Dyskusje

Terminarz dyskusji

  • 15.10. (czwartek), godz. 15:00-16:30 Serio Pro. Dyskusja: Kreatywność ponad wszystko. Twórcy o serialach na SERIO!. Goście: Agnieszka Smoczyńska, Łukasz Targosz, Katarzyna Lewińska, Dawid Muszyński, Prowadząca: Kaja Klimek, online, wstęp wolny. Dyskusja odbywa się w ramach wydarzenia branżowego Serio Pro. Więcej informacji.
  • 16.10. (piątek), godz. 15:00-16:30 Serio Pro. Dyskusja: Biznes na Serio! O rynku seriali. Goście: Anna Różalska, Łukasz Dzięcioł, Marta Szymanek, Prowadząca: Kaja Klimek, online, wstęp wolny. Dyskusja odbywa się w ramach wydarzenia branżowego Serio Pro. Więcej informacji.
  • 17.10. (sobota), godz. 15:00-16:30 11. FKA. Dyskusja: Krytyka jest trendy. Goście: Grażyna Torbicka, Tomasz Raczek, Kaja Szafrańska, Mateusz Werner, Prowadząca: Magdalena Juszczyk, online, wstęp wolny
  • 18.10. (niedziela), godz. 12:30-14:00 Akcja VR. Dyskusja:  „Filmy bez kadrów?!”. Cinematic VR i krytyka filmowa. Goście: Maja Gomulska, Michał Pabiś-Orzeszyna, Jacek Nagłowski, Prowadząca: Adriana Prodeus, online, wstęp wolny. Dyskusja odbywa się w ramach cyklu Akcja Edukacja. Więcej informacji
  • 18.10. (niedziela), godz. 15:00-16:30 11. FKA. Dyskusja: Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata. Goście: Paweł Wieszczeciński, Mikołaj Góralik, Zuzanna Pawłowska, Przemysław Glajzner, Prowadząca: Kaja Klimek, online, wstęp wolny

Transmisja dyskusji online będzie dostępna w kanałach FKA.

Poznaj gości dyskusji

Dyskusja: Krytyka jest trendy!

Termin: 17.10. (sobota), godz. 15:00-16:30 
Goście: Tomasz Raczek (krytyk filmowy), Grażyna Torbicka (krytyczka filmowa), Kaja Szafrańska (vlog jakbyniepaczec), Mateusz Werner (filmoznawca)
Prowadząca: Magdalena Juszyczk
Wydarzenie online na żywo, wstęp wolny.

Czterogłos – dokąd zmierzasz krytyko?

Tomasz Raczek popularnym vlogerem, Grażyna Torbicka twórczynią własnej marki festiwalowej – ikony polskiej krytyki filmowej w nowych obliczach, a do tego konfrontacja z Mateuszem Wernerem, naukowcem i pierwszym laureatem Konkursu Mętraka oraz Kają Szafrańską, znaną vlogerką – czy to będzie najgorętsza dyskusja 11. Festiwalu Kamera Akcja? O temperaturę rozmowy zadba też z pewnością prowadząca Magdalena Juszczyk.

Festiwal filmowy organizowany po ostatnim czasie zmian, które nastąpiły w związku z pandemią, to również okazja do przemyśleń i pewnych podsumowań. W dyskusji Czterogłos – dokąd zmierzasz krytyko? goście zmierzą się z zadaniem bilansu dziesięciu ostatnich lat w krytyce filmowej. Nieprzebrane zasoby internetu kryją prawdziwe perełki – blogi, wideoblogi, wideoeseje czy ostatnio powstające jak grzyby po deszczu podcasty. Czy w takiej różnorodności form możliwe jest stworzenie etosu krytyka filmowego? Jaka jest jego rola? Czy wciąż jest mistrzem, autorytetem, przewodnikiem, a może bardziej towarzyszem i infulencerem? Czy formułowanie reguł i zasad ma jeszcze sens? Obecnie krytyki filmowej nie definiuje już medium, ale jakość i odbiór. Jak dokładnie wygląda krytyka filmowa w czasach nowych mediów?

Szeroko pojęta branża teoretyków filmu również musiała dostosować się do nowinek i zmian technologicznych, jak więc pandemia zmieniła krytykę filmową? W tej rozmowie zderzą się spojrzenia różnych pokoleń i profesji. To dyskusja na cztery głosy: wykładowca akademicki – Mateusz Werner oraz vlogerka i influencerka – Kaja Szafrańska z jakbyniepaczec, spotkają się z ikonami krytyki filmowej: Grażyną Torbicką – dziennikarką, osobowością telewizyjną i współtwórczynią Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym oraz Tomaszem Raczkiem, krytykiem filmowym, prowadzącym swój kanał na YouTube.

