Akcja Edukacja

Odkryj Łódź akademicką poprzez ludzi, którzy tworzą filmy. Wśród gości kostiumografka „Żeby nie było śladów” – Małgorzata Zacharska, montażystka i rektora Szkoły Filmowej w Łodzi Milenia Fiedler, oscarowa producentka Ewa Puszczyńska czy wchodząca gwiazda reżyserii filmowej Maria Ornaf. Tegoroczna edycja Akcji Edukacji to siedem wydarzeń, które odbędą się od 30 września do 3 października stacjonarnie i online, ale co najważniejsze – zupełnie za darmo!

Oficjalny plakat Akcji Edukacji
autor identyfikacji: Arek Jaworek

PRZEDSTAWIAMY PROGRAM AKCJI EDUKACJI:

 • Analiza filmu animowanego. Warsztaty z Ewą Ciszewską (2.10., godz. 9:45-11:30)
  stacjonarnie, wstęp wolny, obowiązują zapisy
 • Follow me. Dyskusja o social mediach i pokaz filmu „Sweat” / Goście: Mariusz Włodarski, Rafał Pniewski / Prowadząca: Martyna Harland (2.10., godz. 12:00-14:45)
  stacjonarnie, wstęp wolny, transmisja na facebook’u Festiwalu Kamera Akcja oraz na kanale YouTube Festiwalu Kamera Akcja
 • Kostium w roli głównej. Warsztaty z Małgorzatą Zacharską (2.10., godz. 16:45-18:15)
  stacjonarnie, wstęp wolny, obowiązują zapisy
 • Łódź w filmach / Gość: Maria Ornaf / Prowadząca: Diana Dąbrowska (2.10., godz. 18:30-19:30)
  online, wstęp wolny, transmisja na facebook’u Festiwalu Kamera Akcja oraz na kanale YouTube Festiwalu Kamera Akcja
 • Produkcyjne case study z Ewa Puszczyńska. Rozmowa online po filmie „Aida” / Gość: Ewa Puszczyńska / Prowadzący: Bolesław Racięski (2.10., godz. 20:30-21:30)
  stacjonarnie, wstęp wolny
 • Analiza scenariuszowa „Titane”. Warsztaty z Arturem Wyrzykowskim (3.10., godz. 9:45-11:30)
  stacjonarnie, wstęp wolny, obowiązują zapisy
 • Montażowe case study z Milenią Fiedler. Spotkanie po filmie „Magic Mountains” / Gość: Milenia Fiedler. Prowadzący: Bolesław Racięski (3.10., godz. 18:00-19:00)
  stacjonarnie, wstęp wolny, transmisja na facebook’u Festiwalu Kamera Akcja oraz na kanale YouTube Festiwalu Kamera Akcja

Wydarzenia są bezpłatne. Na warsztaty scenariuszowe, analityczne i kostiumograficzne obowiązują zapisy. Seanse bezpłatne to: „Portret kobiecy”, reż. Natalia Durszewicz – Cannes 2021; „Jestem tutaj” reż. Julia Orlik; „Takie piękne miasto”, reż. Marty Koch; „Sweat” Magnusa von Horna. Na pozostałe seanse obowiązuje karnet.

Akcja Edukacja: Analiza filmu animowanego z Ewą Ciszewską
Termin: 2 października (sobota), godz.9:45-11:30
Prowadząca: Ewa Ciszewska
Miejsce: Szkoła Filmowa w Łodzi
Spotkanie i projekcja filmów w ramach cyklu Akcja Edukacja: wstęp wolny
Obowiązują zapisy na warsztaty


Umiejętność analizy filmów to podstawa pracy krytyka filmowego. Ewa Ciszewska, specjalistka w zakresie polskiej animacji, omówi trzy filmy krótkometrażowe: ,,Takie piękne miasto”, „Jesteś Tutaj” i ,,Portret kobiecy”, dzieła autorstwa studentek Szkoły Filmowej. Zaskakują odwagą podjętych tematów i skrytą, kobiecą perspektywą. Każdy z filmów prezentuje nieco inny pomysł na inscenizację: poklatkowa realizacja, minimalizm scenografii, animacja rysunkowa, czy komentarz z offu. Jak odkryć głębszy przekaz każdej z animacji? Jak przelać własne przemyślenia na odpowiednią formę wizualną? Każdy ze środków stylistycznych ma zupełnie inne zastosowanie, odpowiada innej wrażliwości. Gościni pomoże odszyfrować te nietuzinkowe spojrzenia na rzeczywistość w wykonaniu utalentowanych artystek i rozłożyć je na czynniki pierwsze.

