytatach filmowych i wielu innych. Publiczność weźmie czynny udział w dyskusji i licznych dodatkowych atrakcjach. Każdy może się przyłączyć do tej szalonej wymiany zdań…trwającej 10 godzin!

Poszczególne tematy:


22:00-23:30 Krytyk się wstydzi
dodatkowy udział gości: Miłosz Stelmach, Mateusz Żebrowski i Marta Chylińska (vlog Drugi seans)
23:30-01:30 Krytyczka zmienia kanał
dodatkowy udział gości: Łukasz Maciejewski, Anna Osmólska-Mętrak, Marcin Adamczak, Barbara Hollender
01:30-03:00 Krytyk jest na bieżąco
dodatkowy udział gości: Michał Walkiewicz, Michał Piepiórka, Marcin Radomski
03:00-04:30 Krytyczka nie boi się jutra
dodatkowy udział gości: Kamil Jędrasiak, Alicja Górska, Maciej Stasierski
04:30-06:00 Krytyk na binge’u. Serio!
dodatkowy udział gości: Bolesław Racięski i Michał Lesiak, Diana Dąbrowska
06:00-08:00 Krytyczka kontra reszta świata
dodatkowy udział gości: Błażej Hrapkowicz, Anna Tatarska, Mariola Wiktor

Dyskusja: Skazani na widza. O tworzeniu filmu

Termin: 19 października, sobota, godz. 15:00-16:30
Prowadzący: Bolesław Racięski
Goście: Piotr Dzięcioł, Anna Kot, Artur Majer, Magdalena Szwarcbart
Miejsce: Kino Z2, Szkoła Filmowa

Dyskusja o zderzeniu się trzech światów: procesu twórczego, produkcji filmowej i promocji w kontekście odbiorcy filmu. O tym na jakim etapie i jak myśli się o widzach. Czy gdy siedzicie w ciemnej sali kinowej czujecie się czasem jak nieproszeni goście? Odnosicie wrażenie, że twórcy filmu zapomnieli o widzach, pogrążając się w sobie tylko znanych kodach, fascynacjach i inspiracjach? A może filmowcy nigdy nie powinni oglądać się na publiczność i zamiast tego skupić się na realizacji swoich wizji… z nadzieją, że ktoś to zechce obejrzeć? W dyskusji zmierzymy się z odwiecznym problemem relacji między twórcami a odbiorcami i skonfrontujemy artystyczne wizje z oczekiwaniami publiczności. Chcemy porozmawiać o zderzeniu procesu twórczego z oczekiwaniami widzów w kontekście machiny produkcyjnej. 

Rozmawiać będą znakomici i ciekawi goście. Producent i właściciel oscarowego studia Opus Film – Piotr Dzięcioł, w rozmowie weźmie udział reżyserka castingu Magdalena Szwarcbart odpowiedzialna za obsadę takich filmów jak “Zimna wojna”, “Lista Schindlera” czy “Dom zły”. Do dyskusji zaproszenie przyjęli również Artur Majer filmoznawca specjalizujący się w production studies, który pracował m.in. przy serialu “Artyści” oraz Anna Kot  – PR Manager odpowiedzialna za promocję takich tytułów jak “Boże ciało”, “Cicha noc”, “Żmijowisko” czy serialu “1983” (Netflix).

Must see! Power speeche branży filmowej

Termin: 20 października, niedziela, godz. 15:00-17:00
Miejsce: Kino Z2, Szkoła Filmowa
Goście: Maria Gołoś, Izabela Wierzbińska, Jan Borowiec, Mateusz Rakowicz
UWAGA: Zakaz rejestracji wideo i robienia zdjęć podczas wydarzenia
UWAGA: Materiały nigdzie nie publikowane

Co w filmie piszczy… Czyli o najlepszych projektach w fazie produkcji.
Must see! Power speeche branży filmowej to 15 minutowe wystąpienia na temat przyszłych filmowych rarytasów. Takie must see na za rok, za pół roku, czy za dwa lata. Co warto zobaczyć, na co czekać, co ciekawego pojawi się na polskim rynku filmowym niebawem.

