Cannes, Wenecja i polskie sukcesy

Majowy repertuar Kina Szkoły Filmowej to pokazy filmów nawiązujących do międzynarodowych sukcesów polskich twórców, a jednocześnie absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi. W programie m.in. retrospektywa Magnusa von Horna, którego najnowszy film „Dziewczyna z igłą” powalczy w maju o Złotą Palmę canneńskiego festiwalu, znajdując się jednocześnie w gronie największych twórców światowego kina, a także pokaz najnowszego filmu Małgorzaty Szumowskiej, który swoją światową premierę miał podczas ostatniej edycji festiwalu w Wenecji. Po pokazie „Kobiety z…” 16 maja spotkanie z odtwórcą głównej roli Mateuszem Więcławkiem.


Mistrzowie kina? Lanthimos, Coppoola, Sorrentino i… von Horn!

W czasie, gdy najnowszy film Magnusa von Horna będzie rywalizować o Złotą Palmę, widzowie Kina Szkoły Filmowej 9 i 23 maja będą mogli wziąć udział w retrospektywie i prześledzić drogę absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi od pierwszych studenckich etiud do pełnometrażowych hitów prezentowanych na najważniejszym festiwalu filmowym świata. Na dużym ekranie pokazane zostaną produkcje, które z jednej strony flirtują z gatunkiem kina kryminalnego, a z drugiej są poszukiwaniem przez reżysera odpowiedzi na pytanie, czy zwykli ludzie są zdolni do strasznych czynów. W programie m.in. pokazy z taśmy 35 mm filmu „Echo” (2008), historii dwóch nastolatków, którzy dopuszczają się zbrodni i w towarzystwie policyjnego psychologa odtwarzają wstrząsające zdarzenia, a także filmu „Bez śniegu” (2011) skupiającego się na okolicznościach zbrodni, przy których badaniu nie ma łatwych pytań i odpowiedzi. W majowym repertuarze Kina Szkoły Filmowej w Łodzi znajdzie się również pokaz z taśmy 35 mm utrzymanego w podobnej i mrocznej atmosferze pełnometrażowego „Intruza” (2015), który utorował drogę Magnusa von Horna na canneńskie salony, uzyskując nominację do prestiżowej sekcji Directors’ Fortnight” oraz drugiej pełnometrażowej produkcji w reżyserii von Horna „Sweat” (2020), wyrazisty portret świata influencerów i opowieść o samotności we współczesnym świecie, który znalazł się w oficjalnej selekcji Cannes w 2020 roku.

Kadr z filmu Intruz, reż. Magnus von Horn

„Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i spotkanie z Mateuszem Więcławkiem!

W czwartek, 16 maja widzowie Kina Szkoły Filmowej zobaczą najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej „Kobieta z…”, a po seansie spotkają się z odtwórcą głównej roli, a jednocześnie absolwentem Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, Mateuszem WięcławkiemKobieta z…” to opowieść o Anieli Wesoły prowadzącej zwyczajne życie – dorastanie w małym miasteczku, praca, miłość, ślub, rodzina. Jednak nigdy nie mogła być w pełni sobą – urodziła się w męskim ciele. Na tle polskiej transformacji z komunizmu do kapitalizmu film obejmuje 45 lat życia bohaterki i jej podróż do wolności osobistej jako transpłciowej kobiety. Historia jej drogi do korekty płci to inspirująca, trudna i zarazem czuła opowieść o walce o siebie, trudach rodzicielstwa, skomplikowanych relacjach z rodziną i otoczeniem, ale też o pięknie prawdziwej bliskości. Film miał swoją światową premierę w konkursie głównym podczas ostatniej edycji MFF w Wenecji.

plakat do filmu Kobieta z…, reż. Małgorzata Szumowska i Michał Englert

Majowy repertuar Kina Szkoły Filmowej:

9/05 / CZW / 19:00 Intruz reż. Magnus von Horn + Echo reż. Magnus von Horn
16/05 / CZW / 19:00 Kobieta z… reż. Małgorzata Szumowska Gość: Mateusz Więcławek
23/05 / CZW / 19:00  Sweat reż. Magnus von Horn + Bez śniegu reż. Magnus von Horn

Bilet wstępu na seans do Kina Szkoły Filmowej kosztuje 10 zł i jest możliwy do nabycia wyłącznie online za pośrednictwem strony kino.filmschool.lodz.pl. Pula biletów jest ograniczona. Młodzież szkolna, studenci i seniorzy mają wstęp wolny za okazaniem legitymacji. Seanse odbywają się na I piętrze w budynku rektoratu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera Łódź, ul. Targowa 61/63. Seanse odbywają się w każdy czwartek o godzinie 19:00,  z wyjątkiem dni świątecznych.

03 / 05 / 2024
Newsletter
Polub nas
Partnerzy