Partner wydarzenia: Akcja Edukacja: Analiza filmu animowanego z Ewą Ciszewską

Follow me. Dyskusja o social mediach i pokaz filmu „Sweat”. 
Termin: 2 października (sobota), godz. 12:00
Goście: Mariusz Włodarski, Rafał Pniewski
Prowadząca: Martyna Harland
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej
Spotkanie i pokaz filmu w ramach cyklu Akcja Edukacja: wstęp wolny; transmisja na facebook’u Festiwalu Kamera Akcja oraz na kanale YouTube Festiwalu Kamera Akcja

Po tym jak jego debiutancki film „Intruz” znalazł się w canneńskiej selekcji Director’s Fortnight, Magnus von Horn udowodnił, że nie zamierza się zatrzymać i jego kolejne dzieło trafiło do konkursu głównego tegoż festiwalu. „Sweat” to pasjonująca opowieść o hejcie i potrzebie akceptacji. Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja na temat samotności w sieci, trudnych wyborów i zupełnie nowych form relacji międzyludzkich. Film będzie pretekstem do rozmowy o tym jak media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne i z jakimi konsekwencjami wiąże się zawód influencera.  Spotkanie z Mariuszem Włodarskim – producentem i Rafałem Pniewskim – psychoanalitykiem poprowadzi Martyna Harland.

Partnerzy wydarzenia Follow me. Dyskusja o social mediach i pokaz filmu „Sweat”.

Akcja Edukacja: Kostium w roli głównej. Warsztaty z Małgorzatą Zacharską
Termin: 2 października (sobota) 2021, godz. 16:45-18:15
Gościni: Małgorzata Zacharska
Prowadząca: Karolina Czepkiewicz
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej
Spotkanie w ramach cyklu Akcja Edukacja: wstęp wolny
Obowiązują zapisy na warsztaty

Kostiumografia to trudna do przecenienia dziedzina. Nad kostiumami do filmów pracują prawdziwi wizjonerzy, którzy muszą zadbać o to, aby wygląd bohaterów był spójny z wizją reżysera. W ramach projektu Akcja Edukacja odbędą się warsztaty kostiumograficzne. Poprowadzi je ekspertka w tej dziedzinie – Małgorzata Zacharska, nagrodzona za filmy takiej jak „Mała Moskwa”, „Wenecja”, „Maria Curie”, „Daleko od okna”, jej ostatni sukces to  „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego, który miał premierę na MFF w Wenecji. Artystka będzie dzielić się swoim doświadczeniem, zaprezentuje moodboardy, szkice projektów i odkryje przed uczestnikami tajniki swojego warsztatu.

Akcja Edukacja: Produkcyjne case study. Spotkanie z Ewą Puszczyńską
Termin: 2 października (sobota) 2021 r., godz. 20:30-21:30
Gościni: Ewa Puszczyńska
Prowadzący: Bolesław Racięski
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej, rozmowa online
Spotkanie w ramach cyklu Akcja Edukacja: wstęp wolny

Gościnią tegorocznej Akcji Edukacji będzie Ewa Puszczyńska – związana z Łodzią producentka i laureatka licznych nagród filmowych, w tym Oscara za „Idę” Pawła Pawlikowskiego. W trakcie spotkania Puszczyńska opowie o roli producenta kreatywnego, o współpracy z reżyserami z różnych krajów oraz o tym, jak wygląda kręcenie filmów na rynku międzynarodowym. Będzie okazja do tego, by zapytać w jaki sposób wybiera filmy, czym różni się praca przy produkcjach na większą i mniejszą skalę, a także o to, jakie tak naprawdę znaczenie dla producentów mają nagrody filmowe.