Akcja VR. Dyskusja:  „Filmy bez kadrów?!”. Cinematic VR i krytyka filmowa.

Termin: 18.10. (niedziela), godz. 12:30-14:00
Goście: Maja Gomulska, Michał Pabiś-Orzeszyna, Jacek Nagłowski
Prowadząca: Adriana Prodeus
Wydarzenie online, wstęp wolny.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Akcja Edukacja. 

Filmy sferyczne stają się częścią kinofilskiego doświadczenia. Najważniejsze festiwale – w Cannes, Wenecji, Sundance czy Austin – już od kilku lat promują sekcje poświęcone cinematic VR, a narracje przestrzenne realizują ważne postacie kultury filmowej, takie jak Alejandro González Iñárritu, Kathryn Bigelow czy Robert Rodriguez.

Publiczne instytucje dotujące kino – francuskie CNC czy polski PISF – wspierają produkcję immersyjnych doświadczeń, powstają też kolejne ośrodki inkubujące eksperymenty VR/AR/XR, wśród nich Laboratorium Narracji Wizualnych: vnLab w Szkole Filmowej w Łodzi.  

Jak wobec tego wszystkiego sytuuje się krytyka filmowa? Czy równolegle do rozwoju technologii i języka wizualnego wykształca się inny język rozmowy o tych nowych zjawiskach? Jak dyskutować o filmach, w których brakuje tradycyjnych granic kadru i głębi ostrości, a zasady montażowe radykalnie różnią się od tych, do których przywykliśmy? Które konwencje krytyczno-filmowe sprawdzają się lepiej, które gorzej? Jaką rolę mogliby odgrywać krytycy i krytyczki w świetle zmian w technikach obrazowania i opowiadania? Czy możemy się czegoś nauczyć od krytyki artystycznej, biegłej w opisie przestrzennych i multimedialnych form narracyjnych? Dyskutować będą Maja Gomulska, Jacek Nagłowski i Michał Pabiś-Orzeszyna. Zaś całą dyskusję, moderować będzie Adriana Prodeus.

Partner Akcja VR. Dyskusja:  „Filmy bez kadrów?!”. Cinematic VR i krytyka filmowa.

Dyskusja: Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata

Termin: 18.10. (niedziela), godz. 15:00-16:30 
Goście: Zuzanna Pawłowska (VOD TVP), Paweł Wieszczeciński (Kinoscope), Mikołaj Góralik (DAFilms), Przemysław Glajzner (Think Film)
Prowadząca: Kaja Klimek
Wydarzenie online na żywo, wstęp wolny.

Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata

Rynek serwisów VOD (Video on Demand) to na tyle dynamiczna gałąź przemysłu filmowego, że niektórzy na jego podstawie wróżą koniec klasycznego kina. Duże ekrany i wygodne fotele mają już nie być potrzebne. Czy te prognozy odzwierciedlają się w rzeczywistości?

Kryzys epidemiczny zaognił konflikt pomiędzy kinem w wersji tradycyjnej – światem zaciemnionych sal, projektorów, magii ekranu – a portalami streamingowymi – dostępnymi na własnej, wygodnej kanapie, w każdej ilości, o dowolnej porze. Procesy rozwojowe, które w normalnych warunkach przebiegałyby organicznie, ostatnio przyspieszyły w błyskawicznym tempie. Z tej walki portale VOD zdają się wychodzić zwycięsko – tańsze w dystrybucji i użytkowaniu, łatwe w dostępie i szybciej adaptujące się do nowych, utrudnionych warunków odbiorczych. Czy usługi streamingowe tylko zyskują na światowym #zostańwdomu? Co stanie się z kinami? Czy ponad 120-letnia tradycja doczeka w latach 20. XXI wieku smutnego końca?

O poszukiwaniach nowych rozwiązań i potencjalnych scenariuszach tej sytuacji podczas FKA 18 października będą rozmawiać goście dyskusji Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata. W rozmowie o nowym świecie – świecie syntezy komercji i artystyczności, perspektywie alternatywnych portali streamingowych zakładanych przez kina studyjne i festiwale filmowe, w kontekście dużych graczy na rynku VOD – spotkają się m.in. Paweł Wieszczeciński, dystrybutor i twórca kuratorowanego serwisu Kinoscope, Mikołaj Góralik, kurator i project manager platformy DAFilms oraz Przemek Glajzner – współtwórca Festiwalu Kamera Akcja, założyciel serwisu Think Film. Dyskusję poprowadzi Kaja Klimek.