Gdy Mick Jagger zleca kradzież obrazu Donalda Sutherlanda, zwiastuje to tylko kłopoty. Ale to bułka z masłem przy tym, co czeka Olgę Kurylenko i Alexa Lawthera w luksusowym bunkrze, gdy będą podejrzani o wyciek fragmentu bestsellerowej powieści. – oj będzie się działo w power speechu Izy Wierzbińskiej z Best Film. Wśród prezentowanych projektów znajdzie się pełnometrażowy debiut doskonałego storyboardzisty, Mateusza Rakowicza, z Dawidem Ogrodnikiem w roli “mistrza ucieczek” – “Najmro” to film akcji inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, który 29 razy uciekał z aresztów ośmieszając władze. O swoim projekcie opowie również Jan Borowiec, który tworzy film dokumentalny przy wsparciu Wajda School. „Szklane negatywy” to opowieść o nieistniejącym świecie – ludziach, po których nie ma już nic oprócz fotografii. O filmie „Jesienna dziewczyna”, opowiadającym o jednej z najpopularniejszych polskich aktorek i piosenkarek Kalinie Jędrusik, którą zagra Maria Dębska opowie Maria Gołoś. To film w dużej mierze muzyczny, będzie w nim wiele piosenek, wykonywanych przez Kalinę w „Kabarecie Starszych Panów”.

Zaciekawieni? A to tylko krótkie wprowadzenie. Przyjdźcie i poznajcie najlepsze projekty nadchodzących miesięcy! Widownia złożona z blogerów, vlogerów, dziennikarzy, przyszłych krytyków filmowych, ale przede wszystkim kinomanów, będzie mogła zadawać pytania po każdym power speech’u.

Prezentowane projekty/firmy:

  1. „Najmro”, reż. Mateusz Rakowicz, gość: Mateusz Rakowicz
  2. „Jesienna dziewczyna”, reż. Katarzyna Klimkiewicz, prod. Re Studio, gość: Maria Gołoś
  3. Filmy ze stajni  Best Film, gość: Izabela Wierzbińska
  4. Szklane negatywy”, reż. Jan Borowiec, prod. Wajda School, gość: Jan Borowiec

„Najmro”, reż. Mateusz Rakowicz, gość: Mateusz Rakowicz

„Najmro” – film akcji inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego – „mistrza ucieczek”, który 29 razy uciekał z aresztów ośmieszając władze i organy ścigania. W rolach głównych znakomici aktorzy: Dawid Ogrodnik („Ostatnia rodzina”), Robert Więckiewicz („Kler”), Jakub Gierszał („Najlepszy”), Rafał Zawierucha („Dawno temu w Hollywood”), Dorota Kolak ( „Zabawa zabawa”), Olga Bołądź („Volta”) oraz debiutująca na dużym ekranie Marta Wągrocka.

Historia Najmrodzkiego była dla nas punktem wyjścia do stworzenia wyrazistej filmowej postaci – mówi reżyser i współscenarzysta Mateusz Rakowicz. Zależało nam na zbudowaniu bohatera w podobnym duchu jak Jordan Belfort z „Wilka z Wall Street” czy Frank Abagnale ze „Złap mnie, jeśli potrafisz”. Nie chcieliśmy tworzyć dosłownej biografii. Odbiliśmy się od najciekawszych faktów z życia Najmrodzkiego, ale w filmie pojawi się wiele postaci i wydarzeń fikcyjnych, które jeszcze bardziej ubarwią filmową rzeczywistość.

Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska. Król podziemia, legenda za życia. Najmro kradnie, ale jest też człowiekiem honoru i zasad. Wierzy, że okrada system. Nie lubi przemocy. On i jego ferajna zarabiają na włamaniach do Pewexów. Najmro ucieka od szarej rzeczywistość w kolorowy świat szybkich samochodów, pięknych kobiet i dyskotekowych parkietów. Bo Zdzisiek nie kradnie, żeby MIEĆ, to dla niego zbyt banalne. Kradnie, żeby BYĆ wolnym i móc żyć jak chce. Wydawało się, że wolność kocha ponad wszystko. Do dnia, kiedy pozna miłość swojego życia – kobietę, dla której postanowi się zmienić. Tylko czy będzie potrafił?

W filmie występują także: Andrzej Andrzejewski, Tomasz Sapryk, Sandra Drzymalska, Roch Nowicki. Reżyserem jest Mateusz Rakowicz, który wspólnie z Łukaszem M. Maciejewskim napisał scenariusz filmu. Autorem zdjęć jest Jacek Podgórski, a za muzykę odpowiada Andrzej Smolik. 