Partner wydarzenia: Akcja Edukacja: Produkcyjne case study. Spotkanie z Ewą Puszczyńską

Analiza scenariuszowa „Titane”. Warsztaty z Arturem Wyrzykowskim
Termin: 3 października (niedziela) 2021, godz. 9:45-11:30
Prowadzący: Artur Wyrzykowski
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej w Łodzi
Warsztaty w ramach cyklu Akcja Edukacja: wstęp wolny
Obowiązują zapisy na warsztaty

Film to sztuka, która aktywizuje oglądającego zarówno na poziomie intelektualnym, jak i emocjonalnym. Artur Wyrzykowski – analityk opowieści – w trakcie warsztatów poświęconych sztuce scenariopisarskiej przedstawi sposoby na pracę nad tekstem. Uczestnicy dowiedzą się, jak na konstrukcję scenariusza wpływa przesłanie i temat filmu oraz jak skutecznie kreować bohaterów. Artur Wyrzykowski rozłoży na czynniki pierwsze tak kontrowersyjnej i interesującej formalnie produkcji, jaką jest „Titane” Julii Ducournau, laureatki Złotej Palmy w Cannes, to nie lada gratka dla każdego, kto myśli o pisaniu własnych scenariuszy.

Akcja Edukacja: Montażowe case study. Spotkanie z Milenią Fiedler
Termin: 3 października (niedziela) 2021 r., godz. 18:00-19:00
Gościni: Milenia Fiedler
Prowadzący: Bolesław Racięski
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej w Łodzi
Spotkanie w ramach cyklu Akcja Edukacja: wstęp wolny, transmisja na facebook’u Festiwalu Kamera Akcja oraz na kanale YouTube Festiwalu Kamera Akcja

W tegorocznej Akcji Edukacji udział weźmie ceniona montażystka, Rektora Szkoły Filmowej w Łodzi – Milenia Fiedler („Weiser”, „Katyń”, „Fuks” czy „Człowiek z magicznym pudełkiem”). Podczas tegorocznej edycji gościni zdradzi arkana montażu filmowego na podstawie filmu „Magic Mountains” Urszuli Antoniak. Opowie o tym, dlaczego tak często surowy materiał a obraz końcowy to dwie zupełnie inne historie. W trakcie spotkania zostanie poruszona także kwestia tego, czy dobry montaż to taki, który jest niewidoczny, czy wręcz przeciwnie. Spotkanie odbędzie się w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi po polskiej premierze najnowszego filmu Urszuli Antoniak, „Magic Mountains” (pokaz stacjonarny i online) – kameralnego thrillera psychologicznego z Marcinem Dorocińskim.

Partner wydarzenia Akcja Edukacja: Montażowe case study. Spotkanie z Milenią Fiedler

Łódź w filmach. Spotkanie z reżyserką Marią Ornaf
Gościni: Maria Ornaf
Prowadząca: Diana Dąbrowska
Miejsce: online, na platformie Think Film
Spotkanie i pokaz filmu online w ramach cyklu Akcja Edukacja: wstęp wolny, transmisja na facebook’u Festiwalu Kamera Akcja oraz na kanale YouTube Festiwalu Kamera Akcja

Co roku Prezydent Miasta Łodzi przyznaje stypendia artystyczne, które dla wielu młodych ludzi są okazją do rozwinięcia skrzydeł w świecie sztuki, w tym dla osób zajmujących się kinem. Niestety brakuje przestrzeni, w której zrealizowane produkcje można zaprezentować publicznie. Z pomocą przychodzi projekt Akcja Edukacja, który wyświetli filmy laureatów stypendium. Jednym z nich będzie robocza wersja filmu „Ucho nie ma powieki” autorstwa Marii Ornaf; studentki Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest to portret łódzkich dzieci pochodzących z biednych, często patologicznych rodzin, który przywodzi na myśl słynne „Jestem zły” Grzegorza Packa. Po pokazie odbędzie się spotkanie z młodą reżyserką, która stoi u progu wielkiej filmowej kariery.

Dostępność wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami: więcej informacji

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2021”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.