Buduj i rozwijaj. Startuje nabór do kursu Włącz film
Rozpędu nabiera 4. edycja projektu Filmowe lato w łódzkim. Również w tym roku organizatorzy zapraszają na cieszący się dużym zainteresowaniem kurs dla animatorów kultury „Włącz Film” — dwudniowe wydarzenie (24-25 października 2024) złożone z warsztatów, wykładów i case study pełnych inspiracji. To kurs dla tych, którzy chcą rozwinąć swoje praktyczne umiejętności, wymienić kontakty i stworzyć sieć współpracy — niezależnie od tego, czy od dawna pracują w branży (m.in. w bibliotekach, domach, ośrodkach kultury), czy są dopiero studentami wkraczającymi w zawód animatora kultury, którzy chcą w swoje działania włączyć film. Na uczestników czeka wiedza z pierwszej ręki — wśród gości wydarzenia znajdzie się Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych, która zgłębi temat angażowania publiczności, budowania większej frekwencji i satysfakcji kinowej widowni. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 16 września 2024 r. Głównym partnerem kursu jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Mieszkańcy województwa łódzkiego powinni pamiętać także o Filmowym Lecie on tour. Najbardziej słoneczne wydarzenie jeszcze tego lata zawita do Krośniewic (20 sierpnia) oraz Działoszyna (28 sierpnia). W każdym z tych łódzkich miast organizatorzy zaserwują inspirujące warsztaty m.in. animacji poklatkowej z animatorką i autorką scenografii do wielu znanych filmów animowanych Marią Maderą. Działoszyn odwiedzi także filmoznawca oraz animator kultury Patryk F. R. Ostrowski, wraz z którym najmłodsi stworzą kostiumy dla swoich bohaterów, którzy mogliby zagrać w ich ulubionych filmach i serialach. Filmowe lato w łódzkim to także pokazy filmów rozchwytywanych zarówno przez młodych, jak i starszych. Będzie można zobaczyć animacje prosto z legendarnego Studia Ghibli „Ponyo” czy „Spirited Away. W krainie bogów” Hayao Miyazakiego, a także kolejne przygody Kici Koci w filmie „Kicia Kocia mówi: Na pikniku”. W programie Filmowego Lata znajdzie się także pokaz nominowanego do Oscara filmu Pablo Bergera „Pies i robot”, a także uznana przez widownię i krytykę „Księżniczka Mononoke”.
Zadanie Filmowe Lato w łódzkim (edycja 4) dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024, a także z budżetu Miasta Łodzi. Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Łódzki.