Producentem „Najmro” jest TFP, a koproducentami Telewizja Polsat oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a do kin wprowadzi go Dystrybucja Mówi Serwis. Premiera jesienią 2020 roku. 

„Jesienna dziewczyna”, reż. Katarzyna Klimkiewicz, gość: Maria Gołoś

Rok 1963. Gwiazda Kaliny Jędrusik świeci pełnym blaskiem. Aktorka jest szczęśliwą żoną Stanisława Dygata, ma gorący romans z młodym piosenkarzem, którego jej mąż całkowicie akceptuje. Jednak jej bezwstydna radość życia wielu razi i oburza. Po występie na Barbórce Kalina dowiaduje się, że krzyż, który wyeksponowała na dekolcie, zbulwersował władze ludowe. Dostaje zakaz występów telewizyjnych, który dla wysokiego rangą urzędnika pracującego w telewizji jest okazją do zemsty za nieodwzajemnione uczucie. Co w tej sytuacji zrobi Kalina? Czy uda jej się zachować niezależność?

Reżyserka o filmie:
„Opowiadając o Kalinie, chcę opowiedzieć o zmaganiach kobiety z oczekiwaniami, jakie stawia przed nią społeczeństwo. To jest temat uniwersalny i zawsze aktualny. Każdy z nas musi mierzyć się z tym, co uznaje się za właściwe dla płci, wieku itp. Kalina buntowała się przeciw nakazom, ale to nie był bunt przeciw władzy PRL, to był bunt wobec władzy jako takiej, wobec narzucania nam odgórnych norm, wobec bigoterii i hipokryzji, wobec oczekiwań, że będziemy tacy, jakimi ktoś chce nas widzieć i że posłusznie przyjmiemy rolę, w którą chce się nas wtłoczyć. Kalina była na świeczniku, uwielbiana i nienawidzona doświadczała tych dylematów w formie ekstremalnej. To wspaniała bohaterka, piękny człowiek, niezapomniana Jesienna Dziewczyna, daleka, a jednocześnie bliska.”

Filmy ze stajni Best Film, gość: Izabela Wierzbińska

Gdy Mick Jagger zleca kradzież obrazu Donalda Sutherlanda zwiastuje to tylko kłopoty. Ale to bułka z masłem przy tym, co czeka Olgę Kurylenko i Alexa Lawthera w luksusowym bunkrze, gdy będą podejrzani o wyciek fragmentu bestsellerowej powieści. Oj, będzie ciężko, bo na takie sprawy najlepiej patrzeć z dystansu. Wie o tym Eva Green, która… wybiera się w kosmos. Zmierzając do gwiazd będzie jej śpiewał szalony chór pod wodzą Kristin Scott Thomas. Wszystkiemu przyglądać się będzie na lekkim rauszu Mads Mikkelsen. Zdaje się, że nie lubi wysokości. Dustin Hoffman i Toni Servillo za nic mają kosmiczne przygody, bo aktualnie błądzą po labiryncie kryminalnej zagadki. W tym czasie, gdzieś na dalekiej prowincji, Ricardo i Chino Darín bawią się w Robin Hoodów zabierając bogatemu i złemu to, co im się słusznie należy, głównie za pomocą laski dynamitu. Tymczasem bohaterka „Babyteeth” łobuzuje aż miło, czym przyprawia o ból zębów swoich rodziców. Nowy chłopak to nie jest anioł. Oj będzie się działo!! – to zapowiedź prezentacji Izy Wierzbińskiej z Best Filmu. Już zacieramy ręce z zaciekawienia!

„Szklane negatywy”, reż. Jan Borowiec (Wajda School), gość: Jan Borowiec

W 2011 roku, podczas remontu kamienicy w Lublinie robotnicy odnaleźli ukryty zbiór przedwojennych szklanych negatywów. Znalezisko składające się z ponad 2700 szklanych płytek przedstawia dawnych mieszkańców Lublina, głównie Żydów. „Szklane negatywy” to opowieść o nieistniejącym świecie – ludziach, po których nie ma już nic oprócz fotografii. A także o niezwykłym odkryciu tajemniczego fotografa i jego próbie odnalezienia ludzi, którzy pamiętają przedwojenne miasto. To film o odkryciu, które ma zapobiec odejściu lubelskich Żydów w zapomnienie.